Onko kellään kokemusta tai tietoa siitä onko olemassa muita tapoja lopettaa pinkit, hiiret ja muut tällaiset kuin hiilidioksidi. Tein sellaisen huomion, että viimeinen epä pinkkejä tuoksui jollekin kemikaalille ja ei kelpaa käärmeelle. Vai olisko erä pakastettu liian nopeasti. Haju oli itsestänikin ilkeä, en ihmettele että käärmekkään ei koske siihen. Kyseessä on erittäin nirsiksi osoittautunut sukkanauhakäärme. Alkaa olla neuvot vähissä, kun en saa selvää syökökään se enää mitään. suurinosa laittamastani ruuasta löytyy kuivana.
Vastaukset 4
- sukkis...
syö pääasiallisesti kalaa?
- gibson61-
...mut pakosti olen joutunut tarjoamaan kaiken aikaa kaikkea mahdollista, mitä ne saattais syödä. Pelkästään seikalaakaan ei ole hyvä syöttää, mikä ei myöskään kelpaa.
- tietoa
gibson61- kirjoitti:
...mut pakosti olen joutunut tarjoamaan kaiken aikaa kaikkea mahdollista, mitä ne saattais syödä. Pelkästään seikalaakaan ei ole hyvä syöttää, mikä ei myöskään kelpaa.
Pinkkejä ei saa tappaa hiilidioksidilla, koska poikasilla on vielä ns. sukellusrefleksi, eli hiilari ei välttämättä toimi kunnolla ja eläin jää kitumaan, tai tulee pakastetuksi elävänä.Pinkkien ainoa oikea lopetustapa on se, että niiltä katkaistaan niskat.
Hiilidioksidista ei todellakaan pitäisi muutoinkaan jäädä mitään "kemikaalista" hajua hiiriin, joten haju johtuu jostakin muusta.
- sukkikselle
kastematoja. Ja ihan pieneksi pilkottua muikunpalaa. Meitin nirsot sukkikset syövät näitä. Unohtamatta tietysti lisäravinteita. Nuo meitin nirsot sukkikset eivät ole koskaan suostuneet pinkkejä syömään. Yhtä on jouduttu pakkoruokkimaan, jonka jälkeen kyllä alkoi kelpaamaan kaikki ruoka.
Kannattaa myös tarkastaa onko kaikki terraario olosuhteet täysin kunnossa, jos vaikka ruokahaluttomuus johtuu siitä. Pitää vielä mainita, että yksi sukkikkesmme ei suostu syömään muualla kuin vedessä, eli terrassamme olevassa isossa akvaario osassa. Kaikkea mahdollsita kannattaa kokeilla.
Yksi aia tuli mieleen noista pinkeistä, joitka sukkiksesi jätti syömättä. Jospa ne olivat pilaantuneet, joko olleet todella kauan pakkasessa, tai sitten olisivat sulaneet kerran ja pakastettu sen jälkeen uudestaan. Tuossa tilanteessa pinkkeihin ja muihin vastaaviin tulee usein "pakasteen" haju.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 781250
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️47940Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?14812- 69802
- 82801
- 149746
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk39721Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80719- 64714
Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m121605Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19605Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k203598- 52559
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail115545- 90518
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet170518Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline119510Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18500YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25466- 94456