sijaisen palkka yläkoulussa??

Mahtaakohan kukaan tietää kuinka paljon on yläkoulun sijaisen tuntipalkka noin suurinpiirtein. Olenko oikeassa että sijaiselle täytää maksaa samaa palkkaa kuin ko. aineen opettajalle?
2688
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sinä saat palkan pätevyytesi mukaan. Opetusalan palkkataulukosta näet itsellesi tulevan palkan.

Äänestä
  • opettajan, jonka sijaisena olet, tuntimäärä. Jos se jää alle opetusvelvollisuuden, niin sinäkin saat vähemmän palkkaa. Itselläni on joskus aikoinaan jäänyt käteen tuntipalkaksi vähemmän kuin missä tahansa kesätyössäni, koska tunteja oli yksi vähemmän kuin mitä olisi pitänyt olla..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


piippiip kirjoitti:

Mahtaakohan kukaan tietää kuinka paljon on yläkoulun sijaisen tuntipalkka noin suurinpiirtein. Olenko oikeassa että sijaiselle täytää maksaa samaa palkkaa kuin ko. aineen opettajalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu