Meidän lapsella 14 korvatulehdusta takana, ja muutama tulehdus sitten eräs lääkäri ohimennen mainitsi että kohtahan te voitte jo saada sairaan lapsen hoitotukea.
Onko kellään tietoa voiko oikeasti saada korvatulehdusten takia sairaan lapsen hoitotukea??
Lapsella ei ole vakuutusta.
Onko kellään tietoa voiko oikeasti saada korvatulehdusten takia sairaan lapsen hoitotukea??
Lapsella ei ole vakuutusta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ollut joku tietty määrä vuoden tai puolen vuoden sisällä. Sit tarviit lääkäriltä lausunnon. Hoitotuki myönnetään määräajaksi ja taas sen päätyttyä tarvitset uuden lausunnon uutta hakemusta varten.
Se pienin hoitotuki ei oo mikään päätä huimaava summa kuussa.
Katso tarkemmin kelan sivuilta.
mitä teidän tapaukses voi hakee on 80e/kk.Lääkäriltä oitää vaan saada c-todistus siihen hakemukseen mukaan.
Kyllä voit hakea hoitotukea...eli nykyistä vammaistukea. Mutta vaikka ei saisi, niin paljon riippuu kunnasta myönnetäänkö vai ei.
Lääkärintodistuksen tarviit ja kannattaa mainita kaikki menot, jotka aiheutuu sairaudesta. Ja tietty se, kuinka paljon enemmän lapsen hoito vaatii verrattuna terveeseen samanikäiseen lapseen.
Nykyään tukea nimittäin ei menojen perusteella myönnettä, vaan lapsen hoidon vaativuuden takia.