Eli onko joku jo ostanut ja saanut kyseistä peliä ? Millä korilla ja millä koneella ? Kerro kokemuksia.
Ja toivon : paskanjauhajat voivat pitää mölyt mahassaan.
Kellään Daewoo Kalosta ?
1
748
Vastaukset
- j.j.j.
Eräs tuttavani on ostamassa kyseistä autoa ekaksi autoksi. Kommentit Daewoon koeajosta:
Auto tarjoaa erittäin hyvän vastineen rahalle (12250 euroa). Sisätilat ovat väljät, sillä kaksi raavasta miestä mahtuu istumaan perätysten ilman ahtauden tunnetta. Auton sisätilojen salaisuus on Kalosin korkeus. Kuljettajan penkkiin mahtuu isokin mies. Istuin vaikutti lyhyen tutustumisajon perusteella liian pehmeältä. Tavaratila on pieni, mutta jos vararenkaan ja muut tarvikkeet esim. tunkki jättää pois, niin tila kasvaa jonkin verran. Auton renkaan puhkeaminen on epätodennäköistä. 600 000 eri autoilla ajetun kilometrin jälkeen yhdenkään autoni rengas ei ole puhjennut.
Auton moottori on pirteä kokoisekseen ja alimmat vetoalueet eri vaihteilla ovat seuraavat II- heti liikkeelle lähdön jälkeen, III- 30-40 km/h, IV- 40-50 km/h ja V- 50-60 km/h. Ajoin vitosella 110 km/h mittarin mukaan ja totesin Kalosin yllättävänkin hiljaiseksi niin moottori kuin rengasmelun osaltakin. Järkevä korkeaprofiilinen rengas (muistaakseni 175/70 13") tekee matkustamisesta hiljaista ja lisäksi mukavuuspainotteista. Huonokuntoisella tiellä auto oli ainakin hiljaisissa nopeuksissa mielyttävä ajettava. Moottorin kiinnitys tuntuu turhan elastiselta, sillä täyskiihdytyksessä auto on hieman oudon tuntuinen; Kalos sopii nättiin arkiajoon parhaiten. Yhdistetty EU- normin mukainen kulutus on 6,6 l/100 km. Eli ei mikään talousihme. Vaihteiston toiminta on jossain määrin epämääräistä ja vaihdekeppi on sijoitettu hieman liian taakse keskimittaiselle. Vaihteiston kanssa pääsee kuitenkin nopeasti sinuiksi.
Kalosin varustelu on loistava hintaan nähden. Sähkölasit edessä, istuinlämmittimet, takalasin lämmitin, oikea sivupeili sähkösäätöinen, radio-kasettisoitin neljällä kaiuttimella, sumuvalot, valoautomatiikka, äänimerkki avaimen unohtumisesta virtalukkoon, kahdessa osassa kaatuva takapenkki, takana kaksi pääntukea ja lopuksi tärkeimpänä ABS- jarrut. Autossa on varusteita riittävästi, jos jotain ruksaa lisävarustelistalta niin keskuslukko ja ilmastointi (jos saa?).
Daewoo on ehdottomasti tutustumisen arvoinen vaihtoehto halpaa, hyvällä takuulla (3 V/ 100 tkm) varustettua kulkupeliä etsivälle. Soveltuu cityihmisille tai nuorelle ensi auton ostajalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996612KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3696191Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603063Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112544Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082195- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341345Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340- 731237