Pinkeistä?

gibson61-

Onko kellään kokemusta tai tietoa siitä onko olemassa muita tapoja lopettaa pinkit, hiiret ja muut tällaiset kuin hiilidioksidi. Tein sellaisen huomion, että viimeinen epä pinkkejä tuoksui jollekin kemikaalille ja ei kelpaa käärmeelle. Vai olisko erä pakastettu liian nopeasti. Haju oli itsestänikin ilkeä, en ihmettele että käärmekkään ei koske siihen. Kyseessä on erittäin nirsiksi osoittautunut sukkanauhakäärme. Alkaa olla neuvot vähissä, kun en saa selvää syökökään se enää mitään. suurinosa laittamastani ruuasta löytyy kuivana.

4

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sukkis...

      syö pääasiallisesti kalaa?

      • gibson61-

        ...mut pakosti olen joutunut tarjoamaan kaiken aikaa kaikkea mahdollista, mitä ne saattais syödä. Pelkästään seikalaakaan ei ole hyvä syöttää, mikä ei myöskään kelpaa.


      • tietoa
        gibson61- kirjoitti:

        ...mut pakosti olen joutunut tarjoamaan kaiken aikaa kaikkea mahdollista, mitä ne saattais syödä. Pelkästään seikalaakaan ei ole hyvä syöttää, mikä ei myöskään kelpaa.

        Pinkkejä ei saa tappaa hiilidioksidilla, koska poikasilla on vielä ns. sukellusrefleksi, eli hiilari ei välttämättä toimi kunnolla ja eläin jää kitumaan, tai tulee pakastetuksi elävänä.Pinkkien ainoa oikea lopetustapa on se, että niiltä katkaistaan niskat.

        Hiilidioksidista ei todellakaan pitäisi muutoinkaan jäädä mitään "kemikaalista" hajua hiiriin, joten haju johtuu jostakin muusta.


    • sukkikselle

      kastematoja. Ja ihan pieneksi pilkottua muikunpalaa. Meitin nirsot sukkikset syövät näitä. Unohtamatta tietysti lisäravinteita. Nuo meitin nirsot sukkikset eivät ole koskaan suostuneet pinkkejä syömään. Yhtä on jouduttu pakkoruokkimaan, jonka jälkeen kyllä alkoi kelpaamaan kaikki ruoka.

      Kannattaa myös tarkastaa onko kaikki terraario olosuhteet täysin kunnossa, jos vaikka ruokahaluttomuus johtuu siitä. Pitää vielä mainita, että yksi sukkikkesmme ei suostu syömään muualla kuin vedessä, eli terrassamme olevassa isossa akvaario osassa. Kaikkea mahdollsita kannattaa kokeilla.

      Yksi aia tuli mieleen noista pinkeistä, joitka sukkiksesi jätti syömättä. Jospa ne olivat pilaantuneet, joko olleet todella kauan pakkasessa, tai sitten olisivat sulaneet kerran ja pakastettu sen jälkeen uudestaan. Tuossa tilanteessa pinkkeihin ja muihin vastaaviin tulee usein "pakasteen" haju.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      122
      1251
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      283
      929
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      845
    4. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      33
      631
    5. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      144
      610
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      38
      577
    7. 52
      551
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      28
      508
    9. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      501
    10. Wille antoi juuri potkut 29 suojatyöläiselle!

      Soste aloittaa yt:t, jos kaikki menee hyvin, niin 29 suojatyöläistä 31:sta saa kenkää. Mitäpä sostelaiset jos menisitte
      Maailman menoa
      242
      470
    Aihe