V I R U S V A R O I T U S !
p ä i v ä p e r h o n e n
11498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
"Mm. Budweiser Frogs -virusvaroitus on kiertänyt jo vuodesta 1999. Sellaista virusta ei ole olemassakaan.
Vaikka jotkut virusvaroitukset kertovat todellisista viruksista, kannattaa myös varoa näitä vitsijuttuja. Jos liitteenä on esim. ohjelma, joka väitetysti poistaa jonkin viruksen, joka koneessasi saattaa olla, on syytä deletoida viesti välittömästi – suuri osa näistä viruksista leviää juuri näiden muka-korjausliitteiden välityksellä. Toisin sanoen, et vain yritä korjata ongelmaa jota ei ole olemassakaan, vaan näin tehdessäsi asennat itse kyseisen ongelman koneellesi.
Kaikki virusvaroitukset kannattaa tarkistaa itse, ennen kuin lähettää niitä eteenpäin. Missään nimessä ei kannata poistaa mitään tiedostoja koneelta tällaisen kiertokirjeen kehotuksesta – kyseessä saattaa esim. olla käyttöjärjestelmälle elintärkeä osa, jonka poistaminen kaataa koko koneesi järjestelmän."
http://wilmiina.blogspot.com/2004/07/spammi-kiert-maapalloa.html
"Life is beautiful" virusvaroitus on tällainen huijausviesti, eli manuaalinen virus, joka saa tietämättömät käyttäjät spämmäämään varoitusta kaikkien tuttaviensa sähköposteihin ja nettipalstoille.
Kannattaakin googlettaa ensin virusvaroituksen sanoilla ja ottaa itse selvää onko kyseessä huijaus, vai todellinen varoitus. Tässä tietoa tuosta varoituksesta joka on kiertänyt maailmaa jo ainakin vuodesta 2002:
http://www.hoax-slayer.com/search.php?zoom_query="Life is beautiful"
http://www.f-secure.com/hoaxes/lifepps.shtml