Opiskeluajoista Yliopistossa

Millaisina kellonaikoina yliopistoissa keskimäärin opiskellaan? Onko se kahdeksasta neljään touhua? (Tiedän, että siellä on vapaaehtoista käydä, mutta jos ajatellaan, että olisi suht ahkera opiskelija...)
72099
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Luennot alkavat aamuisin aikaisintaan klo 8, käytännössä 8.15, koska lähes kaikilla luennoilla on käytössä "akateeminen vartti" eli kaikki alkaa aina 15 minuuttia ilmoitettua myöhemmin, jollei toisin mainita. Suurin osa päivän viimeisistä luennoista on 16-18, mutta poikkeuksiakin esiintyy (esim. 18-20). Ja parin tunnin tauot keskellä päivää ovat mahdollisia, jos eivät jopa todennäköisiä, myös luentojen päällekkäisyydet ovat todella mahdollisia. Luennot painottuvat useimmiten tiistaista torstaihin eli maanantaisin ja perjantaisin luentotarjontaa on usein vähemmän. Näin siis ainakin Turun Yliopistossa, esimerkiksi lääkis ja Turun kauppakorkekoulu ovat poikkeuksia joka suhteessa(?).

Äänestä
  • Juu suurin osa luennoista on 8-10, 12-14 ja juuri 16-18. Tietysti joskus on hulluja maratonluentoja jotka ovat 9-15. Toki niissä on parin tunnin tauko. Ainakin täällä harrastetaan sellaisia 6h luentoja, en tiedä miten muualla. Ja akateeminen vartti on suurimmassa osassa aineista käytössä. Tosin kun opiskelijoille on akateeminen vartti niin proffille on akateeminen puoli tuntia :)

    Ja luennoille voi oikeastaan mennä siihen aikaan kun jaksaa nousta ja lähteä siihen aikaan kun kyllästyttää.

    Äänestä

Luentojen määrä vaihtelee varmasti hyvin paljon sen mukaan mitä ainetta opiskelee (lisäksi siihen tietysti vaikuttaa se kuinka paljon opiskelee). Joissakin aineissa on hyvin paljon kirjatenttejä, jolloin luentoja ei siis ole kovinkaan paljoa. Toisissa aineissa on taas esim paljon pakollisia ryhmätöitä tai harjoituksia tms (luennothan eivät usein ole pakollisia).

Esim siskollani oli pitkiä päiviä (usein ilmeisesti jopa 8tuntisia, tai ainakin melkein) kun hän opiskeli yliopistossa fysiikkaa. Eräällä tutullani, joka opiskelee kotimaista kirjallisuutta, on puolestaan paljon kirjatenttejä ja luentoja hyvin harvoin. Itse opiskelen pääaineena psykologiaa, ja luentoja ja ryhmätöitä on jonkun verran, mutta ei missään nimessä mitään kahdeksantuntisia päiviä (vaikka kirjatenttejä ei ole juurikaan). Opiskelen ahkerasti sekä pääainettani että sivuaineita, mutta keskimäärin päivässä on luentoja 0-4h. Sitten tietysti jonkun verran täytyy kotona opiskella. Mutta itse koen yliopisto-opiskelun ah niin rennoksi :) Saa nukkua aamulla pitkään eikä yliopistolla tarvi olla pitkiä tunteja ja vapaa-aikaa on rutkasti (ja olen siis kuitenkin hyvin ahkera opiskelija, opintoviikkoja roppakaupalla).

Eli lyhyesti: opiskelun rankkuus ja päivien pituus riippuu monesta asiasta.

Äänestä
  • Hei,

    paljonko sulla on ahkeralla opiskelulla kertynyt ovareita vuodessa? yli 40 vai jopa yli 50?

    Käytätkö sä sitten paljon aikaa itsenäiseen työskentelyyn päivittäin kun noin vähän teillä luentoja on?

    Äänestä

Itselläni on ollut noin pari luentoa päivässä keskimäärin. Luentokurssit vaativat sitä paikallaoloa, mutta tosiaan kirjatentit tehdään ihan kotona lueskelemalla. Riippuu toki aineesta, millon on oltava koululla. Labrat vie esim. aikaa ihan v..sti. Lukujärjestyksestään voi tehdä ihan kauheen rankan, mutta helpommallakin selviää. Ota suhteessa sopiva määrä kirjatenttejä ja kursseja, niin tulee molempia suoriteltua.

Äänestä

riippuu ihan laitoksesta. Meillä on yleensä luennot/demot 10-16 välillä, joskus harvoin on luentoja/demot sit 8-10 ja 16-18 välillä.

Sivuaineessani sen sijaan on paljon kahdeksan aamuja tai sitten jopa 19 asti illalla luentoja.

Riippuu siis paljonkin.

Äänestä

Itse opiskelen kauppatieteitä Oulussa. Viime vuoden syksy oli kerrassaan järkyttävä. Esim. maanantait alkoivat matematiikalla (8-10) jonka jälkeen oli pari muuta luentoa. Päivä päättyi huimaan rutistukseen yritysverotusta (17-20.30). Kotona ei paljo jaksanu enää tehä muuta ku mennä nukkumaan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Clock kirjoitti:

Millaisina kellonaikoina yliopistoissa keskimäärin opiskellaan? Onko se kahdeksasta neljään touhua? (Tiedän, että siellä on vapaaehtoista käydä, mutta jos ajatellaan, että olisi suht ahkera opiskelija...)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu