Sissi- tai tiedustelupuolen kaverit vois vähän kertoa mitä heille käytännössä opetettiin intissä. Eli mitä sellaisia asioita siellä oppii mitä tavallinen jääkäri ei osaa. Esim. luonnonmuonan käyttö, räjähteet tai vastaavat asiat.
Heh.. kuulostaa vähän siltä kuin olisin joku sissivastainen, mutta näin ei ole.. päinvastoin.
sissien koulutus
10
2626
Vastaukset
- Wolf
Valitettavasti kyseiset asiat on ETS (ei tietoja sivullisille) tietoa, joten toivon ettei kukaan mene ainakaan yksityiskohtiin, sillä vihollinen näkee ja kuuntelee.
- Sissi
Hyvin kirjoitettu Wolf. Lukeehan varoitus tietojen luovuttamisesta myös Sissi toimintaoppaassa.
- Klonk
En mitään yksityiskohtia halua vaan vain yleiset asiat. Eli jos opetetaan vaikka metsästystä niin se tieto riittää siitä.
- Sissi
Klonk kirjoitti:
En mitään yksityiskohtia halua vaan vain yleiset asiat. Eli jos opetetaan vaikka metsästystä niin se tieto riittää siitä.
Jossakin saapumiserissä oli aikoja sitten luonnonmuona yms. koulutusta. Erikoisjääkäreille Utissa sitä tietääkseni annetaan, mutta todellisuudessa tähän ei panosteta koska tositilanteessa jouduttaessa luonnonmuona ravinnolle on se täysipäivästä työtä ja siinä saattaa jäädä operatiiviset asiat taka-alalle.
- NötKötti
Sissi kirjoitti:
Jossakin saapumiserissä oli aikoja sitten luonnonmuona yms. koulutusta. Erikoisjääkäreille Utissa sitä tietääkseni annetaan, mutta todellisuudessa tähän ei panosteta koska tositilanteessa jouduttaessa luonnonmuona ravinnolle on se täysipäivästä työtä ja siinä saattaa jäädä operatiiviset asiat taka-alalle.
Juu, Utissa annetaan LASKUJARVOJÄÄKÄREILLE luonnonmuona koulutus, ja uskoakseni perustelu koulutukselle on se tilanne, jossa ollaan jo kusahdettu viholliselle (tai vast.) ja omat muonat on syöty/jäänyt taakse. Eli sulanmaan selviytymiskoulutus.
- sissivänskä
Sissitoiminta on pienellä porukalla vihollisen linjojen takana tapahtuvaa tuho- ja tiedustelutoimintaa. Nopeiden väijytysten ja iskujen tekemistä, toiminnan salaamista ja piilossapysymistä, toimintakyvyn ylläpitoa, jäljittämistä ja harhauttamista, ansoittamista/miinoittamista jne. opin. Varmasti on mielekästä toimintaa opetella. Rankan koulutuksen sain itse ja opin paljon siitä, miten mieli ja ruumis toimivat ilman unta, ruokaa ja nestettä.
(En usko, että menee vielä ETS-puolelle nämä jutut, kun kaikki löytyvät esim. suomen sotien sisseistä kertovista kirjoista) - kundi
koulutetaanko vekaralla tiedustelijoita/sissejä enää? karpr sivuilla ei oikein näyttänyt löytyvän.
- laine
Kyllähän kajaanista vielä tiedustelukomppania löytyy. Ja vastaavaa toimintaa löytyy Kajaanissa vielä rajajääkärikomppaniasta, joka on erillinen laitos
- Make
>kuulostaa vähän siltä kuin olisin joku sissivastainen
Olisiko se nyt sitä vastasissitoimintaa?- Tuleva sissi
En tiiä meneekö ETS puolelle mutta olisko mahdollista saada tietää millanen kunto pitää olla että pääsee sissiksi ja saisko ihan lukuja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874088Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822- 11760
Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756