Zombieperinnettä varsin ansiokkaasti, ja omaperäisesti jatkava Fido tarjoaa katsojalle idylliselle 50-luvulle sijoittujan karkkipaperimaisen makean yhteiskuntasatiirin ja moniulotteisen parodian, jossa saavat kyytiä niin perhe- kuin Lassie-elokuvat, nih ja toki zombieleffat.
Dylan Bakerin suoritus "yössä" tarpovana perheenisänä on mieleenpainuva - mikä ei taida olla yllätys miehen töitä seuranneille.
Kakarat eivät ole yhtä ärsyttäviä kuin luonnossa, ja pääzombie inhimillisine ilmeineen ja eleineen tuo hahmoon sopivaa syvyyttä ollaakseen aidosti kiinnostava flesh-eateri.
Elokuva tuo jossain mielessä, jostain syystä, mieleen Lynchin Blue Velvet -teoksen, sillä molemmissa filmeissä idyllisen Amerikkalaisen julkisivun takaa paljastuu jotain vähemmän kaunista ja mairittelevaa - mutta unelmat - montako zombieta täytyy tappaa, tai montako korvaa niityltä löytyä ennen kuin valheet paljastuvat ja kulissit kaatuvat?
Goreiluna elokuva, tai leffa - miten vain - tarjoaa vain vähän herkkua, ja huumoriosastolla naurua jos sattuu naurattamaan, mutta oikeanlaiselle kohdeyleisölle vitun mukavan mielen pitkäksi aikaa - eli enemmän tälläistä, kiitos!
Jos jotain kritisoitavaa tästä elokuvasta haluaa hakea, niin ehkä se, että tässä tapauksessa leffan tasapainoisuus oli paljolti synonyymi tasapaksuisuudelle - eli jotain kunnon revitystä olisin kaivannut.
****
Ps.Mikä parasta, hitaat zombiet!:D
http://www.youtube.com/watch?v=9zwtZ49bYJ0
Fido - Amerikka zombieiden maa
0
169
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1873686Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301172
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1491117- 511024
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914