Ajattelin kysyä asiaani tämän palstan puolella, vaikken varsinainen virittelijä tai tehokäyttäjä olekaan.
Minulle tarjoutui tilaisuus hankkia 3GHz Pentium 4 -sarjan tietokone edulliseen hintaan. Nykyinen tietokoneeni on puolestaan varustettu AMD:n Athlon 64 3500 -prosessorilla.
Pyöritän koneellani raskaita Excel -pohjaisia sovelluksia, joten en haluaisi menettää tehollista suorituskykyä mahdollisessa koneen vaihdossa. Sen verran tietokoneiden tehoista ymmärrän, että pelkkiä prosessorinopeuksia tuijottamalla kysymystä voi olla vaikea ratkaista.
Toisekseen, kyseisessä Pentium -koneessa on 3 gigan keskusmuisti, joka nykyisessä koneessani on vain 1 gigainen. Onko siis todennäköistä, että jo pelkästään se riittäisi kompensoimaan mahdolliset prosessoripuolen tehohäviöt?
Pentium -kauppa houkuttaisi kyllä kovasti. Ihan jo siksi, koska Pentium -koneessa on huomattavasti parempi ja tyylikkäämpi yleisvarustus. Myyjä sattuu olemaan perhetuttuja, joten sekään ei tässä liene riskinä...
Luultavimmin toki ensin testaan ja päätän vasta sitten, mutta onko jo etukäteen mahdollista sanoa asiasta jotain?
amd vs. pentti
5
1060
Vastaukset
- penttejäkin kun..
on monenmoisia mutta kyllä tuo AMD 64 3500 on nopsempi kuin yksikään 3ghz pena nelonen. Mikä käyttis sulla? jos Xp niin tuplaa muisti 2gt ja pidä se. Amd taitaa muistaakseni olla hyöty-sovelluksissa aika paljon noita vanhoja pentiumia nopsempi.
työkoneena kyllä hyvä.
ei tuo omasikaan paljonkaan huonompi ole, kaikista halvemmalla varmaan pääset kun ostat omaasi 2 gigaa lisää muistia. se on halpaa nykyään. sillon koneesi on tuon toisen väärtti, ei se prossuteho noin pienellä erolla vaikuta paljoakaan, muisti vaikuttaa.- tuo amd
Kyllä se vaan on paljon nopeampi tuo amd athlon 64 3500 kuin yksikään intel pentium 4 vaikka olisi 3.0ghz tai yli intel pentium 4 prossun nopeus. Kyllä tuo amd athlon 64 on paljon parempi ja kehittyneempi prossu kuin intel pentium 4
- etukäteen
Joo, kiitos vain vinkeistä.
Tehonkaipuu hoitui yksinkertaisesti sillä, että kumosin säästöpossuni ja marssin tietokonekauppaan.
Päädyin Intel Core 2 Quad Q6600 -prossuun, lisäksi kyseisessä koneessa on keskusmuistia nyt 3Gb.
Tehonlisäys on todella tuntuva entiseen verrattuna ja se riittää mainiosti nykyisiin tarpeisiini. Tulevaisuudesta on vaikeampi sanoa, mutta kyseisessä prossussa lienee vielä ylikellotusvaraa. Näin ainakin alla olevien perusteella ymmärsin:
http://plaza.fi/muropaketti/artikkelit/prosessorit/intel-core-2-quad-q6600n-ylikellotusta
http://plaza.fi/muropaketti/artikkelit/prosessorit/intel-core-2-quad-q6600n-ylikellotusta,4itsellä kanssa tuo q6600 ja 4 gigaa keskusmuistia. ja prosessori on kellotettu 3,2 ghz ja hyvin toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671633
- 104941
- 75753
- 51655
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa18641ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164503Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;189437- 26429