Pienempi turbo

Vetää alempaa?

Nyt alkaa heräileään vasta 2500 kieppeillä ja vetää siitä eteenpäin eli huono. Jos asentaa pienemmän turbon niin saako vetämään alempaa ja kuinka käy yläkierroksille? diesel on ns vahanaikaista tyyppiä ei mitään sähköä toiminnassa. Cooler on.

Idean tarkoituksena on siis että vetäisi pieniltä kieroksilta vaikka huipputehon kustannuksella kunhan olisi vetopäällä eikä tarttisi odotella että saa 2500rpm tauluun raivostuttava kone!

7

1977

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä.

      paljonko on kierrokset kun ajat maantiellä 100 km/h, tai moottoritiellä 120 km/h? siellä voi alata kaipaamaan ylävääntöäkin, eli ei kannata liian alas virittää.

      • moottoritie mikä se on

        100 riittää motari olen 5 kertaa vuodessa ja senkin melkein kierrän. Enempi kärryt perässä eli tuo 85km/h on taulussa usein .

        Pikku teitä paremminkin ja ei viittsi 4 mouruuttaa kuitenkaan kun vetäs pikkasen alempa enempi. Autoa en vaihda vielä nyt se tienaa :-)


      • popo
        moottoritie mikä se on kirjoitti:

        100 riittää motari olen 5 kertaa vuodessa ja senkin melkein kierrän. Enempi kärryt perässä eli tuo 85km/h on taulussa usein .

        Pikku teitä paremminkin ja ei viittsi 4 mouruuttaa kuitenkaan kun vetäs pikkasen alempa enempi. Autoa en vaihda vielä nyt se tienaa :-)

        huollattaa se turbo. Ite huollatin bemaristani turbon kun oli tympeä ajettava maantiellä. Hyytyi joka mäkeen jos kierroksia ei ollut luokkaa 2300-2400. (bemarissa todella pitkät vaihteet). Turbon huollattamisen jälkeen turbo herää huomattavasti alempaa ja maantielläkin jaksaa tasakaasulla melkoisiin mäkiin.

        Huolto ei tietenkää ihan edullinen ole. Osat tais olla 150e ja työ 200e silleen että ite irrotin ja asensin turbon autoon. Mutta uuteen turboon nähden todella halpaa.


    • Henry Morgan

      Alakierrosvääntö rasittaa voimansiirtoa ja voimalinjan tuentaa värinöiden vaikutuksesta huomattavasti enemmän, kun normaalit ajokierrokset voimaa tarvittaessa. Itse vaihdan ensimmäisenä isomman turbon, kone käy viileämpänä pakolämmöiltään ja voimaakin löytyy tarvittaessa. Lisäksi voimalinja kestää ja ei tarvitse kepittää niin pirusti esim ohitettaessa, kun laulaa rajoittimeen saakka.

    • td mies

      näinhän se on pinellä turbolla saa tehoa alemmas pikku kieroksilla vetää niin pirusti mutta yläkieroksilla loppuu hieman kesken. Riippuu paljon mikä turbo on kyseessä hukkaportillinen vai normaali. Hieman isompi vetää kyllä kohtuudella pienillä kieroksilla yläkieroksilla mukavasti voimaa mukava ohitella tai vetää raskasta kuormaa paineet nousee mitarissa vihasesti verattuna pieneen turboon kun samassa tilanteessa pinellä on paineet melkein tapissa pitäs vielä ohittaa tai kuoma päällä mäki edessä tietysti mistä tykkää sillä mennään :)

      • kiuj

        Oletko mitannut ahtopaineen eri kierroksilla? Ahto voi olla OK mutta syöttö liian pieni pienillä kierroksilla ja tästä voimattomuus.


      • hankinnassa
        kiuj kirjoitti:

        Oletko mitannut ahtopaineen eri kierroksilla? Ahto voi olla OK mutta syöttö liian pieni pienillä kierroksilla ja tästä voimattomuus.

        Kun tulee kulkua kaupunkireissulla hydrauliikka liikeeseen , ei noita bilteman suuntaa-antavia viitsi tilailla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      24
      3417
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2828
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2504
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1927
    5. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      53
      1759
    6. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      15
      1740
    7. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      45
      1616
    8. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1468
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      54
      1444
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      264
      1164
    Aihe