Koska Pihlajatien talojen edustat ovat sellaiset kuin ovat, ja päällystämättömillä teillä rollaattorin kanssa ulkoileminen hankalaa, heräsi mieleeni kysymyksiä:
a) Onko vanhojen ihmisten huollossa passivoiminen lääkkeillä ja heidän piilottamisensa riittävää huolenpitoa heistä?
b) Onko tarkoitus antaa vanhoille ihmisille elämisen arvoista elinaikaa heidän varallisuutensa mukaan?
c) Jotain muuta, mitä?
a) Onko vanhojen ihmisten huollossa passivoiminen lääkkeillä ja heidän piilottamisensa riittävää huolenpitoa heistä?
b) Onko tarkoitus antaa vanhoille ihmisille elämisen arvoista elinaikaa heidän varallisuutensa mukaan?
c) Jotain muuta, mitä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olet oikeassa. Tämä pienten ja ikääntyneiden ihmisten selkänahoilla säästäminen on mennyt liiallisuuksiin ja kyllä tarvittaisiin toimijoita, jotta vähäosaisten ja sairaiden ihmisten oikeudet hyvään elämään säilyisivät.
Kuuntele mummin runo tuubista:
http://www.youtube.com/watch?v=M16Dl7-uQTo
touus maailmanmenosta. Tällaisia todenmukaisia kertovia runoja eri asioista tarvittaisiin lisää Ilomantsin torilavalla esitettäväksi.
Ei muuta kun kirjoittamista opettelemaan kansalaisopistolla!
Itseopiskelijoille on oppaita:
Andersson: Luova ihminen
Myös Marketta Rentola, Natalie Goldber ja Maria Rilke ovat erittäin hyvin selvillä siitä, missä ihmisen luovuus piilee.
kuuntelemalla saa aineistoa, johon olisi saatava korjaus, vaikka Ihmisoikeusliiton nojalla:
http://www.ihmisoikeusliitto.fi/
Asioita voi eettisyydestä ja vastuunsa ymmärtäen tuoda torilavalle ja esittää siellä. Muutoksen liikahtavat vasta kun asiat ensinnäkin otetaan esille.
Tällainen apu on tarpeen, koska vanhukset jäävät aggressiivisen, omia etujaan valvovan porukan jalkoihin, jos itse lähtevät kylälle päin.
projektin.
Paikkakunnalta nuorison pakkosiirrot orjuuteen vieraisiin oloihin pitäisi lopettaa. Se mahdollistuu vain rakentamalla Ilomantsiin kestäviä toimeetulon lähteitä, eikä pitäisi enää koskaan suostua raaka-aineiden ilmaiseksi lahjoittamiseen muualle.
Omaiset osallistuvat kyllä läheisistään huolehtimiseen, kunhan järjestetään perussarvot ja muut käytännön järjestelyt järkeviksi.
Vallanpidon tulisi ymmärtää henkisen hyvinvoinnin edellytykset ja puutteet niissä. Ilmenneisiin puutteisiin pitäisi puuttua välittömästi.