Intiaaninsulalla uimarakkotulehdus?

TheWay

Akvaario on 85-litraa ja se on ollut toiminnassa vähän alle vuoden.

Vesiarvot:
pH 7,2, pehmeä vesi, nitriitti 0, nitraatti ok (tarkkaa lukua en nyt muista kun hetkeen en ole mitannut) lämpötila 26-27c

Kalasto:
Kääpiörihmakalapariskunta
Intiaaninsulkia 5 kpl
Kirsikkabarbeja 7 kpl
Leopardimonnisia 2kpl (tarkoitus olisi kasvattaa parvea vielä neljällä monnisella)
Pieni partamonnityttö, joka pääsee isompaan altaaseen kun on itsekkin isompi

Vettä vaihdan puolet kerran viikossa, suodattimen putsaan kun se teho on hidastunut. Kalat ruokin kerran tai kahdesti päivässä (riippuu omista työajoista), kerran viikossa on yksi paastopäivä. Akvaariossa on valot päällä 10h päivässä.

Viime aikoina ei ole tapahtunut mitään muutosta paitsi se, että vaihdoin soran hiekkaan. Tein sen puolet ja puolet menetelmällä ja pidin vaihtojen välissä kolmen viikon välin. Tästä on nyt aikaa melkein kuukausi.

Nyt sitten itse ongelmaan:

Tänään huomasin yhden intiaaninsulan uivan kyljellään vaivalloisen näköisesti, välillä se vain makasi pohjalla. Ruokin kalat ja se koitti syödä, muttei siitä mitään tullut. Päästin kalan kärsimyksistään. Olisikohan kyseessä uimarakkotulehdus? Mistä se johtuu, onko jokin hoidossa pielessä? Tuskin se nyt ihan itsestäänkään tulee?

Voitte vielä kertoa mitä mieltä olette kalastosta?

Kiitoksia jo avusta :)

1

840

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Joskus vain käy niin että kaloissakin on heikompia yksilöitä niin kuin ihmisissäkin.
      Luulempa tuon hiekan vaihdon aiheuttaneen tälle kalalle enemmän stressiä kuin mitä se kesti ja näin ollen se sairastui.

      Tarkkaile nyt muuta kalastoa... jossa olisi hitusen korjaamista tai ainakin satalitraa lisää tilaa tuolle setille.

      Yleis ohje olisi ettei alle sadan litran akvaan yhtä pääparvea enempää eri vesiosioiden lajit.
      Kirsikkabarbit ovat periaatteessa liikaa ja inkkareita taas on liian vähän.
      Paras vaihtoehto olisi siis vähentää lajeja ja lisätä parvimääriä.


      Siltikin suodattimen tärkeyttä ja sen tehokkuutta ei saisi koskaan väheksyä.
      Sisäsuodatin vie AINA kalojen uimatilaa pois akvaariosta joten niukempi kalasto on parempi näissä tapauksissa.
      Siksi itse suosittelen aina hankkimaan kunnollisia ulkosuodattimia jo pienempiinkin akvaarioihin.

      Lämpötila olisi kaikille paras jos se pysyttelisi alle 27kan, 25-26 paikkeilla, asteellakin on merkitys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      485
      8526
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5840
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      256
      4785
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4625
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      70
      4151
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      171
      3759
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1708
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1241
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      869
    Aihe