Soran puhdistus männynneulasista

Meillä on rivitaloasunto ja siinä oma aidalla rajattu noin 50 neliön piha, josta osa (ehkä noin neljännes) on peitetty suurin piirtein peukalonpään kokoisella soralla. Talomme lähistöllä sijaitsee muutama iso mänty, jotka ovat pudottaneet pihallemme neulasia. Nyt on ilmennyt sen suhteen ongelma, eli miten saisimme helpoiten nuo neulaset poistettua soran päältä? Ei kiinnostaisi alkaa käsin nyppimään niitä yksitellen pois. Hyviä ehdotuksia??
78359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

meillä vastaava piha ja helposti ovat lähteneet männynneulaset kevyesti haravoimalla..Lasten muoviharava on tähän hommaan erinomainen, ei raavi liikaa hiekkapintaa;)

Äänestä
  • Olen ajellut oman pihani soraalueet sivulle heittävällä ruohonleikkurilla . Jälki ei nyt ihan priimaa ole , mutta kummasti sillä saa männynneulaset aina siirrettyä koneen mitan sivulle . Näin sitten vaaan ees taas ja pian sinulla on korkea nelasjuova pihalla josta ne on jo pajon helpompi haravoida kasalle . Tämä edellyttää tietenkin tyyntä ja kuivaa keliä .Kannattaa myös varmistaa ettei naapurit ole silloin kotona , muuten saattaa piipaa auto olla pian pihallasi .

    Äänestä

tutulta,lehtipuhallin on aikas hyvä.Kannattaa vaan alottaa varovasti.

Äänestä
  • kun on kivetys ympärillä ja keskellä kala- allas ei suuri, mutta lähes 2m syvä. Ulko-paikka vieressä ilta auringolle, ja mänty on naapurin puolella! Kylläkin on suurempi allas kaloineen talon lähellä. Ajattelin kerran tarjota 500 Eu siitä puusta (ei ole suuri, mutta ei suomessa).

    Äänestä

Hyvä kikka päästä neulasista eroon on polttaa ne kaasutohottimella. Jos ei ole itsellä, niin konevuokraamosta niitä mm saa. Konstilla pääsee eroon myös sammalista sun muusta orgaanisesta aineksesta esmes. kivetyiltä pinnoilta jos niin mielii.
hyvää kesää.

Äänestä

Löytyykö talosta painepesuri ?
Käytän itse painepesuria poistaakseni lehtiä ja männynneulasia soralta.

Äänestä

imuroimalla ne ihan koti-imurilla tai lehti-imurilla. Puhaltimella ei lähde..

Myös voipi hämmentää kiveystä niin että neulaset valuu kivien alle ja maatuvat sinne aikanaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*Tixu* kirjoitti:

Meillä on rivitaloasunto ja siinä oma aidalla rajattu noin 50 neliön piha, josta osa (ehkä noin neljännes) on peitetty suurin piirtein peukalonpään kokoisella soralla. Talomme lähistöllä sijaitsee muutama iso mänty, jotka ovat pudottaneet pihallemme neulasia. Nyt on ilmennyt sen suhteen ongelma, eli miten saisimme helpoiten nuo neulaset poistettua soran päältä? Ei kiinnostaisi alkaa käsin nyppimään niitä yksitellen pois. Hyviä ehdotuksia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu