Suositteletteko selibaattia

..........

Noin ihan yleismaailmallisesti? Jatkuvana ja lopun elämää kestävänä? Onhan se kokemuksena ihan mukava ja mielenkiintoinen. Jää aikaa paljon muulle.

Kuitenkin seksi ja seksuaalisuus ovat osa elämää ja näin on ollut vuosisatoja.

5

1284

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selibaatissa vastoin tahtoaan

      Miten niin selibaattia suositellaan? Riippuu monista seikoista, esim. terveys synnytyksen jälkeinen lapsivuodeaika jolloin ei harrasteta muutamaan viikkoon seksiä. Se on aika yleinen syy väliaikaiseen selibaattiin. Tai syy on yksinkertaisesti elämänkumppanin puuttuminen kuten minun kohdallani.
      Olen ollut ilman seksiä pian 4 vuotta edellisen suhteen päätyttyä. Arvaa onko se auvoista?

    • Tasapuolisuutta

      Nuorempana tuli kaadettua naisia kuin heinää eikä seksi enää tuntunut miltään. Seksi oli ihan pelkkää fyysistä suorittamista. Päätin pitää kokeeksi vuoden selibaatin. Tuon selibaatin jälkeen alkoi taas seksi maistumaan, mutta vielä nytkin pitää hieman rajoittaa, ettei seksi ala maistua puulta..

    • mieletön ajatus

      Mieletön ajatus tuo selibaatti.
      Kyllähän seksi kuuluu jokapäiväiseen elämään, onhan sen tärkeysjärjestys elämässä 3 yleisen turvallisuuden ja ravinnon jälkeen.
      Tarve on perimässä ja sitä ei voi muuttaa. On tietenkin joitakin joilla on vika perimässä ja sen kautta ovat haluttomia, mutta normaalilla ja terveellä se on kidutusta.

    • nainen 30vee

      Kirjoittelin tuonne toiseenkin ketjuun, mutta laitan tähänkin... Mulle seksi oli aina ihan hirveää, kun miehet vaativat niin kauheasti ja mulla oli aina ihan hirveä stressi asiasta ja tuntui aina kauhean pahalta, kun miehet puhui naisista kuin nainen olisi pelkkä pillu joka ei ole edes ihminen. Sitten tajusin, että eihän mun ole mikään pakko alistaa itseäni kenenkään leluksi. Paras päätös, jonka olen koskaan tehnyt! Nykyään kun miehet odottaa jokaisen naisen käyttäytyvän kuin pornotähti, niin jos se seksi tuntuu pahalta ja ahdistavalta, niin kannattaa ihan rohkeasti pitää tauko ja ajatella asiaa rauhassa. Nainen saa voimakkaan orgasmin masturboimalla, joten sekään ei ole ongelma.

      • tavallinen....

        Olen samaa mieltä kanssasi. Miehet ikään katsomatta tuijottavat pornoa ja luulevat että kaikki naiset haluaa niiden kalun suuhunsa ja peräsuoleen.En nyt väitä joka miehen näin ajattelevan, mutta yleinen käsitys kai on että naisen täytyisi käyttäytyä kun pornotähti. Se on ok jos itse sitä haluaa, mutta entäs me jotka haluamme tavallista seksiä. Harvoin kohtaa "sielunveljen" joka haluaa tavallista.Ja sitten pitää ja onneksi voi itsetyydyttää itsensä, sitä lähetys-saarnaajaa odotellessa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      189
      5108
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      27
      4498
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3157
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      260
      3070
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      157
      2996
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2551
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1893
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      81
      1849
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1815
    Aihe