Ryöstökapitalismi pois

Loistava kommentti MOT ohjelmasta:

"No me ollaan lähdetty siitä periaatteesta, että pyritään pitämään hinnat kohtuullisella tasolla ja kuitenkin sillä tavalla, että henkilökunnan palkat on ihan kilpailukykyisiä ja tuottokin on vielä ihan omistajia tyydyttävä. Että eikö se ole aivan hyvä liiketoimintatapa, että kaikki on tyytyväisiä?"

Tässä kommentissa kiteytyy se miten asioiden pitäisi maailmassa olla.

Hyvä esimerkki ryöstökapitalismista on se kun ATRIA pistää porukkaa pihalle vaikka yritys tuplasi voittonsa.


ANNAN ääneni sille joka puuttuu vallitsevaan ryöstökapitalismiin!
5374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Täällä vastaus
http://www.itsenaisyyspuolue.fi/default.asp?page=89


"Terve sosiaalinen markkinatalous keinottelukapitalismin tilalle

7) Maassamme on ryhdyttävä toteuttamaan suurten pääomien omistajien ehdoilla tapahtuvan keinottelukapitalismin sijasta oikeudenmukaisuuteen, heikoimpien aseman turvaamiseen ja vapaaseen yritteliäisyyteen perustuvaa tervettä sosiaalista markkinataloutta. Tämän sosialismin ja kapitalismin väliin sijoittuvan ns. kolmannen tien avulla voidaan maastamme kehittää sosiaalista demokratiaa ja oikeudenmukaisuutta toteuttava hyvinvointivaltio, jonka jokainen kansalainen voi tuntea viihtyisäksi ja turvalliseksi kodikseen.

Suomalaisten yritysten ulkomaille siirtäminen ja työpaikkojen lopettaminen on estettävissä pääomien maasta vientiä koskevilla rajoituksilla sekä yrityksiä tukevilla verohelpotuksilla ja EU:n kieltämillä, itsenäisesti toteutettavilla aluepoliittisilla toimenpiteillä.

Kaikkea keinottelua on estettävä maamme omalla, järkevällä lainsäädännöllä. EU:n pikkutarkoilla Suomeen sopimattomilla ja usein täysin typerillä säädöksillä se ei ole mahdollista.

Ulkomaille suuntautuvista pääoman siirroista perittävä, keinottelua estävä valuutansiirtovero, ns. Tobinin vero, on saatettava maassamme voimaan."

Äänestä

Me olemme tasa-arvoisa mutta toiset ovat tasa-arvoisempia kuin toiset.

Järjestelmässä ei ole vikaa vaan systeemiä pitää muuttaa.

Päättäjät ovat riippumattomia mutta kansalla on valta.

Demokratiassa asiat ovat vapaan kritiikin kohteina mutta vapaata kritiikkiä täytyy ohjeistaa.

Presidentillä on valtaa ohjata politiikan suuntaa mutta todellinen valta on pääministerin johtamalla hallituksella.

Vapaus tarkoittaa työtä yhteiskunnan hyväksi mutta kansalaisvaltioon meillä ei ole enää hinkua takasin.

Suomalaiset ovat tasavertaisa työmarkkinoilla mutta meidän on tuettava ulkomaalaisia työnhaussa, koulutuksessa, asunnon saannissa, perheiden yhdistymisessä ,sopeutumisessa yhteiskuntaan, matkustamisessa, vaatetuksessa ja kaikissa siihen liittyvissä asioissa.

Osaamista on korostettava mutta koulutukseen emme voi ottaa kaikkia.
Kuitenkin voimme taata koulutuksen niille joilla jo on koulutusta.

Taloudellisen hyvinvoinnin voi saavuttaa jos on taloudellista hyvinvointia.

Äänestä
  • Työllisyyden voimme taata niille joilla on jo työtä.

    Samoin on toimeentulon laita.

    Äänestä

Markkinatalous on toimiva malli, mikäli sitä huolellisesti hallitaan ja ohjaillaan ja oikeudenmukaisista pelisäännöistä pidetään kiinni.

Ahneus on kuitenkin päässyt valloilleen ja siksi nykyinen yhteiskuntamalli globaaleineen markkinatalouksineen ei enää toimi ja kuilu rikkaiden ja köyhien välillä suurenee jatkuvasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja heti kirjoitti:

Loistava kommentti MOT ohjelmasta:

"No me ollaan lähdetty siitä periaatteesta, että pyritään pitämään hinnat kohtuullisella tasolla ja kuitenkin sillä tavalla, että henkilökunnan palkat on ihan kilpailukykyisiä ja tuottokin on vielä ihan omistajia tyydyttävä. Että eikö se ole aivan hyvä liiketoimintatapa, että kaikki on tyytyväisiä?"

Tässä kommentissa kiteytyy se miten asioiden pitäisi maailmassa olla.

Hyvä esimerkki ryöstökapitalismista on se kun ATRIA pistää porukkaa pihalle vaikka yritys tuplasi voittonsa.


ANNAN ääneni sille joka puuttuu vallitsevaan ryöstökapitalismiin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu