Hadvalantiellä kaahaus

JNMM

Moi, Hadvalantiellä ei juuri poliisivalvontaa näy. Esim. Kirismäen kohdalla tiellä on 40 km/h rajoitus mutta nopeudet liikkuvat lähempänä 80 km/h. Hidastetöyssyjä paikalle kaivattaisiin.

5

1102

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vielä mitään

      Iltaisin autot ja moottoripyörät pudottavat toista sataa Harvaluotoon päin.
      Parhaimmillaan moottoripyörä kirjaimellisesti jysähtää vain talon ohi.

      Hidastustöyssyt eivät vain sovi joka paikkaan , koska savipohjalla olevat hidastustöyssyt pistävät viereiset talot heilumaan. Jo nyt raskasliikenne heiluttaa tienvierustan taloja aivan tarpeeksi asti.

    • Pan**

      Hei.
      Ystävällisesti ilmoitan sinulle, että aina silloin tällöin Hadvalantielläkin on poliisivalvontaa. Toisaalta poliisillakin saattaa olla tärkeämpää tehtävää kuin vahtia yhtä piikkiön kylätietä säännöllisesti. Sen sijaan minulla on hyvä idea kun niin arvokasta tietoa täälläkin jakelet, eli sinähän voit toimia kyläpoliisina ja kun noin loistavasti arvioit nopeuksia niin soittaa aina oikealle poliisille kun joku ajaa sinusta liian kovaa. Voit vaikka kuvata tapahtuman. Hmm.. Olen itsekin syyllistynyt rikkomaan nopeusrajoituksia kyseisellä tiellä, mutten ymmärrä 40 rajoitusta kirismäen osuudella, keskustan ymmärrän varsin hyvin. Toisaalta taidat olla itsekin sellainen joka ei vielä ole oppinut katsomaan mittaria oikein..?

      • Katja

        ..johtua siitä että kirismäen asuntoalueilla asuu paljon lapsi perheitä ja pienet lapset ylittävät kyseistä tietä paljon. Ja toiseksi esim.Vanhain talon kohdalla on aika heikko näkyvyys mutkan taakse.


    • Luodontielle

      Nyt Luodontielle tuli töissy.
      Loistavaa ... mutta ei suurta muutosta nopeuksiin. Tosin liikenne muuttui nyt äännekkäämmäksi , kuin ennen. Aiemmin suurin osa autoista ajoi tasaisesti sen enempää ääntä pitämättä , nyt nopeus silti ennallaan ~50-70km/h - voimakas jarrutus - töissyn yli - voimakas kiihdytys.
      Onneksi veivät töissyn sentään kalliolle , eikä savipatjan päälle.
      Eli ei ne töyssyt maailmaa pelasta.

    • välillä tuntuu iltaisin ja öisin siltä että meteli ylittää jopa öisen turun keskustan metelin! Äänestä päätellen varsinkin kaksipyöräisillä tunnutaan kaahailevan eniten ja välillä päättelen äänistä ett jessus jos TOI nyt vähän horjahtais niin jätkä kyntäisi asfalttia kuin peltoa!! Ehdottomasti pitäs laittaa töyssy tupatien kohdalle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6922
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3797
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2615
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      286
      2500
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2121
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      10
      1956
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1820
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      135
      1411
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      72
      1336
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1305
    Aihe