Merkikorttimerkitsin

eräässä myyntikuvastossa. Millainen värkki on kyseessä :-?
5422
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Voisi olla kaikkea lyijykynän ja harpin väliltä.

Eikö googlella (ja kuvahaulla) löytynyt?

Äänestä

Merikorttimerkitsin = karttaplotteri. Ja merkkejä ja malleja on sitten hurumycke.

Äänestä
  • erään ruotsalaisen ketjun kuvastossa om tosiaankin kyseinen käännös.

    Olen itsekin plotterille mietinyt suomennostermiä, mutta kyllä tämä tuntuu aika hupaisalle, vaikka parempaakaan ei ole ehdottaa.

    Äänestä

mekaaninen kulmanasetin eli pointteri. Tarvitsee tuekseen kohtuullisen hyvänlaatuisen sekstantin tai mieluummin kvintantin, että sillä mitään tekisi.

Äänestä
  • Plotter = mm. juonittelija, piirturi, vehkeilijä. Sopisiko kotimaiseen käyttöön vaikkapa merikorttivehkeilijä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarjolla, kirjoitti:

eräässä myyntikuvastossa. Millainen värkki on kyseessä :-?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu