Olisiko kellään ideoita, kuina löytäisi tai voisi tehdä suht halvalla aidan tai näkösuojan?
Kyseessä on kerrostalon alakerta, terassipiha. Piha on tosi kiva, nurmikkoa jne. mutta yksityisyyttä ei oikein ole. Taloyhtiön sisäpiha on ihan vieressä ja trafiikkia on paljon.
Haluaisin siis korkean aidan eteen. Sivuilla on parimetriset aidat. Ongelmana on se, ettei ole varaa ostaa kallista aitaa.
Voisiko aidan tehdä itse? Voisiko esim. pressukangasta jotenkin yhdistää puisiin "varsiin" ja tehdä siten aidan? Tai voisiko verkkoaidasta tuunata sellaisen, että se toimisi näköesteenä?
Auttakaa... Kiitos. :)
Aita/näkösuoja - auttakaa?
12
8262
Vastaukset
- rehti kysymys
Parveke ainakin kuuluu taloyhtiölle, joten sen kanssa askartelussa pitää olla tarkkana, ettei joudu maksumieheksi korjaukselle. Miten on pihan laita?
- Auttakaa..
Tarkoituksena ei ole kajota jo olemassaoleviin aitoihin mitenkään. Haluan myös, että aita tai näköeste on suht yksinkertaisesti asennettu (eli tolpat vaan maahan) siten, että sen saa helposti myös pois. Eli ei mitään lopullisia muutoksiaole tarkoitus tehdä pihalle.
Istutuksia, mm. omenapuu, minulla onkin jo pihalla. Luulisi, ettei aita olisi sen isompi juttu? - sellainen
Auttakaa.. kirjoitti:
Tarkoituksena ei ole kajota jo olemassaoleviin aitoihin mitenkään. Haluan myös, että aita tai näköeste on suht yksinkertaisesti asennettu (eli tolpat vaan maahan) siten, että sen saa helposti myös pois. Eli ei mitään lopullisia muutoksiaole tarkoitus tehdä pihalle.
Istutuksia, mm. omenapuu, minulla onkin jo pihalla. Luulisi, ettei aita olisi sen isompi juttu?ristikkoaita, johon ripustat (sisäpuolelle) jotain tuuheaa, vaikka villiviiniä?
- Auttakaa..
sellainen kirjoitti:
ristikkoaita, johon ripustat (sisäpuolelle) jotain tuuheaa, vaikka villiviiniä?
Joku tuollainen ristikkoaita, jossa olisi köynnös, olisi kyllä kaunis... Mietin sitäkin, että jos laittaisi köynnöstä osalle aidasta. Tarvitsen aitaa/ näkösuojaa nimittäin noin 5 metriä, eli voi olla, ettei niin paljon köynnöstä viitsi laittaa...
Miten nopeasti muuten tuo villiviini kasvaa?
Onko kukaan tehnyt pressukankaasta tms. säänkestävästä materiaalista näkösuojaa? Kun sen ei siis sillä tavalla tarvitse olla kestävä, kuin tavallisen aidan, joka on paikallaan vuoden ympäri. Voisin hyvin pitää sitä vain kesä-aikoina. - pohdin
Auttakaa.. kirjoitti:
Joku tuollainen ristikkoaita, jossa olisi köynnös, olisi kyllä kaunis... Mietin sitäkin, että jos laittaisi köynnöstä osalle aidasta. Tarvitsen aitaa/ näkösuojaa nimittäin noin 5 metriä, eli voi olla, ettei niin paljon köynnöstä viitsi laittaa...
Miten nopeasti muuten tuo villiviini kasvaa?
Onko kukaan tehnyt pressukankaasta tms. säänkestävästä materiaalista näkösuojaa? Kun sen ei siis sillä tavalla tarvitse olla kestävä, kuin tavallisen aidan, joka on paikallaan vuoden ympäri. Voisin hyvin pitää sitä vain kesä-aikoina.Tässä pari ehdotusta..laita ristikko ja peitä siitä neliöitä sieltä täältä taidokkaan oloisesti jollain tekstiilillä, ja sitten lisäksi jokin köynnös-
Myös lakanapyykki kuivumaan tai tuulettumaan voisi olla nokkela näköeste. Siihen ristikkoon vois myös tehdä pajuista punoksia näköesteeksi.
Tai säleikkö ja siihen säleikköomenapuu-ois hieno. Tosin kestää kasvaa pahuksen kauan. Yks ehdotus vois olla papusalko. Kasvaa nopsaan ja on tuuhea.
Raportoi mitä lopulta keksit. - tulispa tänne
Auttakaa.. kirjoitti:
Joku tuollainen ristikkoaita, jossa olisi köynnös, olisi kyllä kaunis... Mietin sitäkin, että jos laittaisi köynnöstä osalle aidasta. Tarvitsen aitaa/ näkösuojaa nimittäin noin 5 metriä, eli voi olla, ettei niin paljon köynnöstä viitsi laittaa...
Miten nopeasti muuten tuo villiviini kasvaa?
Onko kukaan tehnyt pressukankaasta tms. säänkestävästä materiaalista näkösuojaa? Kun sen ei siis sillä tavalla tarvitse olla kestävä, kuin tavallisen aidan, joka on paikallaan vuoden ympäri. Voisin hyvin pitää sitä vain kesä-aikoina.joku asiantuntija vastaamaan. Mitä noita nettikeskusteluja selasin, niin ei se villiviini montaa metriä vuodessa kasva (1 - 1 1/2 m?). Viisi metriä korkeako sen aidan pitäisi olla? Oliskos se pressuntapainen parempi naulata juuri ristikkoaitaan, niin ei ala kupruilemaan ja lepattelemaan tuulissäällä?
- ehdotuksia
Pensasaita saattas olla paras vaihtoehto, koskapa se vähentää melu- ja saastehaittoja jopa puista paremmin. Se saattaa tulla myös halvemmaksi, jos vain löydät sellaisia tosi pieniä aitataimia, jotka yleensä maksavat vain pari euroa kappaleelta. Tutuilta voi myös saada esim. orapihlajan taimia ilmaiseksi, joista voi sitten luoda oman aidan.
Huono puoli pensasaidassa on sitten se, että aidan kasvu kestää useamman vuoden. Asiaan voit kuitenkin vaikuttaa esim. istuttamalla korkeita perennoja tai yksivuotisia aitapensaan ja pihan välille parin, kolmen vuoden ajan, jolloin saat näkösuojaa.
Et kertonut tarkemmin siitä, kuinka pitkä aidan tulee olla ja millainen tuo kasvupaikka on ja asutko pohjoisessa vai etelässä... Mainitsemasi verkkoaita saattaisi myös onnistua, jos istutat siihen köynnöksiä. Tosin, monet köynnöskasvit eivät pidä siitä, että niiden lehvästön läpi pääsee tuuli vapaasti puhaltamaan. Köynnöksistä humala on helppohoitoinen, nopeakasvuinen, talvenkestävä, rehevä ja peittävä kasvi, joka saattaisi olla tuohon sopiva. Luulisin myös, että sellaisen omistavalta liikkenisi taimia ilmaiseksi, koska kasvi on kova leviämään. - raudorus verkkoa
Ja laita vaikka yksvuotisia köynnöksiä ja pujottele pajunoksia niin tiukkaan kuin tuntuu hyvältä.
Pressun kanssa voi olla tuulisella säällä ongelmia liikkuuhan ne purjeveneetkin täytyis olla jo aika tukevat paalut pystyssä ettei lähde lentoon.- pressu ei
ole kovin nätti silmälle :-)
- kangasta
pressu ei kirjoitti:
ole kovin nätti silmälle :-)
haluat laittaa, ainakin siihen asti että taimesi kasvavat, niin kokeile sellaista ohutta vaaleapohjaista, joka toimii kuin näköverho päivällä, kaukaa näkee enintään hahmoja sen läpi (pimeän ajasta en kyllä tiedä). Se on sen verran ohutta rakenteeltaan että ainakin osa tuulenvirrasta menee sen läpi, joten tuota ongelmaa kuin pressun kanssa ei olisi. Nätin ja rauhallisen, vaikkapa kukkakankaan valitsemalla ei kenelläkään pitäisi olla aiheesta todellista valittamista. Ja ainahan voit vedota (jos taloyhtiön edustajat puuttuisivat asiaan)siihen että se suojaa orastavia, hentoja taimiasi liialta tuulelta/auringonpaahteelta/joltain muulta sopivalta...
Tsemppiä vain omaan rauhaan ja oman pikkupuutarhan perustamiseen! :)
- ..............
nyt on hyvä aika kerätä pitkiä pajuja (ei vielä lehdessä) ja tehdä niistä aita. meillä takapihalla (tiellepäin) vajaa parimetrninen aita ja vihreä heti ensimmäisenä kesänä, kun lehdet tulee
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612805Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152645Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2691582Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841184Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56889
- 79875