Eli onkohan minkälaiset mahdollisuudet lukemaan psykiatriksi, ku lukioa en ole käyny, mutta opiskelen psykiatriseksi sairaanhoitajaksi ja halu olis suuri.
psykiatrian sairaanhoitaja pohjalta?
lääkikseen
1421
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Eli tietenkin ensimmäiseksi pitäis päästä sinne lääkikseen, jossa vähintään kuusi vuotta oltuaan voi päästä sitten aloittamaan psykiatriaan erikoistumisen. Ja kuten ehkä tiedätkin, perustuvat lääkiksen pääsykokeet juurikin lukion kemiaan ja fysiikkaan sekä pääsykoekirjaan, joten sairaanhoitajuudesta tai alan kokemuksesta ei ole käytännössä mitään hyötyä.
Ensin kai pitäisi mennä vuodeksi pariksi aikuislukioon opiskelemaan kemiaa ja fysiikkaa ja sitten vain pääsykokeisiin. Mahdollisuuksistasi ei kukaan muu voi mennä sanomaan mitään, mutta ainakin ne ovat suoraan verrannolliset siihen, kuinka paljon olet valmis pääsemisen eteen tekemään työtä. Kannattaa tosin ottaa huomioon, että monet lukiopohjallakin hakevat joutuvat hakemaan 3-4 kertaa ennen kuin pääsevät, eivätkä sittenkään välttämättä pääse.
Tuolla alempana oli melko vastaava keskustelu aiheesta. Tähän osaisi tietenkin parhaiten vastata joku ilman lukiota sisään päässyt, mutta itse en ainakaan tiedä omalta vuosikurssiltani ketään sellaista.