Kellään Daewoo Kalosta ?

Ostaja

Eli onko joku jo ostanut ja saanut kyseistä peliä ? Millä korilla ja millä koneella ? Kerro kokemuksia.

Ja toivon : paskanjauhajat voivat pitää mölyt mahassaan.

1

769

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • j.j.j.

      Eräs tuttavani on ostamassa kyseistä autoa ekaksi autoksi. Kommentit Daewoon koeajosta:

      Auto tarjoaa erittäin hyvän vastineen rahalle (12250 euroa). Sisätilat ovat väljät, sillä kaksi raavasta miestä mahtuu istumaan perätysten ilman ahtauden tunnetta. Auton sisätilojen salaisuus on Kalosin korkeus. Kuljettajan penkkiin mahtuu isokin mies. Istuin vaikutti lyhyen tutustumisajon perusteella liian pehmeältä. Tavaratila on pieni, mutta jos vararenkaan ja muut tarvikkeet esim. tunkki jättää pois, niin tila kasvaa jonkin verran. Auton renkaan puhkeaminen on epätodennäköistä. 600 000 eri autoilla ajetun kilometrin jälkeen yhdenkään autoni rengas ei ole puhjennut.

      Auton moottori on pirteä kokoisekseen ja alimmat vetoalueet eri vaihteilla ovat seuraavat II- heti liikkeelle lähdön jälkeen, III- 30-40 km/h, IV- 40-50 km/h ja V- 50-60 km/h. Ajoin vitosella 110 km/h mittarin mukaan ja totesin Kalosin yllättävänkin hiljaiseksi niin moottori kuin rengasmelun osaltakin. Järkevä korkeaprofiilinen rengas (muistaakseni 175/70 13") tekee matkustamisesta hiljaista ja lisäksi mukavuuspainotteista. Huonokuntoisella tiellä auto oli ainakin hiljaisissa nopeuksissa mielyttävä ajettava. Moottorin kiinnitys tuntuu turhan elastiselta, sillä täyskiihdytyksessä auto on hieman oudon tuntuinen; Kalos sopii nättiin arkiajoon parhaiten. Yhdistetty EU- normin mukainen kulutus on 6,6 l/100 km. Eli ei mikään talousihme. Vaihteiston toiminta on jossain määrin epämääräistä ja vaihdekeppi on sijoitettu hieman liian taakse keskimittaiselle. Vaihteiston kanssa pääsee kuitenkin nopeasti sinuiksi.

      Kalosin varustelu on loistava hintaan nähden. Sähkölasit edessä, istuinlämmittimet, takalasin lämmitin, oikea sivupeili sähkösäätöinen, radio-kasettisoitin neljällä kaiuttimella, sumuvalot, valoautomatiikka, äänimerkki avaimen unohtumisesta virtalukkoon, kahdessa osassa kaatuva takapenkki, takana kaksi pääntukea ja lopuksi tärkeimpänä ABS- jarrut. Autossa on varusteita riittävästi, jos jotain ruksaa lisävarustelistalta niin keskuslukko ja ilmastointi (jos saa?).

      Daewoo on ehdottomasti tutustumisen arvoinen vaihtoehto halpaa, hyvällä takuulla (3 V/ 100 tkm) varustettua kulkupeliä etsivälle. Soveltuu cityihmisille tai nuorelle ensi auton ostajalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      383
      914
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      201
      708
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      670
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      649
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    7. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      66
      634
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      620
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      571
    Aihe