Olisipa joku pilleri, jolla lopettaa päivänsä. Menisi nukkumaan eikä enää heräisi.
Nykyään mietin päivittäin itsemurhaa, että josko uskailtaisi kuitenkin, kun en elääkään uskalla.
Nykyään mietin päivittäin itsemurhaa, että josko uskailtaisi kuitenkin, kun en elääkään uskalla.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vai jätätkö sinä elämän? Kumpikin on mahdollista. Miten oli, kummassakaan ei kannata luovuttaa.
Onko ala kiva millä olet? Vaikka nyt työtön. Vai kiinnostaako muu ala vielä?
Ootko ajatellut paikkoja, josta voisi juttuseuraa ja muuta seuraa katsella? Helppoa ihmisiin tutustuminen ei kellekkään ole, kun haluaisi itselle spoivaa seuraa.., mutta ei se mahdotonta ole.
Onko sulla kivaa harrastetta kotona tai muualla, ettet koko ajan pohdi asioita liikaa? Aivoilla kun jotain pientä kivaa tekee, ei ole tylsää eikä murehdi.
?
katso masennus, terapia,kuntoutus...
moi, en tiedä auttaako tämä mitään, mut laitan tähän oman tarinani, miten pystyin nousemaan masennuksen ja pahan olon syövereistä. tässä se on;
mä sain apua eri luontaishoidoista, jotka auttoi masennukseen, ahdistukseen, pakkoajatuksiin yms, kun en uskaltanut masennuslääkkeitä käyttää, ja luin paljon mitkä luontaistuotteet auttaa mielenterveyden ongelmiin, tässä kaikki jutut mitä käytin (ja nämä ihan oikeasti auttoivat): mäkikuismaa (masennukseen) valeriaanaa ja kärsimyskukkaa (ahdistukseen, jännitykseen, pelkotiloihin, rauhoitti ja rentoutti). E-EPA-kalaöljyä (myös pellavansiemenöljy on kuulemma hyvä, siinä samoja omega 3-öljyjä) ja sinkkiä, magnesiumia ja dolomiittia (tutustuin ortomolekulaariseen lääketieteeseen jossa mielenterveyden ongelmia hoidetaan vitamiinein, mineraalein ja rasvahapoin, ja näin tasapainotetaan ja hoidetaan aivoja ja hermojärjestelmää ja näin mieli paranee) ja bachin kukkatipat olivat mulle tosi suuri apu: bachin kukkatippoja on 38 erilaisiin ongelmiin, kuten masennukseen, pelkoihin, päättämättömyyteen, ahdistukseen, vihaan yms ja niiden käyttö on tosi helppoa; 2 tippaa jokaista valittua kukkatippaa (samanaikaisesti voi käyttää 5 eri tippaa) lasiin vettä ja pari kulausta päivän mittaan. esim. gorse ja gentian auttavat toivottumuuteen, kun ei usko että mitään hyvää enää elämässä jäljellä, mustard syvään masennukseen jne. näitä tippoja saa luontaistuotekaupoista, noita yrttejä ja E-EPA:aa saa apteekeista. lisäksi jätin kaiken kofeiinin ja suurimmaks osaks sokerit, lisäaineet ja valkoiset vehnäjauhot (ortomolekulaarisessa lääketieteessä vitamiinien yms. ohella suositellaan myös gluteenitonta dieettiä, koska gluteiini aiheuttaa joissakin paitsi fyysisiä, myös psyykkisiä oireita, jos gluteeniallergia on voimakas, esim. autismista kärsiviä gluteeniton dieetti on auttanut paljon, se on suosittu ja hyväksikoettu apu). oon lukenut paljon netistä ja kirjoista mielenterveyden ongelmien luonnonmukaisesta hoidosta, ja toivottomissakin tilanteissa ovat monet apua saaneet, eli ainakin kannattaa kokeilla! esim. www.alternativementalhealth.com ja www.orthomolecular.com on tosi toivoa antavia ihmisten kirjoittamia kertomuksia rankoista mielenterveyden ongelmista ja niistä selviämisestä luontaishoidoilla. kirja joka auttoi mua tosi paljon oli tommy hellstenin "saat sen mistä luovut" se helpotti oloa ja toi levollisuutta ja rauhaa. toivon sulle joka tapauksessa kaikkea hyvää ja että elämä hymhyilisi sulle, joku sanoi joskus että kun on ollut tarpeeksi sadetta, on auringon aika.
Kun on pitkäaikaistyötön, eikä tähän ikään juuri edes työkemusta, mitä pitäisi olla, on tulevaisuus aika lohduton.
Terveellsisesti olen yrittänyt elää ja liikuntaa harrastaa ja syönyt myös epaa jne.
Mikään ei kuitenkaan poista sitä tosiseikkaa, että olen kelpaamaton tähän yheiskuntaan. Ei täällä tarvita ujoja ja arkoja.
Alkaisit ajattelemaan jotain ihan muita
asioita kuin niitä mitä nyt ajattelet:
työttömyys,yksinäisyys,masennus,ujous,arkuus,jne.
eivät ole hyviä asioita mietittäväksi
eikä ne miettimällä siitä miksikään muutu.
Mieti jotain positiivisia asioita,filosofisia kysymyksiä,
tuntemattomia ja käsittämättömiä asioita,avaruutta,mailmankaikkeutta jne..
Pian huomaatkin että ne sinua vaivaavat asiat ovatkin
hyvin pieniä ja niiden merkitys on kyseenalainen
verrattuna kaikkeen siihen ihmeelliseen mitä meidän ympärillämme on.
Sinulle ei ole mitään hyötyä niiden asioittesi jatkuvasta
läpikäymisestä joten voit ihan hyvin luopua miettimästä niitä.
darksoul, et ilmeisesti tiedä mitään masennuksesta tai ahdistuksesta koska luulet että masentunut ihminen voi tahdonvoimallaan muuttaa ajattelutapaansa. masennukseen ei auta muukuin terapia jossa itsekin käyn 4 kertaa viikossa koska olen niin syvästi masentunut. oloni on kuitenkin parempi kuin vuosi sitten ja pelkkä terapia on auttanut. masennuslääkkeitä en ole syönyt vaikka olen kokenut ultimaattista itsemurhan himoa koska syy masennukselle on kuitenkin aina psykologinen ja sitä pitää hoitaa myös puhumalla koska lääkkeet parantavat oloa vain sen aikaa kun niitä käyttää. kannattaa siis soittaa terveyskeskukseen ja kysyä varata aika ja ottaa selvää kaupunkisi terapeutikoista. vaikka tuntuu että millään ei ole väliä, näin ei kuitenkaan todellisuudessa ole koska aivan kaikki on alitajuntaa ja henkistä joka on parannettavissa tai ainakin oloa voi helpottaa terapialla.
Ilmeisesti en vaan sitten tiedä mistään mitään..
Ihminen VOI muuttaa ajattelutapaansa oli sitten
masentunut tai mitä tahansa.
En ole kuitenkaan koskaan väittänyt että se olisi helppoa.
Mikset ole syönyt masennuslääkkeitä?
Masentuneen täytyy käyttää kaikki oljenkorret mitä käytettävissä on.
Miten voit väittää että syyt masennukseen ovat aina psykologisia?
Aivotoiminnan häiriöstä siinä tietääkseni on kyse.
>koska aivan kaikki on alitajuntaa ja henkistä joka on parannettavissa tai ainakin oloa voi helpottaa terapialla>
Niin,ja terapialla muutetaan omaa ajattelutapaa.
Suhtautumista itseen.
Varmasti terapiasta on hyötyä mutta siihenkin
tarvitaan se oma tahto muuttaa asioita itsessään.
Ehkäpä terapeutti auttaa löytämään sen ja sanoo
että "sinä pystyt siihen" ym..(en tiedä)
Mutta jos vaan löytää sen tahdon niin voi muuttaa itse itseään.