Minkälaisia marginaaleja teillä on asuntolainoissa? Oletteko pankille ns. hyvä asiakas (paljon sijoituksia jne.)?
Marginaalia neuvoteltaessa
pankki huijaa?
2429615
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Aloita itse kertomalla omasi.
Omassa lainassani on marginaalia 0,25 rahavarallisuutta ei ole pankkiin siotettuna kuin nimeksi. Edellinen pankki tarjosi 0,38
Vaan rikkaiden kannattaa kilpailuttaa pankkeja marginaalien takia. Köyhempien pitääkin maksaa vähän enemmän eikä siitä alennusta sovi pyytää.
syksyllä että haluavat laskea marginaaliani 0,3%Tottakai suostuin koska aikaisempi marginaali oli huomattavsti korkeampi kuin mitä viime vuosina oli tarjottu.Äskettäin luin lehdistä juuri sen mitä olin jo pitkään aavistanut.Sanottiin että pankkien lainojen tuotto on heikentynyt tuntuvasti liian alhaisten margiaalien ja korkean inflaation takia ja pankit joutuvat korvaamaan sen korotetuilla palvelu ynnä muilla maksuilla.No minulle tupsahti tässä viikolla jo kirje missä imoitettin että asuntolainastani peritään jatkossa 1,5 euroa/ lyhennyserä.Saa nähdä miten jatkossa veloittavat kaikki muut asiani jotka pankki hoitaa.
mul 300 tonnin lainassa on marginaali 0,1%
marginaali tasan 0 !!!
marginaali 1%, tosin ilman marginaalia korko olis 3,73 , vielä reilun vuoden kiinteänä...
Mulla oli marginaali 0,35% vajaa 90k€:n lainassa Sammossa, mutta kun soitin ja valitin huonosta palvelusta tiputtivat marginaalin 0,4%:lla eli maksavat mulle siitä että on lainaa! Kannattaa valittaa ja olla aktiivinen.
Tuommoiseen lainaan ei anneta 0,1 marginaalia.
mikä ei tiedä prosentin ja prosenttiyksikön eroa.
marginaalin kanssa korko on 4,25...jonkun verran sijoitusvarallisuutta parempikorkoisilla tileillä, osakkeissa ja muissa instrumenteissa
kokonaiskorko 4,21, sijoituksena vain 2 asuntoa..
Lainaa 15 000 € ja marginaali 0,3 Nordeasta.
Edellisen kerran kun kävin pankissa niin putosi tuohon 0,4:stä. TOsin kun sitä 0,05 eroa katsoo niin korkokuluissa ero on aika minimaalinen. Jotkut maksaa palvelumaksua vitosen kuussa, siinä se ero suunnileen on...
Menneet ovat ne ajat, jolloin tallettaja oli pankin kannalta hyvä asiakas, joten sikäli et oikein elä luuloinesi tätä päivää. Nyt pankit hyötyvät eniten asiakkaista, jotka ottavat pitkiä, kymmeniä vuosia kestäviä asunto lainoja. Rahan tulo pankille on tällöin varmaa, kuten "Manulle illallinen". Ja se marginaali; reilusti alle prossan , vertaile pankkien tarjouksia.
mutta olen kahdesti lainani aikana kilpailuttanut pankkini uudelleen. kilpailutus näköjään on taas edessä koska edellinen pankkikäynti viime vuonna tuotti marginaalin laskun 0,55:stä 0,45:een.
tuo 0,45 oli vajaa vuosi sitten edes jollain lailla kilpailukykyinen tarjous, mutta nyt on taas selviö, että se on tosi kova kun tuttavilla ja tuntemattomilla on alle 0,3 prosentin olevia marginaaleja.
onneksi pankin vaihto on niin helppoa, jos siihen tarvitsee ryhtyä.
kilpailukykyinen marginaali on tällä hetkellä 0,25-0,35 jos on reaalivakuudet lainalle. Mulla on 0,30 ja kuluja 1€/lyhennyserä. Nettipankista ym. en maksa mitään, vain tallelokeron vuokra ja visa-pankkikortin vuosimaksu (luottokunnalle). Lainaa n. 60t€ ja säästöjä/sijoituksia n. 20t€.
Loma-asuntoa varten marginaaliksi pankki lupasi saman 0,30 ja kulutusluottoon 1,0 Suurimmat erot pankkien välillä taitaa tulla ns. palvelumaksuissa ja siinä kuinka paljon käsittelykuluja lyhennyserää kohti.
Minulle luvattiin marginaaliksi 0,2 %, tosin tämä siitä syystä että käytän velkavipua ja olen pankille kaikkea muuta kuin riski. Löytäisi nyt vain sen perhanan asunnon.
mut tinkiä kaikki palvelumaksut pois, erityisesti lainan nostoon liittyvät.
Sit vuoden päästä voi taas kilpailuttaa pankit ja tinkiä marginaalin markkinahinnan mukaiseksi.
Pankki Handeli Salo. Lainaa 110T€. Marginaali 0.2%, sidottu 12kk/Euribor. Ei korttimaksuja, ei tilinhoitomaksuja, ei lainanhoitomaksuja, joku 6:des automaattinosto maksaa 0,50snt. Ei takaajia lainassa, ei sijoituksia.
Nämä tulivat tinkimättä. Ensikerralla tingitään.
Sampo on näköjään haanuurista :-) Ei alle 0,35 marginaalia kirveelläkään ja lisäksi kaikenmaailman maksuja yht 7.9€/kk per aikuinen meidän perheessä.
Lainaa 190 000€
Korko 4,75%
PRIME 4,25%
Lainaa 20k€, marginaali 0,45. Otin nyt primeviitepohjalla, kun ed. vuodet euribor 12 kk ollut selkeästi korkeampi.
Marginaali 0,4, mutta emme maksa mitään palvelumaksuja ml. pankkikortit. Kokonaisuus kannattaa huomioida. Jotkut saavat kyllä marginaalin alemmas, mutta sitten maksavat erilaisia palvelumaksuja monta euroa kuussa - jopa kymppejä! Säästöjä sijoitusrahastoissa pari tuhatta ja säästötileillä vähän toista tonnia käyttötilien elämisrahat = nelisen tuhatta, se on siinä. Mitään suursijoittajia emme ole, emmekä sellaisiksi tule. Loppuvuonna saan muutaman kymppitonnin liikennevakuutuskorvausta, rahat laitan asuntolainaan ylimääräisenä lyhennyksenä.
marginaalin 0,3 %, kun se Sampopankissa oli paljon korkeampi. Tai siis onhan se vieläkin, kun menee aikaa että saan Sampopankista asiakkuuden loppumaan, on kuulemma aikamoiset jonot.