Suositteletteko selibaattia

..........

Noin ihan yleismaailmallisesti? Jatkuvana ja lopun elämää kestävänä? Onhan se kokemuksena ihan mukava ja mielenkiintoinen. Jää aikaa paljon muulle.

Kuitenkin seksi ja seksuaalisuus ovat osa elämää ja näin on ollut vuosisatoja.

5

1295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selibaatissa vastoin tahtoaan

      Miten niin selibaattia suositellaan? Riippuu monista seikoista, esim. terveys synnytyksen jälkeinen lapsivuodeaika jolloin ei harrasteta muutamaan viikkoon seksiä. Se on aika yleinen syy väliaikaiseen selibaattiin. Tai syy on yksinkertaisesti elämänkumppanin puuttuminen kuten minun kohdallani.
      Olen ollut ilman seksiä pian 4 vuotta edellisen suhteen päätyttyä. Arvaa onko se auvoista?

    • Tasapuolisuutta

      Nuorempana tuli kaadettua naisia kuin heinää eikä seksi enää tuntunut miltään. Seksi oli ihan pelkkää fyysistä suorittamista. Päätin pitää kokeeksi vuoden selibaatin. Tuon selibaatin jälkeen alkoi taas seksi maistumaan, mutta vielä nytkin pitää hieman rajoittaa, ettei seksi ala maistua puulta..

    • mieletön ajatus

      Mieletön ajatus tuo selibaatti.
      Kyllähän seksi kuuluu jokapäiväiseen elämään, onhan sen tärkeysjärjestys elämässä 3 yleisen turvallisuuden ja ravinnon jälkeen.
      Tarve on perimässä ja sitä ei voi muuttaa. On tietenkin joitakin joilla on vika perimässä ja sen kautta ovat haluttomia, mutta normaalilla ja terveellä se on kidutusta.

    • nainen 30vee

      Kirjoittelin tuonne toiseenkin ketjuun, mutta laitan tähänkin... Mulle seksi oli aina ihan hirveää, kun miehet vaativat niin kauheasti ja mulla oli aina ihan hirveä stressi asiasta ja tuntui aina kauhean pahalta, kun miehet puhui naisista kuin nainen olisi pelkkä pillu joka ei ole edes ihminen. Sitten tajusin, että eihän mun ole mikään pakko alistaa itseäni kenenkään leluksi. Paras päätös, jonka olen koskaan tehnyt! Nykyään kun miehet odottaa jokaisen naisen käyttäytyvän kuin pornotähti, niin jos se seksi tuntuu pahalta ja ahdistavalta, niin kannattaa ihan rohkeasti pitää tauko ja ajatella asiaa rauhassa. Nainen saa voimakkaan orgasmin masturboimalla, joten sekään ei ole ongelma.

      • tavallinen....

        Olen samaa mieltä kanssasi. Miehet ikään katsomatta tuijottavat pornoa ja luulevat että kaikki naiset haluaa niiden kalun suuhunsa ja peräsuoleen.En nyt väitä joka miehen näin ajattelevan, mutta yleinen käsitys kai on että naisen täytyisi käyttäytyä kun pornotähti. Se on ok jos itse sitä haluaa, mutta entäs me jotka haluamme tavallista seksiä. Harvoin kohtaa "sielunveljen" joka haluaa tavallista.Ja sitten pitää ja onneksi voi itsetyydyttää itsensä, sitä lähetys-saarnaajaa odotellessa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      167
      1414
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      1005
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      640
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      626
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      612
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      563
    Aihe