hmm.. jotain kysymyksiä:
1) miten tupakointi näkyy hampaissa? kuinka kauan pitää olla suurin piirtein polttanut, että tupakointi alkaa jo näkyä hampaiden kunnossa?
2) mitä hammaslääkäri sanoo jos huomaa tupakoinnin pilaamat hampaat? ilmoittaako vanhemmille (alle 18v potilaalla)?
3) pysyvätkö hampaat koko loppuelämän keltaisina, jos ne ovat kerran pilalle menneet? siis jos tupakoi nuorena ja pilaa hampaansa, lopettaa sitten niin ovatko hampaat vielä aikuisenakin keltaiset?
4) mikä on pahvi tupakassa? esim. "ei kannata polttaa enää tota, siinä on pahvi"?
1) miten tupakointi näkyy hampaissa? kuinka kauan pitää olla suurin piirtein polttanut, että tupakointi alkaa jo näkyä hampaiden kunnossa?
2) mitä hammaslääkäri sanoo jos huomaa tupakoinnin pilaamat hampaat? ilmoittaako vanhemmille (alle 18v potilaalla)?
3) pysyvätkö hampaat koko loppuelämän keltaisina, jos ne ovat kerran pilalle menneet? siis jos tupakoi nuorena ja pilaa hampaansa, lopettaa sitten niin ovatko hampaat vielä aikuisenakin keltaiset?
4) mikä on pahvi tupakassa? esim. "ei kannata polttaa enää tota, siinä on pahvi"?
Vastaukset 4
Vanhimmat
1) Kaipa se ne kellertää. Voipi myös vanhalla iällä rapista pois helpommin. Ei ne varmaan ihan heti miksikään mene, jonkun vuoden polttelun jälkeen kai.
2) Hammaslääkäri valistanee kaikenikäisiä, mikäli saavat selville (kysymällä tai muuten) tupakoinnin. Tuskin hammaslääkäreitä erityisemmin kiinnostaa olla kielikelloja, heillä on kiire muutenkin.
3) Onhan niitä valkaisevia hammastahnoja ja valkaisuhoitoja.
4) Ei harmainta aavistustakaan.
tupakointi näkyy hampaissa kellertävänä värinä, (samaa aiheuttaa myös kahvi/tee/punaviini) voi tummentua/kellastua nopeamminkin,, jos juo ko. aineita. myös sitten takertuu kelt. väri nopeammin, jos hampaissa on kiilteessä säröjä. myös hampaiden paikkoihin tupakan keltanen väri käy helpommin kiinni.
riippuu varmaan kuinka paljon polttaa... mutta tupakoinnin vaikutukset taitaa näkyä nopeemmin ihossa, ja tietty siinä pahassa hajussa, mikä tupakoivasta ihmiset lähtee.
eivät varmaankaan ilmoita vanhemmille.. hammaslääkäreillä on nykyaikana kovin kiirettä, että tuskin ehtivät ilmoittelemaan kenenkään vanhemmille.
eivät pysy, mutta tupakan jäljiltä eivät kyllä vaalene koskaan ihan täysin alkuperäiseen kuntoon. esim: monet lopettaneet tupakoitsijat teettävät jossain vaiheessa kun ovat lopettaneet niin hampaiden valkaisun.
se pahvi tupakassa on "filtteri" ja sitä osaa ei polteta. se toimii ns. jonkinmoisena suodattimena. on tupakkeja missä ei ole filtteriä ollenkaan. niitä taidettiin sanoa tai olen kuullut sanottavan karvaperseiksi...
Tupakointi lisää hammaskiveä, joskin se voi joillakin lisääntyä myös ilman tupakkaa. Hammaskiven poisto on aika ikävä operaatio, koska siinä kaivellaan hampaiden ja ikenen reunaa, joka on yleensä aika kipuherkkää ja aristavaa aluetta. Mitä enemmän hammaskiveä on, sitä pitempään se ilkeä rassaus kestää.
En osaa sanoa, kuinka pian tupakoinnin aloittamisen jälkeen hammaskiveä alkaa kertyä, mutta kun itse lopetin, muutaman kuukauden kuluttua hammaskiveä oli jo selvästi vähemmän.
Kaiken muun hyvän lisäksi tupakointi aiheuttaa parodontiittia. Se on tulehdussairaus hampaan kiinnityskohdissa niin että hampaat löystyvät ja lopulta irtoavat. Tämä selvisi minulle silloin kun oli myöhäistä pelastaa enää juuri mitään. Lisäksi tupakointi on melkoista arpapeliä kun ei edeltäkäsin tiedä kenellä on syöpään altistavia geenejä. Jos niitä on ei tarvitse kovin vanhaksi asti odotella. Yksi tuttavani vetelee viimeisiään (myös sauhuja) sairastettuaan kaksi vuotta munuaissyöpää. Hän ei olisi selvinnyt näinkään pitkälle jos ei olisi valehdellut lääkärille lopettaneensa tupakoinnin. Hän sai uutta huippukallista lääkettä joka hidastaa taudin etenemistä koska lääkäri luulee että hän ei tupakoi enää. Tupakoitsijat eivät saa näitä hoitoja.