Mikä puu lähtee kasvamaan pelkän oksan istuttamisella? Entä miten voin istuttaa tammen tai pihlajan?
puun istuttaminen
Titi
617589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen istuttanut oksasta hopeapajun. Otin oksan ja tökkäsin maahan. Kasteltu on runsaasti, ja hyvin kasvaa. Varmaan muutkin pajut lähtevät kasvamaan samalla tavalla.
Pihlajan ja tammen saa tietysti helpoiten kun menee metsään lapion kanssa ja ottaa pienen taimen. Jokamiehen oikeuksiin tällainen ei kuitenkaan kuulu, joten metsän omistajan lupa tarvitaan. Jos ei tunne ketään maanomistajaa eikä halua pölliä luvatta taimia niin pihlajaa voisi oksasta kokeilla alkuun. Nuori, mutta jo vähän puutunut oksa on hyvä, sitä voi pitää ensin vesiämpärissä. Pihlaja kasvaa nopeasti.
Mutta tammen kasvatus on hidasta puuhaa. Kerran kasvatin tammen terhosta, ensin kukapurkkiin, sitten siirsin ulos, ja kyllä se kasvaa vieläkin. Monta vuotta vanha jo, ja jo n. metrin korkuinen :-)
Terijoen salava lähtee myös pelkästä oksasta, joko juurruttamalla tai jopa suoraan oksa maahan. Ja kasvaa nopeasti.
Tuijan saa lähtemään oksasta. Täytyy vaan laittaa aika pitkälti maan alle vartta, pinnalle ei kovinkaan pitkästi. Ja kastella kovasti. Itselläni on tälläin juurrutettu alku. Oksa otettu korkeasta n.5 metrisestä Tuijasta.
Ei sitä laitettu mihinkään "hyvään" maaperään, eli ei lisäilty mitään multia jne. Eipä se sitten kovin korkeaksi ole kerinnytkään, vaikka on kasvanut jo ainakin 10 vuotta. Silti se kasvaa aina hivenen ja on pirteä. Kolme vuotta sitten siirsinkin sen.
Oksasta kasvaneesta tuijasta ei oikein tule normaalin muotoista tuijaa.
Lehtipuut lähtevät hyvin oksasta. Oksat laitetaan ennen istutusta ämpäriin jossa on pajun oksan pätkiä. Pajunoksat liottavat hormonia joka saa muidenkin lehtipuiden oksat kasvattamaan "juuria". Sitten kun oksiin ilmestyy juurimaista kasvustoa istutetaan syvälle rautakangella tehtyyn kuoppaan.
Lehtipuut lähtevät hyvin oksasta. Oksat laitetaan ennen istutusta ämpäriin jossa on pajun oksan pätkiä. Pajunoksat liottavat hormonia joka saa muidenkin lehtipuiden oksat kasvattamaan "juuria". Sitten kun oksiin ilmestyy juurimaista kasvustoa istutetaan syvälle rautakangella tehtyyn kuoppaan.
Mihin aikaan vuodesta ko. prosessi kannattaa tehdä? Kevät/syksy?