Millaista ruokaa koostumukseltaan annatte 9kk vauvalle?

Liian varovainenko?

Hei kaikille!
Tälläista aloin kyselemään että millaista ruokaa koostumukseltaan teidän pikku neidit ja herrat syövät..? Kun meidän prinsessa ikää 9kk syö ruuat vain suurinpiirtein ns. silkkisenä.. Puurot keitän itse ja se kelpaa ihan "klönttisenä". Saakohan tästä minun sepustuksesta mitään tolkkua? =/ Noh, Olen yrittänyt antaa niitä 8kk valmisruokia niin että olen sitä hiukan sauvasekoittimella muussannut mutta siltikin sylkee melkein kaiken pois. Onko muita kohtalotovereita? Ja miten/missä iässä teillä ollaan opittu rakeisemman ruuan päälle?
Olen myös aivan liian varovainen antamaan mitään pureskeltavaa.. Tuntuu että vauva varmasti tukehtuu kaikkeen. Maissinaksuja syödään ja pikku pikku palasina annan muita juttuja.
Tunnen huonoa omatuntoa kun tuttujen samanikäiset syövät itse porkkanaa, varrasleipää jne. Neidillä on 2 hammasta suussa ja hampaat ovat epätavallisen terävät hammashoitajankin mielestä kun vasta niitä kävimme näyttämässä. Kertokaa myös kokemuksia jos itse olette tunteneet olevanne liian varovaisia että miten pääsitte pelosta ja mitä olette uskaltaneet antaa syötäväksi. Vinkkejä kaivataan. =) =) Kiitos etukäteen.

1

288

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Anna ihmeessä sormiruokaa ja pienen harjoitella. Ei se muuten opi. Kyllähän se varmasti tökkii syödä rakeista jos ei saa harjoitella monenlaista syötävää. Paksu porkkana käteen jne...saa varmasti paloja irti mutta tärkeä opetella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      51
      1313
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      17
      1021
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      977
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      673
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      668
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      26
      456
    7. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      451
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      440
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      439
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      423
    Aihe