Eli milloin teillä on alkanut kuukautiset synnytyksen jälkeen (etenkin teillä jotka olette täysimettäny)?? Itse täysimetin 5,5kk ja imetän vieläkin päivittäin, lapsi siis nyt 1v2kk.. Onkohan siis ihan normaalia että menkat ei ole alkanut vieläkään, voisiko johtua siitä ku imetän vielä?
synnytyksestä vuosi
ei menkkoja
4271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Johtuu imetyksestä, Joillakin vaan ei riitä hormoonitoimintaa yhtäaikaa maidontuotantoon ja kuukautisiin.
Tai jos syöt minipillereitä, niin sekin voi pitää kuukautiset poissa.
Minä imetin n.8kk ja noin kuukausi imetyksen lopettamisesta alkoi kuukautiset, söin minipillereitä. Eli ihan normaalilta kuulostaa :)
asiasta gynen kanssa. Mä sain terot, jotta kierto saataisiin käyntiin (mulla samnlainen imetyshistoria). Ei kulemma ole välttämättä hyvä, jos hirveän pitkään on menkat poissa. Tavallinen terveyskeskuslääkäri viis veisasi asiasta, joten oikea asiantuntija vois olla paras kertomaan, kannattaako tehdä mitään vai vaan odotella rauhassa. Mutta siis normaaliahan se on, jos imettää paljon, ettei kuukautisia tule.
Mulla alkoi menkat muutama päivä sitten. Vajaa 4-kuinen poika täysimetyksellä.