Laserleikkaus, esitutkimus

Osaako joku sanoa, että tutkitaanko laserleikkauksen esitutkimuksessa se, tuleeko näkö vielä huononemaan? Itse olin esitutkimuksessa muutama viikko sitten, enkä tajunnut asiaa tiedustella paremmin.

Olen 20 vuotias, ja näköni pysynyt muutaman vuoden ennallaan kuitenkin niin, että nyt oli tullut toiseen silmään hajataittoa 0.25.

Lääkäri vakuutteli, että leikkaus voidaan tehdä, mutta nyt alkoi mietityttämään, onko lääkäri vain rahan ahne, ja pitäisikö minun vielä odotella leikkausta pari vuotta..? Mitä mieltä olette?

3

1037

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi vannoa

      että silmien muutokset pysähtyisivät aikuisikään tultaessa. Toki jos nyt leikkautat niin päästään lähelle nollatilannetta, mutta kukaan ei voi sanoa mikä sinun tilasi on viidenvuoden päästä. Jokainen silmäpari on erilainen. Voi olla, että näkösi ei enää huonone, mutta ihan yhtä hyvin se saattaa huonota reilusti, ja tuota asiaa ei voi tutkia millääntavalla etukäteen.

    • Jukka

      Kuten edellinenkin kirjoittaja sanoi, niin eihän sitä voi varmaksi sanoa miten silmät kehittyvät, koska se on jokaisella yksilöllistä. Minä täytän kuukauden kuluttua 22, vahvuuteni ovat pysyneet kolme vuotta samoina mutta hajataitto on ilmeisesti lisääntynyt (tai ainakaan sitä ei oltu korjattu 3 vuotta sitten hankituilla laseilla). Kävin keskiviikkona leikkauksessa enkä ainakaan toistaiseksi voisi olla millään tavalla tyytyväisempi tulokseen.

      Uskon ettei minun näkökykyni tästä enää huonone, koska historiani noudattelee hyvinkin pitkälle "normaalia" näön huonontumisen tahtia nuoruudessa. Suurimmat muutokset ovat tulleet suurimpien kasvupyrähdysten aikaan. Nyt yli kaksikymppisenä niitä ei pitäisi olla enää näköpiirissä.

      ps. Laser-leikkauksia tehdään niin paljon ja suurella katteella, että rahan ahneenkaan kirurgin talous tuskin siitä muuttuu suuntaan tai toiseen sen takia, että juuri sinä tuollaisena "rajatapauksena" joko menet tai et mene leikkaukseen. =)

      • leikattu 07

        minulla tuli hajataittoa vielä yli kolmekymppisenä. Ei sitä voi mitenkään ennustaa. Silmät kun muuttavat muotoaan koko eliniän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      27
      1529
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      75
      1289
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1241
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      10
      1064
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1035
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      72
      936
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      90
      899
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      142
      732
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      52
      722
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      697
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      614
    12. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      54
      613
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      598
    14. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      589
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      589
    16. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      587
    17. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      23
      571
    18. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      568
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      566
    20. 46
      553
    Aihe