Niska tulessa, suussa paha maku

Olen syönyt nyt n. kuukauden Sepram-lääkettä paniikkihäiriöön ja sinä aikana on iskenyt päälle muutama erittäin ahdistava kohtaus. Ihan tyhjästä tulee yhtäkkiä koko niskaan ja yläselän alueelle sellainen kuumottava, polttava, kihelmöivä ja hyvin inhottava tunne, ja samanaikaisesti kurkkuun nousee outo kuiva tunne ja maku, en osaa oikein kuvailla. Rupeaa pyörryttämään aivan valtavasti ja on pakko käydä makuulle, yleensä on koko loppupäivän vielä sitten tuota pahaa makua suussa ja niskoista välillä vihlasee.

Onko normaalia paniikkihäiriöiselle?? Johtuuko tuosta lääkkeestä vai mistä? Ikinä ennen ei ole tällaisia tuntemuksia ollut... pelottaa ihan sairaasti :(
52214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Unohtui vielä että myös naaman tai lähinnä poskien puutumista on alkanut esiintyä useammin. Aina ikävästi "puristaa" poskesta ja tulee tosi inhottava olo. Käsiä ja jalkoja myös pistelee välillä. Onko tällaista esiintynyt muilla?

Äänestä
  • osaa sanoa mitään... :( Lääkärillekin olen näistä oireista sanonut mutta ei hän osannut kertoa mitään. Huolettaa ihan älyttömästi.

    Äänestä

  • kukaan... kirjoitti:

    osaa sanoa mitään... :( Lääkärillekin olen näistä oireista sanonut mutta ei hän osannut kertoa mitään. Huolettaa ihan älyttömästi.

    Onko metallinen maku? Tai tuollainen lievästi kirpeä maku.

    Äänestä

  • maku? kirjoitti:

    Onko metallinen maku? Tai tuollainen lievästi kirpeä maku.

    oikein kunnolla kuvailla. Semmonen kuiva, vähän kirpeä, tunkkainen, en osaa sanoa että onko metallinen. Mitä se meinaa??

    Äänestä

jos ei ennen sitä tuollaista ole ollut.Jos niskat ja hartiat vielä jumissa niin verenkierto voi aiheuttaa kyseiset oireet.Puutumiset ja pistelyt normaalia ja kuvotuksen tunne sepramissa joka pahan maun kurkkuun tuo.Ahdistus lisääntyy lääkityksen alussa.Helpolla selvinnyt olet,mulla 3kk takana ja huimaus loppu äskettäin,pistelyä ja puutumista vielä.Pääasia et paniikit lähti.Tsemppiä sulle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kihelmöi kirjoitti:

Olen syönyt nyt n. kuukauden Sepram-lääkettä paniikkihäiriöön ja sinä aikana on iskenyt päälle muutama erittäin ahdistava kohtaus. Ihan tyhjästä tulee yhtäkkiä koko niskaan ja yläselän alueelle sellainen kuumottava, polttava, kihelmöivä ja hyvin inhottava tunne, ja samanaikaisesti kurkkuun nousee outo kuiva tunne ja maku, en osaa oikein kuvailla. Rupeaa pyörryttämään aivan valtavasti ja on pakko käydä makuulle, yleensä on koko loppupäivän vielä sitten tuota pahaa makua suussa ja niskoista välillä vihlasee.

Onko normaalia paniikkihäiriöiselle?? Johtuuko tuosta lääkkeestä vai mistä? Ikinä ennen ei ole tällaisia tuntemuksia ollut... pelottaa ihan sairaasti :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu