Mulla on viis vuotias Amerikan ravuri, jolla on viime kesänä menny hankoside toisesta takasesta, oisko kellään kokemuksia samantapaisesta, itse ollaan kylmällä vedellä ja linimentillä hoidettu, mutta haluisin tietää, kuinka sitä alkais liikuttaa? x)
Vastaukset 3
- Heips :)
Moi!
Meillä oli viime kesänä myöskin sama ongelma yhden suokin kanssa.
Hoitona oli ell:tä saatu ultraäänilaite, jolla hierottiin jalkaa sekä pelkkä lepo.
Käytiin tuossa pari viikkoa sitten Kouvolassa ja jalka oli parantunut sen verran hyvin, että suokkia pystyy jo pikkasen alkaa treenaamaan. Eli alkuun lyhyitä kävelylenkkejä kärrit perässä, että kunto kasvaa takaisin ja sitä kautta sitten pikku hiljaa rupeaa pidentämään lenkkejä sekä lisäämään ravia mukaan. Ei siis todellakaan heti mitään ravirääkkilenkkejä! :)
Tsemppiä sulle hevoses kanssa! :)- ruusa89
Nyt on itsekin vasta vähän kävelty selästä ja kärryjen perässä ollut tiuhtiaisena, mutta jospa se siitä :D
- hevosmies
tere.
Meidän 10v suokki ruunalta meni hankoside helmikuussa.Kouvolan raviradan klinikalla eläinlääkäri totesi seuraavat ohjeet:2viikkoa lepoa ja tietty kylmää jalkaan ja pienessä aitauksessa olemista.sen jälkee painavilla kärryillä kävelyä mäkeen tai jarrukärreillä lenkkiä,nyt kohta uusi kontrolli käynti klinikalla.kylmä on hyvää ja linimentti,itse suosittelisin jääpalapussin käyttöä vedensijasta.
Kuntoutus on hyvin tärkeä sille jalalle ettei se hankoside ala arpeutua siitä revähyksen kohdalta väärin.En sitten tiedä että minkälainen revähdys/repeämä siinä sun hepan jalassa sitte on,mut tälläsiä juttuja meitin hepan kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051780
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS471392Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä441257Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231010Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita173866Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13800- 48742
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201723Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?16723Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40646