1. Kilpailuhaluton
2. Myöhäinen murrosikä
3. Vailla laajaa sosiaalista kokemusta
4. Hajanainen persoonallisuus
5. keskitaso menestyjä
6. seksuaalinen häiriö
2. Myöhäinen murrosikä
3. Vailla laajaa sosiaalista kokemusta
4. Hajanainen persoonallisuus
5. keskitaso menestyjä
6. seksuaalinen häiriö
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mutta sehän siellä on kai tarkoituskin...? Mutta kun sitäkin on niin monenlaista.
Vähänkö loukkaa ihmisryhmää ja pilaa koko homman aatteen ja idean sekä IDEAALIN.
Pitää niin monehen kertahan miettiä, sanoi iso paha susi, ennen kuin Punahilkan söi. Mahdollistaako tämä lausahdus kenties ton edellisen...
Vähän kuin porno, sitäkin on niin monenlaista...
suhahti vaan. Parissa kohdassa olen lievästi samaa mieltä. Ei tämä sinun avauksesi ollutkaan varmasti muuta kuin ajankulua.
Mitäs sä tässä kuluttelet, järjestät mielenosoitusta, esiinnyt lääkärinä tms? Ja ajankulu vääränlaista, kenties? Ja miksi? Ja mitä pahaa ajankulussa on? Miksi syyllistät. Kuinka voit kuvitella itseäsi sosiaaliseksi?
Murisi pikku karhu inhoten kalaa jonka oli joesta pyydystänyt
Jossain tapauksissa jokin noista voikin pitää paikkansa. Ei tarkoita ettäkö jos kärsii psyykkisistä ongelmista, niin on aina samanlainen.
Eli siis tuossa ei ole mitään totuus pohjaa.
Sanotaanko nyt näin omalla kohdalla ja muuten kommentoiden:
1. Kilpailuhaluton - En ole kilpailu haluton. Monesti liiankin päin vastoin, koska minun on useasti vaikea niellä tappiotani.
Tämä riippuu ihan siitä että millainen on ja/tai millaisista häiriöistä kärsii.
2. Myöhäinen murrosikä - Murrosikäni alkoi ihan normaalisti. Käyttäydyn vielä useasti kyllä kuin murrosikäinen, vaikka ikää on 22-vuotta. Mutta entä sitten, en minä olekkaan vielä aikonut kalkkeutua.
Toiset taas aikuistuvat liian aikaisin, toisinaan jopa ennen kuin murrosikä kerkee alkamaan.
3. Vailla laajaa sosiaalista kokemusta - Tuo on kaukana minusta. Minä olen sosiaalinen ihminen. Minulla on laajaa ystävä piiri ja todella laaja tuttava piiri. Olen opiskellut sosiaali alaa, ollut töissä mm. päiväkodissa jne. Eli en ole tosiaankaan sosiaalisesti syrjäytynyt.
Tämäkin on ihan ihmiskohtaista.
4. Hajanainen persoonallisuus - Tämä pitää paikkansa kohdallani. Persoonallisuuteni on todella hajanainen. Minä olen ns. rajatilapersoonallisuus, eli persoonallisuuteni rakenne on lähempänä psykoottista kuin tervettä. Tämä onkin luultavasti yksi syy, miksi minut on diagnosoitu persoonallisuushäiriöiseksi.
Mielenterveys ongelmat eivät kuitenkaan tarkoita että persoonallisuus olisi hajanainen. Esim. yleisesti neuroottisilla ihmisillä persoonallisuuden rakenne on melko eheä. Heillä on vain käsittelemättömistä ongelmista johtuvia neuroottisia oireita.
5. keskitaso menestyjä - Tämä taas on ihan kausikohtaista. Toisinaan en kykene tekemään mitään, kun taas toisina kausina kykenen opiskelemaan tai tekemään töitä tehokkaasti.
Tämäkin on täysin ihmiskohtaista. Olen lukenut mm. kirjan jonka oli kirjoittanut vakavasta maanis-depressiosta kärsivä psykologi. Vaikka hän kärsikin noin vakavasta sairaudesta, niin silti hän kykeni lukemaan itsensä psykologiksi ja tekemään niitä töitä. Moni narsisti taas on todellakin korkeassa asemassa, vaikka he ovat kaukana terveistä.
6. seksuaalinen häiriö - Seksuaalisuuteni on keskivertoa monipuolisempaa, eli en ole seksuaalisesti niin yksipuolinen kuin yleisemmin ihmiset ovat. Minulla ei kuitenkaan ole seksuaalista häiriötä, vaikka seksuaalisuuteni onkin monipuolista. Kukaan ei kärsi minun seksuaalisuudestani, joten silloin siinä ei ole mitään häiriintynyttä.
Suurimmalla osalla mielenterveys ongelmaisista seksuaalisuus on yhtä keskivertoa kuin kenellä tahansa tavallisella tallaajalla. Todella, siis todella harvalla mielenterveys ongelmaisella seksuaalisuus on häiriintynyttä.