Poliisiylijohtaja Salminen jää

Suomen korkein poliisiviranomainen, poliisiylijohtaja Markku Salminen jää eläkkeelle elokuun alussa. Kenestä tulee uusi "top cop", onko valistuneita arvauksia?
81040
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Poliisiylijohtaja Markku Salminen jää eläkkeelle sairauden perusteella

Poliisiylijohtaja Markku Salminen jää eläkkeelle sairauden perusteella 1.8.2008 alkaen. Salminen sai hakemansa eläkepäätöksen Valtiokonttorilta 17. huhtikuuta.

Poliisiylijohtaja, oikeustieteen lisensiaatti Markku Salminen on palvellut poliisissa ja vankeinhoidossa 39 vuotta. Hän aloitti uransa nuorempana konstaapelina Helsingin poliisilaitoksessa 1969.

Vuosina 1975 - 1997 Salminen työskenteli Keskusrikospoliisissa, jossa hän eteni vanhemman konstaapelin tehtävistä apulaispäälliköksi. Väliin mahtuu tehtävät nimismiehenä Hattulan, Hauhon ja Lammin nimismiespiirissä (1977 - 79), tarkastajana sisäasiainministeriön poliisiosastossa (1980 - 84) sekä notaarina ja kanslianotaarina Toijalan tuomiokunnassa (1989 - 90).

Salminen valittiin Vankeinhoitolaitoksen ylijohtajaksi 1998 ja Rikosseuraamusviraston pääjohtajaksi 2001. Poliisiylijohtajan tehtävät sisäasiainministeriössä hän otti vastaan 1.1.2005

Äänestä
  • Nytten vaan hakemaan potentiaalisia nuoriakin poliisiylijohtajan virkaan. Tarkoitan nuorilla 30 vuotiaita.

    Äänestä

  • Siinä mies paikallaan osaa kyykyttää huumepoliiseita eikä kuvia kumarra. Vai mitä huumepollarit?

    Äänestä

Salmisen seuraajalla pitää olla kokemusta niin järjestys kuin rikospuolelta. Työ ohessa lukenut lakimieheksi, toiminut erilaisissa johtotehtävissä, ikää n. 50 vuotta.

Äänestä
  • Eikö 30 vuotiaalla rikoskomisariolla, joka on oikeustieteen maisteri ole mahiksia päästä Poliisiylijohtajaksi. Potaskaa sanon minä. Suurimmalla osalla päällystö tason poliisimiehellä on kyky hoitaa poliisiylijohtajan tehtäviä. Pitää nuoremmillekin antaa mahiksia!!!

    Äänestä

  • en ymmärrä kirjoitti:

    Eikö 30 vuotiaalla rikoskomisariolla, joka on oikeustieteen maisteri ole mahiksia päästä Poliisiylijohtajaksi. Potaskaa sanon minä. Suurimmalla osalla päällystö tason poliisimiehellä on kyky hoitaa poliisiylijohtajan tehtäviä. Pitää nuoremmillekin antaa mahiksia!!!

    Katsopas, poliisissa ei päällikkötason virkoihin nimitetä kovin nuoria jo sen vuoksi, että jos ´pomo´ osoittautuukin kovin hankalaksi, niin hänestä ei ehkä päästä eroon, kuin vasta 30 - 35 vuoden kuluttua, kun eläke kutsuu.

    Äänestä

  • en ymmärrä kirjoitti:

    Eikö 30 vuotiaalla rikoskomisariolla, joka on oikeustieteen maisteri ole mahiksia päästä Poliisiylijohtajaksi. Potaskaa sanon minä. Suurimmalla osalla päällystö tason poliisimiehellä on kyky hoitaa poliisiylijohtajan tehtäviä. Pitää nuoremmillekin antaa mahiksia!!!

    Tuosta ikävaatimuksesta puuttui uksi nolla perästä!

    Äänestä

En tiedä seuraajasta, mutta kiinnostaisi tietää koska Salminen on hakenut eläkettä. Ennen vai jälkeen kun kohu hänen mahdollisesti väärinkäyttämästään virka-autosta tuli julki? Tuli jotenkin sopivasti tämä eläkepäätös....??? Nyt hän ei halua kommentoida syitä, mikä on ihan OK ! Minusta vaan jotenkin tuntuu siltä, että pitkän poliisiuran tehneelle Salmiselle annettiin arvokkaalla tavalla potkut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eläkkeelle! kirjoitti:

Suomen korkein poliisiviranomainen, poliisiylijohtaja Markku Salminen jää eläkkeelle elokuun alussa. Kenestä tulee uusi "top cop", onko valistuneita arvauksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu