Jos sais neuvoja mitä paikkoja kannattaisi kysyä elokuun häihin? Vieraita tulee noin 100 ja paikka voisi olla jokuu muu kuin valmis ravintola, koska haluan vaikuttaa paljon häiden teemaan ja tyyliin. Ja mitä eri pitopalveluja Kouvolan seudulla on ja minkälaisia kokemuksia niistä on? Olisin todella tyytyväinen jos muut kertoisivat kokemuksia paikoista ja pitopalveluista.
hääpaikkoja ja pitopalveluja
tuleva rouva
102456
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Häitä olen tanssinut (en omia kylläkään) Kausalan Kurjenmiekassa, joka on erinomainen paikka ja siinäkin mielessä hyvä, että kaikki vieraat ovat "näkösällä". Muutamat lähitienoon paikat ovat ihan viehättäviä, mutta harmillista on, että vieraat on hajautettu pikku kamareihin, mistä ei morsiuspariakaan sitten juurikaan näe. Kurjenmiekka saattaa kyllä olla jo buukattu täyteen elokuussa. Anjalankoskelainen pitopalvelu (Tähtinen?) on hoitanut ystäväperheen rippi- ja ylioppilasjuhlat ja tarjottavat ovat olleet ensiluokkaisia, joten varmasti myös häätarjoilu on samaa luokkaa. Korian vanha sotilaskotirakennus on ollut myös hyvä juhlapaikka. Olikohan siinä sama omistaja kuin Pioneeriravintolassa.
Onnea Sinulle kesämorsian!
Suosittelen Kurjenmiekkaa minäkin oikein ihana paikka ja ruoka, useat häät olen siellä viettänyt.
Mutta tämä anjalankoskelainen pitopalvelun häissä loppui ruoka kesken, ennen kuin viimeisetkään oli ottanut, n.20 ihmistä jäi nuolemaan näppejään, vaikkei henkilömäärä ollut edes täysi! Eikä heidän ruokakaan kummoista ollut, verrattuna Kurjenmiekan tai Valkea karhun ruokaan.
Pioneeriravintolassa on reilusti tarjottavaa ja ihan hyvääkin, mutta miljöö on aika ankea, kuten nyt entinen sotilaskoti voi olla.
Iitin Kurjenmiekka hyvä vaihtoehto. Varsin varteenotettava vaihtoehto, suosittelen. Olen ollut häävieraana muutamaan kertaan siellä ollut.
Kurjenmeikassa olen kyllä käynyt ja paikka on kyllä ihana. Mutta on Kouvolassa mitään paikkoja? Kouvolan paikkoja en tiedä olen vain kuullut että muutamia on mutta minkälaisia? Onko kukan ollut esim. Meksikossa tai Tuulensuojassa?
Lähes kaikissa lähialueen hääpaikossa vuosien varrella soittokeikalla olleena muistuttaisin sinua Korialla olevasta Tolkkilan kartanosta.Tosi kiva paikka ja siellä voi vaikka yöpyäkin.Päärakennuksessa hoituu ruokailu ja erillisessä rakennuksessa on tanssipaikka ja yöpymis mahdollisuuset.Jokikin on ihan lähellä tuomassa lisä mahdollsuuksia häihin esim.aamulla kirkkovene soutua niin kuin eräissä häissä oli.
radansuussa... oli ihana paikka ja majoituskin löytyy. sinne vaan
Tuulensuoja, paikkana OK.
http://www.kouvola.fi/matkailu/kokousjajuhlatiloja/juhlatilat/tuulensuoja.html
Kuten myös Upseerikerho.
http://www.kouvolanupseerikerho.fi/
Meksikossa myös pidetään häitä.
Kouvolan kylän VPK:n talon eli Meksiko
Palovartijantie 5, 45100 Kouvola, puh. 05-312 2129, 311 5752
Upseerikerholla olen muutamissa ihanissa juhlissa ollut, joten sitä voin ainakin suositella. Mutta olen kyllä ymmärtänyt, että se on paikkana aika hintaisa..
Kurjenmiekka on kyllä kans ihana, etenkin kesällä :) Eikä kai ihan niin kalliskaan.. Vaik mitä siitä hinnasta, kun on häät kyseessä..
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=pitopalvelu kouvola&btnG=Google-haku&meta=lr=lang_fi
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=juhlapalvelu kouvola&btnG=Hae&meta=lr=lang_fi
helkalanranssi.net