Johnson 20 ei ota kierroksia

Voimaton

Missä vika, kun 20 hv Johnson (vm 81) pyrkii sammumaan heti kun kaasuläppä kaasua lisättäessä alkaa avautumaan? Kierrokset nousevat normaalisti magneeton kääntyessä kaasun lisäyksen alkuvaiheessa. Heti vivuston alkaessa liikkua ja avata kaasuläppää moottori alkaa sammua, ellei heti vähennä kaasua.

Bensapumppu on kunnossa, kaasari on puhdistettu paineilmalla, sytytystulpat on uusittu samoin kaasarin ja läppäventtiilikannen välinen tiiviste.

Perämoottoreista ei ole paljoa kokemusta mutta, jos kyse olisi jostain muusta moottorista sanoisin ettei se saa tarpeeksi bensaa. Minkäs teet kun kaasarissa ei ole käytännössä mitään säätöjä?

10

2649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemus

      Moi jos sulla on bensan suodatin siinä tankin ja koneen välis se menee tukkoon kaksitahtisessa öljystä

      • tuntematon

        Ilmavuoto letkussa voi aiheuttaa bensapulaa. Ei tarvitse olla suurikaan kun lakkaa pelittämästä.


      • höh

        Ei mulla ainakaan mene tukkoon, tietysti jos käyttää jotain hydrauliikkaöljyä...


      • kokemus
        höh kirjoitti:

        Ei mulla ainakaan mene tukkoon, tietysti jos käyttää jotain hydrauliikkaöljyä...

        No muulla meni 90 yamahas sisäänajos ku tankkiin joutu kaatamaa vähän öljyä vaik on tuorevoitelu


      • okei
        höh kirjoitti:

        Ei mulla ainakaan mene tukkoon, tietysti jos käyttää jotain hydrauliikkaöljyä...

        voi se mennä tukkoon pelkästä liasta jota on kanistereissa tai oljypurkissa. esim: huonompi laatuisessa öljyssä.


    • Ykä

      Kyllä minäkin olisin sitä mieltä, että besapulasta täytyy olla kyse. Jos kone toimii muuten, mutta ei siedä kaasuläpän avausta, niin seos menee siinä vaiheessa metsään. Oletko kokeillut rikastimen vaikutusta? Jos reagoi siihen siten, että samalla kun avaat kaasuläppää käytät rikastinta niin koneen pitäisi saada rikkaampaa ja ottaa lisää kierroksia. Mikäli yrittää tukehtua, rikastin sisään ja koneen tulisi ottaa hetkeksi lähes normaalisti varveja.

      Onko bensan pinta ok? Jos kovin alhaalla ei pääsuuttimelle riitä bensaa. Toimiiko koho ja neula normaalisti? Pumpun toiminnan voi varmistaa auttamalla voimakkaasti käsipalkeella. Jos ei apua, tuskin vika siellä. Puritko pääsuuttimen irti kaasarista ja puhalsit auki? Siellä voi olla roska tiukassakin. Voit joutua rassaamaan, mikä tietysti ei ole suotavaa, koska reikä tuppaa turhaan siitä kasvamaan.

      • Pauli

        Mulla oli muuten mielenkiintoinen "vika" Johnson 20hv. Konetta sai nykiä kuin aropupu, jotta lähtisi käyntiin.
        Sitten huomasin, että mitäs jos irrottaa bensaletkun tankista, kun ajelee trailerilla. Jopa alkoi lähtemään käyntiin ekalla!
        Miten bensa pääsee nousemaan kaasuttimen "ohi"? Tietty hölskyessä paineistuu jne, mutta että pääsee koneelle asti, kun oli aivan märkä aina.


    • J.p

      Morjes onko kellään tietoa ku johnson 20hv 2t n.90luvun ei ota kunnolla kierroksia, sitkö laittaa ryyppyä ni hetkellisesti ottaa?? Kaasari putsattu ja tulpat vaihettu..

    • KuusakoskiHuoltaa

      Paaliin.

    • Fippe

      Roskaa seosputkessa. Voi olla hankala saada putsattua. Helpioten irtoaa liottamalla pari päivää asetoonissa. Hätaisempi temppu joka joskus toimii, on tukkia kaasarin imuaukko esimerkiksi kädellä kun kaasua lisätään . Tämä saattaa imaista roskan ulos seosputkesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7981
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2267
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2183
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1756
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1246
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1233
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1146
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      842
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      795
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      746
    Aihe