Heip!
Olisi mukava kuulla tässä kohtaa Roa-kuurin (tai rinnakkaisvalmistetta) jo syöneiltä vähän kuulumisia kuurin jälkeen...
Minä söin 7 kuukauden isotretinoiinikuurin viime vuonna, kuuri loppui elokuussa, jolloin ihoni oli loistavassa kunnossa. Aloitin kuurin kanssa samaan aikaan myös e-pillerit (Yasmin), joiden syömistä jatkoin vielä tämän vuoden tammikuuhun, kunnes lopetin nekin (oli tarkoitus jatkaa pitempään, mutta jotenkin ne vaan jäi). No, maaliskuulle asti iho näytti voivan normaalisti ilman e-pillereitäkin, mutta nyt näyttäisi otsaan muodustuvan ikävästi ontelomaisia finnejä.
Olen miettinyt, että pitäisikö vaan ryhtyä mahdollisimman vähähiilihydraattiselle ruokavaliolle, josko se auttaisi. Nykyinen ruokavalioni ei voi olla hyväksi kenellekään... Mutta ennen sitä taidan vielä turvautua e-pillereihin.
Mitenkäs teillä muilla?
Olisi mukava kuulla tässä kohtaa Roa-kuurin (tai rinnakkaisvalmistetta) jo syöneiltä vähän kuulumisia kuurin jälkeen...
Minä söin 7 kuukauden isotretinoiinikuurin viime vuonna, kuuri loppui elokuussa, jolloin ihoni oli loistavassa kunnossa. Aloitin kuurin kanssa samaan aikaan myös e-pillerit (Yasmin), joiden syömistä jatkoin vielä tämän vuoden tammikuuhun, kunnes lopetin nekin (oli tarkoitus jatkaa pitempään, mutta jotenkin ne vaan jäi). No, maaliskuulle asti iho näytti voivan normaalisti ilman e-pillereitäkin, mutta nyt näyttäisi otsaan muodustuvan ikävästi ontelomaisia finnejä.
Olen miettinyt, että pitäisikö vaan ryhtyä mahdollisimman vähähiilihydraattiselle ruokavaliolle, josko se auttaisi. Nykyinen ruokavalioni ei voi olla hyväksi kenellekään... Mutta ennen sitä taidan vielä turvautua e-pillereihin.
Mitenkäs teillä muilla?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mä olen nyt syönyt isotretinoiinia puolitoista kuukautta.
Ensin iho parani heti, nyt taas punoittaa, jännä juttu.
Ja tämä ihon, silmien ja limakalvojen kuivuminen on kamalaa.
Nytkin kasvoissa leuka ja posket hilseilee.
Sä olet syönyt kauan jos 7kk.
Saitko mitään muita sivuvaikutuksia kuin varmaan myös tuon kuivuuden?
Mä saan kerran viikossa itkukohtauksen nykyään jonka laitan tuon piikkiin.
Testaa sä e-pillerit ensin :-)
Mulla oli aika vähän ihon kuivumista, toisaalta pesin ihoa kuurin aikana tavallista vähemmän. Poistin meikkejä kosteusvoiteella ja joskus iltaisinkin putsasin naaman vain kosteusvoiteen avulla. Huulet olivat todella kuivat koko kuurin ajan ja kuukauden pari sen jälkeenkin...
Mulla finnejä pukkasi runsaasti vielä 4 kuukautta lääkkeen aloittamisesta. On muuten todella ymmärrettävää, jos tuon kuurin aikana muutama itkukohtaus tulee...
Kuurin loppuvaiheessa mulle tuli jonkun verran selkäkipuja, välillä ei kärsinyt kuin olla makuullaan. Kivut on kyllä helpottaneet kuurin loputtua.
kosteusvoide putsausta, se vaan on jotenkin hankalaa kun on tottunut suihkussa peseen päästä varpaisiin.
Ärsyttää kun naama on nyt ihan punainen, siinä ei ole kyllä finnejä eikä pallukoita.
Toivavasti tää auttaa loppuelämäksi, ei kiva syödä tällasia pillereitä :-(