Suomenpihlaja/ruotsinpihlaja?

Leenamarja

Haluaisin pihalleni punamarjaisen puun. Entinen oli koristeomenapuu John Downey, josta kuoli toinen puoli puusta ja puu kaadettiin kaksi vuotta sitten. Olen eläkeläinen enkä pysty/jaksa enää siistiä omenoita puun alta, joten en istuta enää uutta omenapuuta. Kaipaan siis sellaista pihlajaa, joka näyttää puulta ja jossa on kirkkaan punaiset marjat. Korkeudeltaan pitäisi olla myös pieneen rivaripihaan sopiva.

Toisella puolella pihaa on ruotsinpihlaja, jossa on vaaleanpunaiset marjat ja vaaleanharmahtavat lehdet, johon olen pettynyt, koska puun piti olla punamarjainen ja lehtien kirkkaan vihreät.

Osaisiko joku neuvoa, miten saisin nyt haluamani puun.

Entisen puun kanto on vielä paikallaan. Mistä saisin henkilön poistamaan kannon ja mitä työ maksaisi? Asun pohjoishelsingissä.

3

2084

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miriam

      et laittaisikaan pihlajaa vaan helmiorapihlajan? Se on pieneen pihaan sopivan kokoinen, 2-4m korkea. Kukat ovat kerratut, vaaleanpunaiset - kuin pienet ruusut - ja marjat punaiset. Lehdet kauniin kiiltävät. Menestyy hyvin paikkakunnallasi. Kuvia voit katsella Googlen kautta, jos puu on sinulle vieras. Puuntaimia löytyy varmasti paikallisista taimistoista.
      Kannonpoistoon voi tilata pienen kantojyrsimen, jollaisen luulisi pihatöitä tekeviltä yrityksiltä löytyvän. Hinnasta ei minulla ole tietoa.

      • Leenamarja

        Kiitos vastauksestasi. Enpä ollut edes kuullut tuollaisesta pihlajasta. Lähden heti googlettamaan.


    • a

      suksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      75
      1200
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1117
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe