Rakas pankkimme on päättänyt keskittää palvelujaan Vantaalla.
On tietysti ollut kovin tarkoituksetonta, että eläkeläiset ovat maksaneet laskunsa pankkitiskillä omalla ostarillaan sijaitsevassa konttorissa.
Asumalähiö on 40 v. ikäinen, ja osa asukaista on ensi vaiheessa paikalle muuttaneita. Eläkeläisten asuintalokin on ostarin kulmalla.
Osa eläkeläisistä nyt vain ei opi, ja ei haluakaan oppia tietokoneella maksamista. Onhan maksuautomaatteja ostarillamme useampiakin, mutta aina ei ikäihminen jaksa opetella.
Pankki on suuressa viisaudessaan päättänyt keskittää pankkimaksut Korsoon ja Tikkurilaan, ja tässä meidän sivukonttorissamme annetaan sijoitusohjeita ja muita pankkipalveluun liittyviä apuja, mutta laskunmaksut käteisellä eivät sitten enää ole mahdolliset.
Bussilla vain Tikkurilaan tai Korsoon, siinähän saa mukavasti vaihteluakin samalla arkeensa.
Olisi pankkikin voinut odottaa vielä muutaman vuoden. Kyllä nämä jo kohta muuttavat tuonpuoleiseen, missä ei pankkeja tarvita.
Vähänkin nuoremmat jo oppivat ja jaksavat. Itsestäni en nyt puhu, osaanhan vuodattaa tänne palstallekin kiukkuani.
Ikäihmisten asiaa ei kukaan enää aja. Pankkitiskillä maksaminen maksaa eläkeläisellekin pitkän pennin, jonka he ovat siis valmiit maksamaan, mutta nyt sama summa menee bussimatkoihin vielä lisäksi.
Pankille eläkeläiset ovat riesa, jolle pitää elämä tehdä niin hankalaksi, että lopulta oppivat maksuautomaatin käytön!
Vahvemman oikeus
Bussimatkustaja?
1
143
Vastaukset
Vaihda pankkisi sellaisen, joka on lähellä ja jossa voit asioida samalla, kun käyt vaikkapa kaupassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi325074Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2664928Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä544433Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos672405Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461848Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu241781Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont181759Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771704Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva141492- 1061460