Kyllä minusta Matti Alatalo sopii hyvin Kärppien profiiliin ja oli hyvä valinta. HPK:n tuloksia nyt ei kannata tähän verrata. Materiaali joukkueessa oli sen verran kehno, että eipä siinä ollut paljon tehtävissä.. Jyppiä veti ihan kohtalaisesti, mutta läpimurto jäi tekemättä . Minä uskon, että kun miehelle annetaan kunnon työkalut käteen, tulostakin tulee. Alatalo tunnetaan myös nuorten pelaajien hyvänä kehittäjänä, mikä on todella hyvä asia. Haastetta pitää olla ja sitä tulee Matilla olemaankin. Mielenkiinnolla odotan mitä tuleman pitää.
Alatalo hyvä valinta
.........................
4398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Alatalon valinta on tosi hyvä uutinen muille sm-liiga seuroille, varsinkin HPK:lle.
Kärpät teki hienoneleen pestaamalla Alatalon. Itse pidin kärppiä jo varmana mestarina tulevalla kaudella, mutta nyt on muillakin seuroilla mahdollisuudet menestyä.
HPK:n joukkue oli nimenomana nuori ja missä oli se Alatalon kehittäminen? Eipä sitä kyllä nähty vaan päinvastoin kaverit vaipui oma atasoaan alemmalle tasolle ja lujaa!
Tott aon se, että Kärpät on aina ollut sen verran varakas joukkue että sillä on raha aostaa hyviä pelaajia ja voi olla, että Alatalokin jopa saa sen porukan pelaamaan hyvin.
Pointti jutussa on se, että viime talvena ko herra syytteli muita toistuvasti paitsi itseään ja tulos oli sen mukainen. Pelaajilla on vastuu tekemisestään, mutta ei valmentaja voi teilata niitä toistuvasti lehdissä ja muissa medioissa. Tavassa oli kauhea muutos Jalosen aikaan jolloin kritiikkiä tuli, mutt arakentavaa ja valmennus otti siitä aina oman osansa. Kyllä sillloinkin sairastuvalla oli porukkaa pilvin pimein, maalivahti oli parhaimmillaan nippa nappa täysi-ikäinen jne eli ne ei syyksi kelpaa.
Taisi tulla Alatalo tänne helppoon hommaan ja sittten iskikin totuus vasten; joka syksy täällä aloitetaan nollasta kun yli puolet porukasta on vaihtunut ja nimenomaan kaikki paremmat pelaajat on rahalla ostettu pääkaupunkiseutuun ja Ouluun...
Onnea vaan Alatalolle ja toivottavasti puhkeaa kukaan. Olisi sen voinut tehdä täälläkin jo, mutta jo syksyllä näytti niin onnettomalta, että ei kukana kai ihan tosissaan edes marraskuussa enää uskonut nousuun, ei edes valmentaja itse saati pelaajat.. Tosin pakko sanoa, että en kyllä nyt uudeltakaan valmentajalta odota mitään koska henkiökohtaisesti en hänestä pidä.
Kyllä Alatalo on hyvä valmentaja, ellei jopa erinomainen, hänellä ei ole koskaan ollut huippujoukkuetta valmennettavana, eikä taida olla ensi kaudellakaan, vai tietääkö joku ketä on tulossa tilalle tuolle nimekkäälle, lähtijäkaartille joka on käytännössä ollut Kärppien selkäranka? Ei taida helppoon hommaan astu Matti, kuten ei kuluvalla kaudellakaan.