Raskaus ja kuiva iho

myuku

Osaisiko kukaan neuvoa että mitä teen kun iho hilseilee ja on punainen ja vieläpä nimen omaan naamasta!!!Lisäksi löytyy jotain ihme näpytystä,ilmeisesti johtuu kuivuudesta sekin. Olen käyttänyt mm. novalania, essexiä, ceralania, hydrocortisonia paljon muita perus- ja kosteusvoiteita, eikä mikään auta. Jos on viikon meikkaamatta ja sitten erehtyy pakkeloimaan, niin heti seuraavana päivänä iho on aivan kamalan näköinen. Ja kuitenkin haluaisin ehostaa edes jonkun verran. (Mutta ilman meikkaustakin iho saattaa lehahtaa...)Kävin lääkärissäkin mutta ei voinut määrätä minulle mitään rasvaa raskauden takia. Tässä on vielä pitkä aika odotella apua, olen vasta rv 19 5. Eli onko kanssasisaria? Miten olette selvinneet?

3

726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      Syön omega 3-5-7-9 tuotetta. Huomasin, että alkoi tulla näppyjä ja iho karisemaan naamasta. Omega on auttanut.

    • -----

      Minulla on atooppinen iho eikä ensimmäinen talvi kun kuiva ja ihottumainen iho vaivaa, ja nimenomaan kasvoissa. Nyt se vaan ei tahtonut helpottaa vaikka sää jo lämpeni. Menin siis yksityiselle ihotautilääkärille, joka kyllä määräsi mulle heti Locoid- kortisonivoidetta ja erityisesti tarkasti, että se kyllä sopii raskaana olevillekin.. Käytin sitä viikon kuurin ja olen nyt voinut taas siirtyä Ceralaniin. Iho suorastaan hehkuu!

      • äiti__83

        Mulla kanssa tosi vaikee atooppinen iho ollu muksusta lähtien, ja raskauden myötä meni taas aivan kauheeksi, sama oli esikoista odottaessa..
        Ja nimenomaan just naamasta, kamalia punasia tulehtuneen näkösii laikkui täynnä koko nylle.. (=naama..)

        Olin ihan itkunen epätoivosta, ja lääkäri sitte kirjotti mulle elocon rasvaa, kortisonia mutta toimii niin ettei oo tosikaan!! Ja saan kuulema käyttää raskauden aikana, ja olen käyttänykki, on niin tehokas et kun kahtena aamuna laitan iholle, ni ei tarvii kahteen viikkoon laittaa muutakun ihan perusrasvaa vaan:o)))


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      77
      3174
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2400
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2107
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2102
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1869
    6. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1735
    7. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1691
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      9
      1536
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1240
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1234
    Aihe