Näin sanoi hyvä ystäväni ja rakennusmestari 40v kokemuksella! Uskoin tätä neuvoa ja olen erittäin tyytyväinen.
Teitkö sinä virheen?
Ei vettä lattiaan!
17
1847
Vastaukset
- kieroliero
En saa öisin nukuttua kun pelottaa.
- nm hm
Miksei vettä lattiaan?
Voin montakin syytä kyllä itse keksiä, mutta mikä oli tämän vanhuksen perustelu? - Peukalo keskellä per
Meinaakko betoonis kuiviltaan lattiaan laittaa??
- hemmetinmoisen
virheen, ryhdyin rikkaaksi, ei tosiaankaan olisi kannattanut. Kaikkein parasta olisi asua sosiaalituilla kunnan patterilämmiteisessä kämpässä.
- näin.
No jos eristysvaatimuksissa ollaan menossa "passiivitalo" suuntaan, niin ei tietenkään kannata laittaa vesikiertoista. Eikä sitä toista kuuluisaa keskustelunaihetta eli maalämpöä. Silloinhan riittää esim. LTO:n yhteydessä oleva lämmitin. esmes sähkövastus. Kosteisiin tiloihin kannattanee laittaa kuitenkin kaapelit lattiaan.
Kuulostaa järkevältä!
Se mitä todellisuus on -30 pakkasilla, en tiedä... Ehkä silloin pitää turvautua tulisijaan. - mut kuitenkin,
näin. kirjoitti:
No jos eristysvaatimuksissa ollaan menossa "passiivitalo" suuntaan, niin ei tietenkään kannata laittaa vesikiertoista. Eikä sitä toista kuuluisaa keskustelunaihetta eli maalämpöä. Silloinhan riittää esim. LTO:n yhteydessä oleva lämmitin. esmes sähkövastus. Kosteisiin tiloihin kannattanee laittaa kuitenkin kaapelit lattiaan.
Kuulostaa järkevältä!
Se mitä todellisuus on -30 pakkasilla, en tiedä... Ehkä silloin pitää turvautua tulisijaan.ei semmoista lattiaa olekaan joka imee itseensä lämpöä huoneilmasta, joten nykymatalenergiataloihin kannattaa laittaa lattialämmitys.
- imee
mut kuitenkin, kirjoitti:
ei semmoista lattiaa olekaan joka imee itseensä lämpöä huoneilmasta, joten nykymatalenergiataloihin kannattaa laittaa lattialämmitys.
Talossa jossa ei ole lattialämmitystä on silti lattiasta lämmin eikä pakkasella. Mielenkiintoista miten tämä onnistuu.
Lattian lämpötila on 19 astetta kun sisälämpötila 21. Eroa normaalilla lattiaeristyksellä on noin 2 astetta. Kun matalaenergiatalossa lattian eristykset ovat kaksi tai kolme kertaa paksummat on eroa vain 0,5-1 aste. - mutta kommentoin silti
mut kuitenkin, kirjoitti:
ei semmoista lattiaa olekaan joka imee itseensä lämpöä huoneilmasta, joten nykymatalenergiataloihin kannattaa laittaa lattialämmitys.
Kyllä sellainen lattia varmasti löytyy. Lämpö siirtyy aina lämpöisemmästä materiaalista kylmempään. Jos lämpöä on huoneilmassa enemmän kuin vaikka nojatuolissa, lämpenee nojatuoli pikkuhiljaa huoneilman lämpötilaan. Samoin tekee lattia (olettaen että lämpö ei karkaa lattian läpi). Jos huoneilma viilenisi äkillisesti (vaikka ovia pidettäisiin talvella auki), alkaisi lattia ja nojatuoli luovuttamaan lämpöä huoneilmaan.
- näin...
No jos eristysvaatimuksissa ollaan menossa "passiivitalo" suuntaan, niin ei tietenkään kannata laittaa vesikiertoista. Eikä sitä toista kuuluisaa keskustelunaihetta eli maalämpöä. Silloinhan riittää esim. LTO:n yhteydessä oleva lämmitin. esmes sähkövastus. Kosteisiin tiloihin kannattanee laittaa kuitenkin kaapelit lattiaan.
Kuulostaa järkevältä!
Se mitä todellisuus on -30 pakkasilla, en tiedä... Ehkä silloin pitää turvautua tulisijaan. - Alalla 45vuotta.
Tappoi itsensä kun oli neuvonut ikänsä vääriä ratkaisuja. Olis varmaan henki menny muutenkin, asiakkaitten toimesta.
- suositellut ja hypettänyt
suorasähkölämmitystä??
- juurikaan ihmettele
Kyllähän tuohon 45 vuoteen on varmasti vannotettu niin pullotaloja kuin tasakattojakin. Vaikkei vettä lattian sisälle ole putkistoissa kulkemassa niin katon läpi sitä lattialle tulee.
Vaan ei liene rakennusmestaajan syy vaan rakmest opettajan ja viime kädessä valtion, siis Moskovasta syy löytyy, olimmehan me silloin Neuvostoliiton vallan alla ennenkuin pääkaupunkimme siirtyi Brysseliin.
- hohhohoh
että laittoi sähkökaapelit lattiaan.
Salama iski ja kaapelit kärähti, eikun remppaa taas tekemään.
Itse olin viisas ja laitoin vesikiertoisen lattialämmityksen.- kallistua
perinteiseen puulämmitykseen isolla talon keskelle sijoitetulla varaavalla takalla ja seinille varoiksi perinteiset sähköpatterit.
- niin pyyhitään
ei meilläkään yleensä vettä lattialle, mutta jos nyt sattuu tippumaan, niin pyyhitään yleensä heti pois ettei jää lätäköitä lattialle, ei ole mukava sellainen...
- pesu
Kyllä meidän pesuhuoneessa on suihkuja kaksi kappaletta, lattia siinä väkisinkin kastuu itseään pestessä. Kaupan kassajonossa saa mukavasti tilaa kun käyttää kuivapesua suihkun asemesta.
Ai mutta nyt minä vasta hokasinkin mitä tuolla "ei vettä lattiaan" tarkoitetaan: ennen vanhaan isännillä oli tapana syljeskellä lattioille, saattaisi nykyiset lattialaatat olla pirun liukkaita räkäklimpin sattuessa klakerikengän alle. Vesikierto lattiassa mahdollistaa muidenkin kuin sähkön käytön lämmönlähteenä. Vettä voidaan lämmittä niin maa-, aurinko- kuin polttolämmöllä ja lämpöä varastoida veteen sekä käyttö että lämmitysveteen.
Tekniikka, materiaalit ja säätöjärjestelmät kehittyvät sillä vauhdilla, että 40v sitten ei pystytty edes uneksia nykypäivän ratkaisuista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2664654Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232590Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061644Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591400
- 951282
- 471169