subliminaaliset viestit

Onko kukaan huomannut subliminaalisia viestejä esim. kun mainoskatko alkaa? Tällä tarkoitan lyhyitä kuvan välähdyksiä. Joiden tarkoitus on kenties vaikuttaa henkilön alitajuntaan huomaamattomasti. Nämä ovat näkyvissä niin vähän aikaa että ei pysty luomaan selvää käsitystä mitä kuvassa näkyi.
41349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tarkoitatko MTV3 Scifin nopeita mainoksia? Yhtäkkiä ruudussa pörrää pieni ufo laidasta laitaan kesken ohjelman, tai mainoskatkon alussa välähtää nopeasti avaruusolennon pää? Nuo olen itse huomannut.

Äänestä

Amerikassa hommaa harrastettiin, mutta euroopassa ne kai kiellettiin. Se ruudulla pörräävä ufo ei täytä subliminaalisen viestin tunnusmerkkiä, kun sen "huomaa". Lienee huumori mielellä tehty sci-fi kanavan mainos? Se retro henkinen sci-fi mainos, missa ruudulle tulee wanhaa tekstipohjasta koodailua on toisaaltaan ihan makee :)

Äänestä

Ei ne mitään subliminaalisia viestejä ole ja kyllä todellakin kaikki on ne huomanneet. Ellet sitten ole puolisokea. Sekunnin murto-osa näytetään MTV3 Scifi kanavan logoa tai jotain ufomiehen hahmoa.
Ei siinä mielestäni mitään omituista ole.
Subliminaalinen viesti on niin lyhyt, että sitä ei ehdi tietoisesti havaita. Nuo Scifikanavan viestit ehtii havaita tietoisesti, joten ne eivät ole subliminaalisia viestejä.

Äänestä
  • Niin.. miksi pistää subliminaalisia viestejä mistään asiasta kun nykyään voi näyttää tv:stä mistä tahansa... lätkäistään vaan k-18 siihen mikä kiihottaa uteliaisuutta entistä enemmän.
    Ja sitten ihmetellään miten ihmiset käyttäytyy niin kummallisesti. En kumminkaan tuomitse, kaikki asiat ovat neutraaleja jos niitä katsoo siltä näkökannalta. Mutta ufoista sen verran että mikäli niitä on niin hallitus tietää aivan varmasti. Pitää muistaa että ihmiset ovat tasa-arvoisia minkä tahansa avaruusboltsien kanssa ja että ei anneta omaa voimaa kennellekään. Ja ehkä joku päivä me tajutaan että ollaan tasa-arvoisia myös hallituksen kanssa ja lopetetaan aivoton totteleminen.

    Silti- ehkä kaikki on just niinkuin pitääkin. Niin että kaikissa elokuvissa täytyy olla vähän jännitystä ja korruptiota niinkuin elämässä että se säilyttää mielenkiintonsa. Eihän batmanilla olisi mitään tarkoitusta jos sillä ei olisi ketä vastaan taistella... loputtomasti.

    Elokuvissa kaikki on ennaltamäärättyä. Tietokonepeleissä on mukana myös valintaa.

    Kysymys: Onko elämä elokuva vai tietokonepeli?

    ps. Hämähäkkimies näyttää aivan zeta-reticulilaiselta ufolta. Hän jopa näyttää pirunmerkkiä (etusormi ja nimetön pystyssä) kun hän heittää seittiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko kukaan nähnyt? kirjoitti:

Onko kukaan huomannut subliminaalisia viestejä esim. kun mainoskatko alkaa? Tällä tarkoitan lyhyitä kuvan välähdyksiä. Joiden tarkoitus on kenties vaikuttaa henkilön alitajuntaan huomaamattomasti. Nämä ovat näkyvissä niin vähän aikaa että ei pysty luomaan selvää käsitystä mitä kuvassa näkyi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu