Työllisyys kohenee, työttömyys laskee

http://www.tilastokeskus.fi/ajk/tiedotteet/v2008/tiedote_009_2008-04-22.html

Nyt on hallituksen aika tehdä mittavat tuloverotuksen helpotukset, jotka alkavat vaikuttaa kotimaista kysyntää lisäävästi.
5904
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

verohelpotuksia vain rikkaille. Yrityksiä ja metsiä perivät saavat superalen perintöveroon.

Eli porvarihallitus antaa verohelpotuksen niille, joilla on veronmaksukykyä.

Kokoomus maksaa näin saamastaan rahallisesta vaaliavusta. Kokoomuksen kampanja oli kallis ja nyt on sitten maksun aika rahoittajille.

Tavallinen palkansaaja kärvistelee nousevien hintojen kurimuksessa. Veroalesta ei ole tietoakaan. Hallitus päinvastoin on nostanut monia maksuja ja veroja.

Porvarihallituksen politiikkaa on rikkaita suosivaa. Näin nähdään käytännössä, ketkä rahoittivat kokoomuksen vaalikampanjaa.

Ei ihme, jos moni "keskiluokkaan kuuluva" nyt kiroaa, että tuli hönäytetyksi mainostoimiston keskismään "Suomen Toivo"-ideologiaan ja Sauli hypetykseen.

Äänestä

Se työllisyys mihkään oo kohentunut. Työttömiä tungetaan kaiken maailman tyhjänpäiväisille työllisyyskursseille ja hätäaputöihin 8 egen päiväpalkalla. Näillä toimenpiteillä tilastot ehkä kaunistuvat, mutta työttömien määrä on edelleen puolen miljoonan luokkaa.

Äänestä

Tähän asti sosialistinen keskustaoikeisto on vain nostanut niitä.

Teillä ei ole mahdollisuutta alentaa veroja pysyvästi, ellette pysyvästi karsi julkisia menoja. Niin voi tehdä palveluita huonontamatta. Karsikaa järjetöntä byrokratiaa ja pistäkää suurin osa hallinnollisista virkamiehistä pihalle. Byrokratia vie suuren osan asiakaspalvelussa olevien virkamiestenkin ajasta, joten hallinnollisten virkamiehien ulostaminen vähentää asiakaspalvelun turhien töiden määrää.

Äänestä

Uutisoituja irtisanomisia vuonna 2008

3.1.2008 Fazer Leipomot Fazer Leipomot päätti lopettaa tuotteidensa esittelyn vähittäiskaupoissa, jonka jälkeen marraskuussa 2007 alkaneiden yt-neuvottelujen seurauksena irtisanottiin 28 konsulenttia.

4.1.2008 LU Suomi Domino- ja Jaffa-keksejä valmistava LU Suomi kertoi aloittavansa yt-neuvottelut, joiden tarkoituksena on vähentää 25 työntekijää.

4.1.2008 Helkama Forste Kodin kylmäkoneiden valmistaja Helkama Forste ilmoitti sulkevansa Forssan tehtaansa kesällä 2008 seurauksella, että 151 joudutaan irtisanomaan.

9.1.2008 Tulikivi Tulikivi-konserni kertoi keskittävänsä vuolukiviuunien valmistuksen Juuan tehtaille ja irtisanovansa 67 henkilöä. Lisäksi 26 henkeä lomautetaan.

9.1.2008 Aldata Ohjelmistoyhtiö Aldata toteutti vuoden 2007 viimeisellä neljänneksellä tehostamisohjelman yt-neuvotteluineen, jonka seurauksena 46 henkilön työsuhteet päätettiin päättää vuoden 2008 ensimmäisellä neljänneksellä.

10.1.2008 TeliaSonera TeliaSonera ilmoitti mobiilipalveluyksikön saneerauksesta, jonka seurauksena vähennetään enimmillään 165 henkilöä Suomesta.
Yt-neuvottelut päättyivät helmikuun lopussa 2008 seurauksella, että Mobility Servicesstä 123 henkilöä siirtyi työtehtävien päättymisen vuoksi yhtiön osaajakeskukseen. Kaikkiaan työtehtäviä päättyy 132 henkilöltä,

15.1.2008 Nokia Oyj. Matkapuhelin valmistaja Nokia ilmoitti lopettavansa Saksan Bochumin tehtaansa ja ilmoitti siirtävänsä pääosan tehtaan tuotannosta Romaniaan. Tehtaalla työskentelee 2 300 työntekijää.

16.1.2008 Kemira GrowHow Lannoiteyhtiö Kemira GrowHow kertoi marraskuussa 2007 alkaneiden yt-neuvottelujen päättyneen, jonka seurauksena yhtiön henkilöstö vähenee 20:llä. Tämän lisäksi kymmenen henkilöä siirtyy eläkkeelle.

16.1.2008 Finlayson Työ- ja sotilasvaatekankaisiin erikoistuneen Finlaysonin Forssan ja Ikaalisen toimipisteissä irtisanottiin yhteensä 31 henkilöä.

24.1.2008 TietoEnator Osana yhtiön kaksivuotista kannattavuuden kehittämisohjelmaa, Tietotekniikan palvelukonserni Tietoenator kertoi käynnistävänsä "neuvottelut henkilöstömääränsä sopeuttamisesta", jotka koskevat 400 työntekijän vähennystarvetta Suomessa.
Yt-neuvottelujen päätteeksi maaliskuussa 2008 TietoEnator kertoi, että kannattavuuden parantamisohjelma on tuonut hyviä tuloksia ja noin 24 miljoonan vuosisäästöt, mikä merkitsi 190 henkilön irtisanomista.

28.1.2008 Nokian Paperi Georgia-Pacific Nordic Oy -konserniin kuuluva, pehmopaperituotteita valmistava Nokian Paperi kertoi aloittavansa yt-neuvottelut tavoitteenaan 70 henkilön vähennys.
Yt-neuvottelut päättyivät seurauksella, että yhtiö irtisanoi 27 henkilöä. Lisäksi 16 määräaikaisen työsuhteita ei jatkettu.

31.1.2008 Nokia Siemens Networks Osana yhtiön vuonna 2006 julkaisemaa säästöohjelmaa, NSN ilmoitti aloittavansa yt-neuvottelut 250 henkilön vähentämisestä Suomessa.
Kun yt-neuvotteluja oli käyty runsas 3 viikkoa ne päättyivät työnantajan ilmoitukseen 239 henkilön irtisanomisesta.

1.2.2008 Elofin Norjalais omisteinen Elopak päätti lopettaa tuotannon Lahden Elofinin tehtaallaan toukokuussa 2008, jonka seurauksena 47 työntekijää irtisanotaan.

5.2.2008 Enics Teollisuus- ja lääkelaite-elektroniikkayritys Enics aloitti yt-neuvottelut tavoitteenaan vähentää 110 henkeä Vaasan toimipisteestä, koska komponenttilevyvalmistus keskitetään Lohjalle.
Enics päätti Vaasan yksikköä koskevat yt-neuvottelut 25.3.2003, jotka johtivat 65 hengen irtisanomiseen. Lisäksi 20 määräaikaista työsopimusta päätettiin.

8.2.2008 TeliaSonera Teleoperaattori TeliaSonera kertoi aloittavansa yt-neuvottelut tarkoituksenaan vähentää 1 000 työpaikkaa Suomen noin 6 000 työpaikasta.

14.2.2008 UPM Kajaanin paperitehdas Paperikone numero 4 sulkeuduttua, UPM:n Kajaanin paperitehdas päätti irtisanoa 70 henkeä yt-neuvottelujen päätteeksi.

19.2.2008 M-real Metsäliitto-konserniin kuuluvan M-realin yt-neuvottelut päättyivät seurauksella, että Jyväskylän Kankaan paperikone 2 ja Lielahden tehdas päätettiin sulkea. Henkilöstön vähentämistarve on 124 henkilötyövuotta, mikä tarkoitti 60 henkilön irtisanomistarvetta.

27.2.2008 Waki Pietarsaaressa ja Valkeakoskella paperirullien ja kopiopaperien kääreitä valmistava Waki ilmoitti irtisanovansa yt-neuvottelujen päätteeksi 131 henkilöä.

3.3.2008 L-Fashion Group Luhtasen perheen omistama L-Fashion Group päätti siirtää toimintaansa Venäjälle ja rakennemuutoksen seurauksena tammikuussa 2008 alkaneet yt-neuvottelut johtivat 46 hengen irtisanomiseen Lahdessa ja Nastolassa.

5.3.2008 Ajoneuvohallintokeskus AKE aloitti yt-neuvottelut tarkoituksenaan 30 hengen vähennystarve ja toimintojen uudelleen järjestely.

10.3.2008 Kemira Pulp&Paper Kemira aloitti yt-neuvottelut ajatuksenaan vähentää 30 henkilöä Vaasan toimipisteen tuotannosta.

12.3.2008 Tallink Silja Virolais varustamo Tallink-Silja kertoi aloittavansa 30 henkilön irtisanomiset varustamon taloushallinnosta ja kirjanpidosta Turun toimipisteessä.

18.3.2008 Powerwave Comtek ja Powerwave Matkapuhelintekniikkaa valmistava Powerwave Technologies kertoi aloittavansa yt-neuvottelut 70 työntekijän ja 6 toimihenkilön irtisanomiseksi tai lomauttamiseksi.

18.3.2008 Ajasto Suomen suurin kalenterikustantaja Ajasto kertoi irtisanovansa suurimman osan Suomen henkilöstöä eli 99 henkilöä yhtiön 140:stä työntekijästä.

25.3.2008 Aina Group Hämeen Sanomista ja Hämeen Puhelimesta muodostetun konsernin emonyhtiö Aina Group -konserni kertoi vähentävänsä 45 työpaikkaa tytäryhtiöistään AinaComista, Aina Oy:stä ja Ainatelistä.

27.3.2008 Elektrobit Eletrobit ilmoitti luopuvansa langattomien laitteiden eli wct-yksikön (wireless communications solutions) valmistustoiminasta sekä uudelleen järjestelevänsä radio network solutions -yksikönsä tuotekehitystä seurauksella, että aloitettiin yt-neuvottelut yrityksen Oulunsalon, Oulun ja Kajaanin toimipisteissä, ja joiden tarkoituksena on 90 henkilön työpaikan vähentäminen.

27.3.2008 Itella Itella aloitti yt-neuvottelut tarkoituksenaan vähentää 140 henkilöä, koska posteja siirretään yrittäjien hoitoon ja lähetysten käsittelyä tehostetaan.

31.3.2008 Atria Atria Suomi kertoi aloittavansa laajan tehostamisohjelman, jonka seurauksena aloitettiin yt-neuvottelut 230 hengen vähentämiseksi.

1.4.2008 Relacom Tietoliikennetoimittaja Relacom Finlandin yt-neuvottelut päättyivät 365 henkilön irtisanomiseen kaikista henkilöstöryhmistä.

2.4.2008 Fibox Kotelointi-, ohjauskeskus- ja muovimekaniikkaratkaisuja tuottava Fibox aloitti yt-neuvottelut Kirkkonummen ja Lempäälän toimipisteissä, joiden tarkoituksena on 100 hengen vähennystarve.

7.4.2008 Forcit Hankolainen rähjähdevalmistaja Forcit myi dispersioliiketoiminnan amerikkalaiselle Rohm&Haasille seurauksella, että yhtiössä aloitettiin yt-neuvottelut tarkoituksena 20 hengen vähennystarve.

9.4.2998 Lumene Farmos Oy:n itsenäistyminen ja Yhdysvalotojen kysynnän hiipuminen merkitsi, että kosmetiikkayhtiö Lumene aloitti yt-neuvottelut tarkoituksenaan 60 hengen vähennystarve.

15.4.2008 Suominen Joustopakkaus Suominen Joustopakkausten Tampereen ja Nastolan tehtaiden yt-neuvottelut päättyivät 20 henkilön irtisanomisiin. Kokonaishenkilöstövähennys on 50 henkilöä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Verohelpotuksia tulossa kirjoitti:

http://www.tilastokeskus.fi/ajk/tiedotteet/v2008/tiedote_009_2008-04-22.html

Nyt on hallituksen aika tehdä mittavat tuloverotuksen helpotukset, jotka alkavat vaikuttaa kotimaista kysyntää lisäävästi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu