Suomalaisia on helppo

9703
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Maaseudulla luotetaan miehen sanaan.
Tätä käytetään siekailematta hyväksi !
Hidas hämäläinen kun tajuaa, ensin häpeää ja sitten..

Äänestä
  • tässäkin tapauksessa.

    T. Itsekin kaupunkilainen

    Äänestä

  • taas tuon maalaisjutun tuohon otit? Kyllä suomalaiset ovat ihan yhtä tyhmiä maalla ja kaupungissa. Jos maalaiset sinua häiritsee, pysy siellä Helsingissä. Eipä olisi tarvinnut noita kalliita moottoriteitäkään rakennella, jos kaupunkilaiset pysyisivät kaupungissa eivätkä joka ikisellä lomalla tulisi tänne maalle mellastamaan. Ja kaikenlisäksi Helsinkiin työnnetään kaikki meidän maalaisten rahat. Eihän siellä valmisteta mitään eikä kasva metsää eikä mitään. Mutta ne pääkonttorit maksavat verot koko firman tuloista Helsinkiin, vaikka tänne maalle ne veroeurot kuuluisivat. Itseasiassa Helsinki on koko Suomen persläpi.

    Äänestä

  • luottaa. Yrittävät kusettaa kaupunkilaisia sen minkä ehtivät. Eivät pidä sopimuksiaan ja kirjallisesti eivät ole halukkaita tekemään sopimuksia. Mökkiläisenä olen havainnut tämän monta kertaa. Jos haluaa jotain paperille niin helposti laittavat välit poikki ja kielivät kylille, että on epäluotettava kaupunkilainen kun haluaa esim. remonttisopimuksia kirjallisena ja sana leviää. Maaseudulla tehdään suullisia sopimuksia juuri sen takia, että toista osapuolta voidaan tarvittaessa pettää ja tiedetään, että petetty ei asiaansa julki tuo koska häpeä on niin suuri ja yhteisö valvoo tarkasti. Ei kai ole sattumaa, että kaiken karvaiset uskonnolliset herätysliikkeet ovat maaseudulla paljon yleisempiä kuin kaupungeissa. Tätä kautta toteutetaan kontrollia ja painostusta yhteisössä ja rehellisiä rangaistaan ankarasti. Rikosilmoitusten määrän vähyys Wincapitan ympärillä on juuri seurausta tästä, nuollaan vain haavat itsekseen eikä puhuta kenellekään ettei kukaan vaan saisi tietää (vaikka kaikki jo tietävät) ja ettei muu yhteisö hyökkää päälle. Ei ihme että maaseudulla moni vetää itsensä kiikkuun, kun ympäristön paineet ovat tällaisia.

    Äänestä

  • sitä kirjoitti:

    taas tuon maalaisjutun tuohon otit? Kyllä suomalaiset ovat ihan yhtä tyhmiä maalla ja kaupungissa. Jos maalaiset sinua häiritsee, pysy siellä Helsingissä. Eipä olisi tarvinnut noita kalliita moottoriteitäkään rakennella, jos kaupunkilaiset pysyisivät kaupungissa eivätkä joka ikisellä lomalla tulisi tänne maalle mellastamaan. Ja kaikenlisäksi Helsinkiin työnnetään kaikki meidän maalaisten rahat. Eihän siellä valmisteta mitään eikä kasva metsää eikä mitään. Mutta ne pääkonttorit maksavat verot koko firman tuloista Helsinkiin, vaikka tänne maalle ne veroeurot kuuluisivat. Itseasiassa Helsinki on koko Suomen persläpi.

    Laita vaan ne maatalouspiikkarit jalkaan ja mee sinne homeiselle mansikkapellollesi..voit tyhjentää myös hattusi pellolle.

    Äänestä

  • ei kannata kirjoitti:

    luottaa. Yrittävät kusettaa kaupunkilaisia sen minkä ehtivät. Eivät pidä sopimuksiaan ja kirjallisesti eivät ole halukkaita tekemään sopimuksia. Mökkiläisenä olen havainnut tämän monta kertaa. Jos haluaa jotain paperille niin helposti laittavat välit poikki ja kielivät kylille, että on epäluotettava kaupunkilainen kun haluaa esim. remonttisopimuksia kirjallisena ja sana leviää. Maaseudulla tehdään suullisia sopimuksia juuri sen takia, että toista osapuolta voidaan tarvittaessa pettää ja tiedetään, että petetty ei asiaansa julki tuo koska häpeä on niin suuri ja yhteisö valvoo tarkasti. Ei kai ole sattumaa, että kaiken karvaiset uskonnolliset herätysliikkeet ovat maaseudulla paljon yleisempiä kuin kaupungeissa. Tätä kautta toteutetaan kontrollia ja painostusta yhteisössä ja rehellisiä rangaistaan ankarasti. Rikosilmoitusten määrän vähyys Wincapitan ympärillä on juuri seurausta tästä, nuollaan vain haavat itsekseen eikä puhuta kenellekään ettei kukaan vaan saisi tietää (vaikka kaikki jo tietävät) ja ettei muu yhteisö hyökkää päälle. Ei ihme että maaseudulla moni vetää itsensä kiikkuun, kun ympäristön paineet ovat tällaisia.

    löytyy nimenomaan kaupungeista. Eikä ihme, maaseudulla ihminen elää rauhassa ja on sinut itsensä kanssa. Itse olen elänyt suurimman osan elämääni, oikeastaan kokonaan kaupungeissa. Neljä vuotta sitten muutimme maaseudulle pienen kaupungin lähelle ja elämisen laatu parani 400 %. Täällä ei kytätä koko ajan toisen tekemisiä eikä kukaan valita mistään.

    Äänestä

  • Hit hat kirjoitti:

    Laita vaan ne maatalouspiikkarit jalkaan ja mee sinne homeiselle mansikkapellollesi..voit tyhjentää myös hattusi pellolle.

    hävinnyt yhtään. En moisiin sijoituksiin laittaisi penniäkään. Mutta maata kannattaa aina ostaa, sitä ei enää valmisteta. Mistä muuten kuvittelisit, että maalla asuu vain maanviljelijöitä? Itse olen erittäin korkeasti koulutettu ja oman alani huippua, mutta en todellakaan enää koskaan tulisi Helsinkiin töihin. Viisi vuotta siellä kärvistelin ja se saa riittä. Mutta omakotitalo keskustassa järven rannalla on sellaista luksusta, mistä te kaupunkilaiset voitte vain uneksia... tai no suurin osa kuitenkin. Terveiset vaan kaikille savolaisille sinne Helsinkiin. Teitä on siellä melkein enemmän kuin savossa!

    Äänestä

  • kiikku-ukot kirjoitti:

    löytyy nimenomaan kaupungeista. Eikä ihme, maaseudulla ihminen elää rauhassa ja on sinut itsensä kanssa. Itse olen elänyt suurimman osan elämääni, oikeastaan kokonaan kaupungeissa. Neljä vuotta sitten muutimme maaseudulle pienen kaupungin lähelle ja elämisen laatu parani 400 %. Täällä ei kytätä koko ajan toisen tekemisiä eikä kukaan valita mistään.

    todelliseen maaseudun pyramiidirakenteeseen. Muutama vuosi lisää niin kontrolli lisääntyy ja olet mukana maalaismafian alimmilla portailla.

    Äänestä

  • vielä mukaan kirjoitti:

    todelliseen maaseudun pyramiidirakenteeseen. Muutama vuosi lisää niin kontrolli lisääntyy ja olet mukana maalaismafian alimmilla portailla.

    todistettavasti minkäänlaisia ongelmia yli 50 vuoteen. Vanhempani asuivat täällä joten on tasan tarkka tieto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huijata kirjoitti:

'
'
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=11357&sort=false

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu