Kaarinan Eläinlääkäriasema

Tietoa?

Heippa!

Kyselisin vaan, että olisko jollain tietoa kyseisen eläinlääkäriaseman hinnoista ja laadusta?

Mitä tulisi maksamaan narttukissan sterilointi ja rokotusvahvistukset?

Kiitos! :)

24

14457

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaarinalainen jo 35 vuotta =D

      Valitettavasti hinnoista en osaa sanoa,kun en nyt muista, mutta meillä on ollut 2 kissaa ja aina on saatu asianmukaista ja hyvää palvelua.

      Rokotuksien ja leikkausten yhteydessä saatiin aina paljon ruokanäytepakkauksia.

      Suosittelen!

    • Piikkiön puolelta

      Ei ole minullakaan tarkkoja tietoja (muistissa) hinnoista, mutta tuskin tämän paikan hinnat yleisestä linjasta poikkeavat. Halpaahan homma ei ole missään.

      Olen käynyt ko. eläinlääkäriasemalla koiran kanssa useamman vuoden, palvelu on ollut asiantuntevaa ja hyvää.

    • taitaa olla

      Tein kerran yksityisille soittokierroksen hampaanpoistosta. Muualla olisi maksanut n.200e, mutta Kaarinassa oli 80-90e. Kaikkiin toimenpiteisiin tämä ei toki päde, mutta kannattaa soittaa ja kysyä. Luultavasti on yksityisistä edullisin.

    • kohtuu hintainen

      Kaarinassa palvelu hyvää ja kohtuu hintaista.

      Turun kaupungin eläinlääkäri asema on ehkäpä halvin.
      Turussa haittana , ettei autoa tahdo saada keskipäivällä ihan viereen (jos tarvetta).

      Molempia olen käyttänyt.

    • käy ko. paikassa

      Kävin kerran näyttämässä koirani rinnassa ollutta pattia ja eläinlääkäri vain katsoi ihmeissään eikä osannut sanoa mikä se oli. Reilu 30 egee kuitenkin maksoi saada vastaukseksi "en tiedä". Seuraavalla viikolla vein Lietoon ja tämä eläinlääkäri osasi välittömästi sanoa mikä koiraa vaivasi. Joten se siitä Kaarinan eläinlääkäriasemasta.

      • minäkään

        Eka kerta: Kissalle annettiin rokotukset, palvelu oli hyvää. Toinen kerta: Kissa piti leikata, mutta se ei onnistunutkaan, sillä hoitaja oli unohtanut antaa puhelimessa aikaa varatessa hoito-ohjeet. Palvelu oli ammattitaidotonta eikä kukaan korvaa hukkaan menneitä bensoja. Kolmas kerta: Ei ole eikä tule.


      • turkuonsuomenkeskipiste

        Jaahas ja just niin! Täällä taas kommentoi sama henkilö eri nimimerkeillä "käy ko.paikassa" ja "minäkään". Olet selvästi jonkun eläinklinikan omistaja,mutta noita ajankohtia 9.7.2008 ja 28.5.2009 kyllä ihmettelen - EIKÖS REHELLISET firmat tee inventaarion aina vuodenvaihteessa!!!


      • Anonyymi
        turkuonsuomenkeskipiste kirjoitti:

        Jaahas ja just niin! Täällä taas kommentoi sama henkilö eri nimimerkeillä "käy ko.paikassa" ja "minäkään". Olet selvästi jonkun eläinklinikan omistaja,mutta noita ajankohtia 9.7.2008 ja 28.5.2009 kyllä ihmettelen - EIKÖS REHELLISET firmat tee inventaarion aina vuodenvaihteessa!!!

        Siis mitä ihmettä horiset?
        Ensinnäkin mitä ihmettä inventaariot kuuluvat tähän ketjuun?
        Ja toisekseen, kyllä joka firmassa inventaariot tehdään joka kuukausi.


    • vuodelta 2007

      silloin koirani (silloin 10kk) loukkasi itsensä todella pahasti metsässä leikkiessään, nimittäin n.30cm pitkä risu meni rinnasta syvälle koiran sisään. Soitin kaikki lähikuntien eläinlääkärit saman tien (tapahtui illalla klo 17.45 ja itse asun naapurikunnassa). Koirasta vuoti valtavasti verta ja se oli todella kivulias. Pienikin liikahdus ja se ulvoi tuskissaan.

      Muissa eläinlääkäreissä oli täyttä tai ne olivat jo kiinni. Soitin Kaarinaankin että olisimme päässeet sinne. Nainen vastasi tylsistyneellä äänellä että " rouva hyvä, me suljemme 10min. kulutttua ja te ette millään ehdi tänne ennen sitä." Sanoin, että me olemme jo matkalla tuhatta ja sataa sinnepäin, mutta se ei auttanut.

      Jouduimme odottamaan klo 20 asti että iltapäivystys aukeaa. Päivystävä eläinlääkäri sanoi, että tuo olisi jo ollut eläinsuojelulain vastainen tapahtuma ja halutessamme voisimme tehdä eläinlääkäriasemasta eläinsuojeluilmoituksen. Jätimme sen kuitenkin tekemättä, koska meille oli koiran sen hetkinen vointi ja toipuminen niin tärkeää, ettemme jaksaneet panostaa ilmoitukseen.

      No, se toipuminen vei viikkoja ja toi tullessaan monenlaista ongelmaa, ja jouduimme käymään lopulta sen kanssa jopa Helsingissä pieneläinsairaalassa asti, mutta onneksi se on taaksejäänyttä elämää ja koiramme voi tänä päivänä hyvin ja on iloinen ja seurallinen koira.

      Toivottavasti saat parempaa palvelua lemmikillesi :)

    • Sterilointi

      Kissasi sterilointi on ehkä jo hoidettu. Kuitenkin haluan kertoa, että meidän kahdelle kollille on tehty kastraatio kyseisellä el.asemalla. Palvelu oli ripeää ja asiallista. Hinnoista en osaa sanoa, oliko kallista vai halpaa, koska vanhin kissamme on jo 12v, enkä enää muista mitä ko. toimenpide silloin aikoinaan maksoi toisella paikkakunnalla. Meillä on siis kolme kollia tällä hetkellä.

      Meillä kollin kastraatio maksoi 93,10 EUR tämän vuoden helmikuussa. Toimistomaksu:17,00, Toimenpiteet 53 EUR, Lääkkeet 13,10 EUR ja Tarvikkeet ja kenneltuotteet (mitä sitten ikinä olivatkin) 10,00 EUR. Mutta narttukissan sterilointi on KALLIIMPAA, joten niistä hinnoista en osaa sanoa mitään.

      • EräsAsiakas

        Olen käynyt kyseisellä eläinlääkäriasemalla monta kertaa sekä koiran että kissojen ja pentueiden kanssa.
        Asiakaspalvelu tiskillä on sitä luokkaa että kyseinen henkilö voisi vaihtaa työpaikkaa.
        Perusjutut hoituu kohtuuhintaan mutta erikoisemmissa tapauksissa luotan toiseen eläinlääkäriasemaan.


      • kiitollinen

        Siis anteeksi,NYT en ymmärtänyt:"Olen käynyt kyseisellä eläinlääkäriasemalla MONTA KERTAA...." ja "...kyseinen henkilö voisi vaihtaa työpaikkaa." Mikä helvetin tampio Sinä oikein olet - HÄH?! Jos TERVE ihminen on tyytymätön minkä tahansa firman palveluun - niin hän äänestää jaloillaan! Eli summasummarum: Happamia nuo pihlajanmarjat,sanoi kettu!!! Jk.Sinulta unohtui sanoa se "toisen luotettavan eläinlääkäriaseman" NIMI!!! Normaali-ihminen KYLLÄ KERTOISI JA KAILOTTAISI muillekin,jos on saanut HYVÄÄ PALVELUA joltakin firmalta. Ja tuostapa tulikin mieleeni: LÄMMINHENKISTÄ JOULUA,JA KAIKKEA HYVÄÄ TEILLE SINNE KAARINAN ELÄINLÄÄKÄRIASEMALLE toivottaa Dino (kääpiöpinseri 12 v.) ja Konzu (King Charlesin Cavalier Spanieli 5 ja puoli v./Mr. Showhau 2014)!


    • halla6

      Tosiaan tuo vastaanotto ihminen vois katsella itselleen toista työtä. Ei siis ole meininki muuttunut vuosienkaan jälkeen. Hinnat vissiin ihan normaalit mutta palvelu on todella nihkeää.

    • minäjapiskit

      Minulle ovat olleet kyllä ystävällisiä. Muistan eritysiesti eläinlääkärien (2 eri) olleen Kaarinassa asiaansa perehtyneitä ja jutelleen mukavasti.

    • Häiritsevä asiakas

      Ei löytynyt mäyriksen mahaan asti ulottuvaa tähystintä, siirryttiin siis Koira-Kissaklinikalle Raisioon. Sinne kun menee, tiskin takana reagoidaan tulijaan ja katsotaan päin. Täällä Kaarinassa oli välillä semmoinen olo, kuin olisi ollut Muumit-sarjan näkymätön tyttö. Samaa mieltä siis kuin nimim. halla6.

    • eräs mokasi

      "Siiri oli eilen sterilaatiossa, tässä tulos: eläinlääkäriltä oli mennyt silmätipat ja haavaliima sekasin. Grrhh. Eläinlääkäri vaihtuu se on varma. Huomenna pitäs mennä näyttään Siirin silmää eläinlääkärille joka mokas.."
      Fb:ssa on kuva kissasta jolle eläinlääkäri oli laittanut liimaa silmiin silmätippojen sijaan!
      Näky on melkoisen karmea ja kissa kärsii!
      Vahinkoja sattuu mutta mutta.....
      Lääkärin nimeä en viitsi mainita mutta saa nähdä osaako edes anteeksi pyytää!?

    • Ihme saibaa

      Voisitko nyt jo kertoa eläinlääkärin nimen? Tämä ei vieläkään hyödytä ketään.

    • ScaredFaun

      Itselläkin vähän negatiivinen fiilis tiskillä toimijoista, käyttänyt paikkaa useamman vuoden ja vaikka aina yritän iloisesti ja pienellä hymyllä käyttäytyä, vieläpä "kiitti hei" asti, niin ei irtoa vastapuolelta mitään hymyn tapaistakaan.

      Mutta kun nimi huudetaan ja astuu lemmikin kanssa lääkärin huoneeseen, niin siellä on aina ollut vastassa positiivisen asenteen omaava lääkäri. Hymyilevät niin kissoilleni kuin minullekin. Voisi vastaanottajan penkillä toimiva ottaa pikkuisen mallia, mutta on sitä ikäluokkaa että varmasti pitkät vuodet kattava ammattiylpeys on iskenyt jo aikoja sitten :/

    • kiitollinen

      En etsi valtaa,loistoa -EN KAIPAA KUMPAAKAAN - vaan pyydän apua vaivoihin,ja sen tuolta paikasta saan!!! Kiitos,että olette olemassa. tv. Dino ja Konzu

    • xäinx

      Kaarinan eläinlääkäriasemalla on pätevä lääkäri Iris Rastas. Hän on auttanut koiraani monta kertaa ja mielestäni hoito on ollut edullisempaa kuin muualla. Hoito on kaikenlisäksi ollut parempaa kuin muilta eläinlääkäreiltä saatu.

    • Karvakasa

      Noh, yli 20 vuotta asioineena voin kai minäkin jotain kommentoida. Olen samaa mieltä kuin edellinen kirjoittaja 110%:sesti. Eikä ne muutkaan hassumpia ole :).
      Tiskin takana on joskus ehkä hieman kireää, mutta ehkä se siitä muuttuu kunhan uudet tilat aukeaa. Minä suosittelen lämpimästi, varsinkin palvelun ja ammattitaidon - eikä vain kohtuullisen hinnoittelun vuoksi.
      Ymmärrän kyllä, että kun on rahasta tiukkaa niin sitä etsii halvinta, mutta mikä on halvinta ei ehkä ole parasta MUTTA se voi olla toisinpäinkin - sekin on koettu!
      Minä toivon onnea laajennukselle ja kaikkea hyvää henkilökunnalle.

    • Anonyymi

      Vanha kysymys, mutta vastataan. Me saimme aina ELLiltä (Iida Niinikoski) hyvää ja omistautunutta hoitoa kissallemme. Hinnasto löytyy nykyisin netistä. Asiakaspalvelijasta saa kyllä hieman tylyn kuvan, johtunee ruotsinkielisyydestä.

      • Anonyymi

        Ok, no se on kyllä ihmetyttänytkin. Nykyään on kyllä lähellä muitakin vaihtoehtoja.
        Hinnat, niitä voi soittamalla tai sähköpostilla kysyä. Leikkauksissasatastenkin hintaeroja , eli tiedustelu kannattaa.


    • Anonyymi00025

      500 euroa meni rahaa, vikaa ei löydetty, jo aiemmasta eläinlääkäristä saadut lääkkeet hävisivät, tarpeellisia laitteita ei ollut......

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1493
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1073
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      722
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      653
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      625
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      556
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      506
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    10. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      469
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      461
    12. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      27
      449
    13. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    14. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      437
    15. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      432
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      429
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      421
    18. 19
      394
    19. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      393
    Aihe