Pitääkö mennä gynelle ennen raskautta??

m u u m i

Kävittekö tai aiotteko käydä gynekologisessa tutkimuksessa ennen kuin alatte yrittäämään lasta?

4

3342

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutkimukses

      Mä kävin gynelogises tutkimukses viime vuonna heinäkuun lopus ja syyskuus sitten ruvettiin yrittämään lasta. Ajattelin, että tietää sitten, onko kaikki kunnos lasten hankintaa varten mun kehossa. Sanoinkin lääkärille, että ajateltiin yrittää lasta, niin hän sitten tutki sen pohjalta paikat.

      Olis ollut kamalaa, jos olisi raskaaksitulon jälkeen havaittu jotain kamalaa alapäässä. Mulle ainakin tuli parempi mieli, kun kävi tutkimukses.

    • ....eikä tarvi...

      ...jos ei halua tai ei ole tarvetta. Itselleni tehtiin elämäni ensimmäinen gynekologinen sisätutkimus vasta ensimmäisen raskauteni aikana ensimmäisessä lääkärin neuvolassa koska aikaisemmin ei ole ollut tarvetta. siinä sitten otettiin eka papa jnejne... suositeltavaa kyllä on että terveetkin naiset kävisivät parin vuoden välein antamassa papa-näytteen ihan varanvuoksi ja mielenrauhan kannalta...

    • tutkimuksissa

      ja gyne totesi viisaaksi ratkasuksi käydä tutkituttamassa kuin sitten jännittää että onkohan elimistöni ihan ok. :) jos haluaa helpottaa oloaan niin suosittelen käymään. saat sitten rehellisen ja auttavan vastauksen.

      • mää vaan

        Terveenkin naisen on syytä käydä gynellä säännöllisesti, n kerran vuodessa, vaikkei yrittäisikään raskautta. Kun hakeuduimme mieheni kanssa lapsettomuus tutkimuksiin niin ennen varsinaisia tutkimuksia tehtiin kaikki perus tutkimusket (papa ym.). Esim papa koetta ei voi (ainakaan mielellään eivät ota) raskaana olevalta ja raskaaksi tuleminen voi kestää useampia kuukausia vaikkei mitään vikaakaan olisi. Siksi olisi syytä ottaa näyte ennen kun alkaa lasta yrittämään, näin näytteiden oton välille ei tule liian pitkää taukoa.

        Itse kammoksuin ennen gynellä käyntiä ja pitkitin menemistä useilla kuukausilla mutta nyt olen jo tottunut (lapsettomuus tutkimukset ym turruttavat).

        Tietysti jos sinulta on vastikään otettu papa ja lääkäri on tehnyt sisätutkimuksen niin mitään syytä ei ole käydä uudestaan tutkimuksissa vain siksi että suunnittelet raskautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      302
      7661
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      5989
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      167
      3548
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2007
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      192
      1885
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      20
      1733
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1599
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1484
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1431
    10. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      66
      1406
    Aihe