Tietääkö joku millä aikataululla Mazda3 tulee Suomeen? 323:t on näköjään myyty loppuun, ja kolmosia odotellaan, mutta koskahan niitä alkaisi rantautua tänne pohjan perukoille? Frankfurtin näyttelyssähän tuo Mazda3 kai ensiesitellään kolmen viikon päästä.
Ilmeisesti ensimmäisinä Suomeen tulevat 3- ja 5-oviset mallit? Onko tietoa milloin sedan ja sportwagon ovat tulossa, ja löytyisikö jostain netistä jo kuvia noista?
Ilmeisesti ensimmäisinä Suomeen tulevat 3- ja 5-oviset mallit? Onko tietoa milloin sedan ja sportwagon ovat tulossa, ja löytyisikö jostain netistä jo kuvia noista?
Vastaukset 4
Vanhimmat
löytyy varmaan maahantuojalta tai www.google.fi
en vain ymmärrä miten joku jaksaa olla noin innostunut jostain riisikupista..
Mazda-myyjän mukaan tulisi marraskuussa myyyntiin Suomessa, malleista yms. ei ole vielä sen tarkempaa tietoa.
Sivulta: http://www.mazda3forums.com/ löytyy muutamia lisätietoja ja kuvia, mm. sedanista.
Kyseinen auto kiinnostaa itseäkin hiukan (samoin tuleva Golf), kun pian on auton vaihto edessä. Golf saataneen tänne vuodenvaihteessa.
Mazda3 tulee ilmeisesti vain 5 ovinen HB ja sedan.
Alkuun 1.6 ja 2.0 koneet. 1.4 ja 2.3 4wd, 1,9 diesel myöhemmin. Farkkua ei tule koska on premacy, tulossa -04 mazda4. kuvia kolmosesta: http://www.autobild.de/suche/artikel.php?artikel_id=3563&artikel_seite=0&A_SESS=2ebee9db391e08f0b65cc0035d82b7dd
loppuun arvaus: halvin malli kolmosesta noin 21000€ eli 1.4.
Tuossa yllä on jo paljon tietoa tulevasta Mazda 3:sta. Tässä vielä lisää kuvia: http://www.vtm.be/autowereld/forum/viewtopic.php?p=133338#133338
Auto (mokomakin riisikuppi, kuten yllä yksi vastaaja sanoo) kiinnostaa minuakin. Nykyinen 323 tulee sopivasti vaihtoikään siten, että voi rauhassa tutustua uuteen kolmoseen ja seurata millainen se käytännössä on.