Onko mitään keinoa, kun karviaispensaan juuristo on juolavehnän vallassa. Myrkyt kai kulkeutuu myös marjoihin?
juolavehnät marjapensaiden juurella
8
2317
Vastaukset
- : )
Tässä yksi vinkki, mutta mitä se tekee marjapensaalle, ei mitään tietoa..
http://www.elisanet.fi/puutteenpera/etikka.html
Siimaleikkurilla voi kokeilla leikata, jos varoo oksia. Aitasaksillakin on hyvä leikata, jos pystyy..- haitallisesti
marjapensaisiin. Ne lehdet ruskettuvat ja kuolevat, joihin etikkaruisku osuu, mutta muu puska jää ennalleen. Kalkita kannattaa, koska etikka hapattaa maata.
- etikkaako?
haitallisesti kirjoitti:
marjapensaisiin. Ne lehdet ruskettuvat ja kuolevat, joihin etikkaruisku osuu, mutta muu puska jää ennalleen. Kalkita kannattaa, koska etikka hapattaa maata.
Siis voiko tuota etikkaseosta tehdä itse? Paljonko vettä, paljonko etikkaa?
- Laiska puutarhuri_
etikkaako? kirjoitti:
Siis voiko tuota etikkaseosta tehdä itse? Paljonko vettä, paljonko etikkaa?
Itse olen suihkinut etikkaa raakana rikkakasveille, samalla tavalla ovat kuukahtaneet kuin roundupilla käsitellyt.
Juolakasvustot voi hävittää myös rikkakasvimyrkyillä (RoundUp ym) kun tekee niin sanotun sivelykäsittelyn.Esimerkiksi vesivärisiveltimellä tai vastaavalla sivellään myrkkyä juolan lehtiin,josta se kulkeutuu juolan juuristoon ja tappaa sen.Työlästä,tarkkaa ja aikaa vievää touhua.
- on ikioma
myrkkynsäkin (nimeä en muista) joka ei tapa sitä puskaa, kuten rounduppi, vaikka vähän lehdille osuisikin.
- eeeeee
kaiva pensas ylös ja puhdista juuristo ja maa.puolen tunnin homma ja ei olemyrkkyjä
- peukku68
eli kitke ja kitke kunnolla ja sitten kata huolella. Juolavehnä on onneksi aika helppo kitkeä pois kunhan alkuun pääsee. Itse ensin lapiolla rajaan alueen eli kanttaan ja sitten nostan ihan raakasti vehnittyneen maan pintakerroksen pois ja kompostiin. Juolikset käytän kuumakompostin kautta varmuuden vuoksi. Silloin niiden pitää antaa hieman nuutua jotta isommat mullat saa pois talteen tavalliseen myllytykseen.
Sitten jäljelle jäänyt maa vielä käsipelillä läpi niin että kaikki juuren palaset on taatusti pois. Katteen alle märkää sanomalehteä paksu kerros ja sitä ennen uutta multaa ja kestolantaa. Katetta päälle ja huoltovapaata kesää. Koska juolavehnää on nurmessasikin niin niitä uusia versoja ja rönsyjä kasva akatteeseen, mutta ne saa nyt sitten vain nyppäämällä pois.
Koska karviainen kieltämättä on kiusallinen kitkettävä niin hae päälle vanha nahkatakki tms tiivis vaate ja kunnon hanskat. Oksia kannatta akarsia samalla ihan kunnolla pois ja loput sitoa kiinni työn ajaksi. Iske tolppa pensaan keskelle j asido oksat siihen kiinni pois tieltä jos vain antavat periksi ja jos eivät niin ei niillä puisilla vanhoilla varsilla ole mitään virkaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733121
- 602854
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322405- 802246
- 602063
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171577Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301420Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?351408