Minulla on nyt noin 2 kuukautta ollut Berberinskinkki ja ongelmaksi on tullut se että liskoni ei suostu syömään mitään elävää ravintoa, kaikki jauhomadoista, heinäsirkkoihin on kokeiltu. Ainoastaan jauheliha,kana,kala ja katkaravut kelpaavat, muuta ei suostu suuhunsa laittamaan. Olenkin tässä nyt miettinyt että voiko tästä ruokatottumuksista olla jotain haittaa liskolleni? Vitamaanit/kalkit lisää aina ruokaan.
Berberinskinkki ja nirsoilu.
3
830
Vastaukset
- *****
Minulla on taas aivan päinvastainen tilanne. Minun berberini on aina vain suostunut syömään matoja, koko 7 v. ajan minkä se on minulla ollut. Kaikkea olen yrittänyt syöttää, mutta ei vain maistu. Minusta tuo sinun liskosi ruokavalio kuulostaa hyvältä, jauhomadoista kun lisko ei vitamiinien ym. puolesta paljoa kostu.
- Asbire*
Ei kai tässä sitten ole syytä huoleen.:) Täytyy nyt ihan huvikseen kokeilla, kun tuo kesä tulee niin sitten ihan luonnosta pyydystää noita muita öttiäisiä ja kokeilla josko ne kelpaisivat berberille. Oletko muuten kokeillut antaa omalle liksollesi kotiloita? Ne ovat useimmille berbereille oikien suurta herkkua.
- ****
Asbire* kirjoitti:
Ei kai tässä sitten ole syytä huoleen.:) Täytyy nyt ihan huvikseen kokeilla, kun tuo kesä tulee niin sitten ihan luonnosta pyydystää noita muita öttiäisiä ja kokeilla josko ne kelpaisivat berberille. Oletko muuten kokeillut antaa omalle liksollesi kotiloita? Ne ovat useimmille berbereille oikien suurta herkkua.
en ole kokeillut, mutta melkeinpä kaikkea muuta :D jauhomadot on se ykkönen, minkäs teet. pitää itse vain pitää lisäravinteista huoli, kun on niin nirso elukka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032175
- 1341198
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58806
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34771ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 10560