"Täydellinen" lestadiolainen

Kysyn vaan..

Millainen on täydellinen lestadiolainen? Luokallani on yks lestadiolaislikka joka on olevinaan sellanen malli lestadiolainen, mut kuitenkin se valehtelee, varastaa ja kiusaa muita, sen veljet on samanlaisia, hajottaa ikkunoita ja ampuu raketteja keskellä kesää.. kuuluuko lestadiolaisen olla kuin kyseinen tyttö, sillä tietääkseni Jumala ei hyväksy valehtelua ja varastelua??

3

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vl-tyttö

      täydellistä uskovaista ei olekaan. ei ole ollut, eikä tule olemaan. vain Jeesus on ollut täydellinen, synnitön.
      ei kenenkään ihmisen kuuluisi varastaa ja valehdella. ei uskovaisen, eikä ei-uskovaisen.

    • vrk

      ... tuskin hän sitä heti myöntää. Mutta panet hänet miettimään. Ehkä hän hösöttää niin paljon ettei ole ehtinyt edes tajuta omaa käytöstään.

      Tyttöhän kuulostaa olevan häirikkö. Jotkut uskovaiset vanhemmat ihmisiet sanovat, että uskovaisella on aina hyvä käytös, mutta vaikka se tavallaan olisi ihanaa että olisi noin, niin minun mielestäni uskovaisuus ei poista sellaista huonoa käytöstä joka johtuu lievemmästä tai vahvemmasta väliaikaisesta tai pitempiaikaisesta tahi pysyvästä psyyken häririöstä. (sitäpaitsi monet vanhemmat ihmiset käyttäytyvät hyvin rumasti mutta eivät suostu katsomaan itseään peilistä)Joten en minä kyllä tytön uskonasiaa alkaisi ronklaamaan, sehän on loppujen lopuksi hänen henkilökohtainen asiansa. Ja vaikka tyttö kieltäisi uskonsa niin ei se käytös siitä kyllä yhtään paranisi, joten uskonasia on loppujen lopuksi sivuseikka tässä tilanteessa!

      Kai se on niin että Jumala armahtaa häiriköitäkin. Eihän tuossa käytöksessä ole järkeä. Tyttö on sen verran seko ettei kai itse huomaa että tuo ei ole normaalia. Kai se yrittää olla rento mutta erehtyy pahasti siinä miten. Voisihan sen kanssa keskustella joskus kahdestaan. Sillä on varmasti jostain paha olo. EHkä se on jäänyt kotona syrjään? Syrjäänjääneitä on niin isoissa kuin pienissä perheissä.Jos osaat keskustella asiallisesti ja olet luotettava etkä ala tytön asioita juorumaan ympäriinsä mikäli hän avautuu sinulle lopulta, olet tehnyt todella ison hyvän työn.

    • Noora

      Tiedät varsin hyvin - jos et ole aivan supertyhmä, ettei luokallasi olevan tytön ja hänen veljiensä käytös ole mitenkään kristitylle sopivaa. Ja lestadiolaisille, joilla on usein muita tiukemmat normit, vielä vähemmän sopivaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      651
      8000
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2289
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2203
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1779
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1270
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1243
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1169
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      850
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      821
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      756
    Aihe