Haluaisin tietää ihmisten mielipiteitä??elikkä onko minulla paljon lainaa vai ihan normaalisti??olen 25v tyttö ja asuntolainaa löytyy 100000€ ja autolainaa 28000€ kk tuloni ovat 2000€ prutto..itseäni pelottaa hiukan velkojen suuruus vaikka niistä selviänkin joka kk moitteettomasti ja pystyn vielä elämään normaalia elämää
Onko paljon
lainaa??
71535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ite en ottaisi noin paljoa, mutta jos kantti kestää, niin mikäs siinä.
Mulla on asuntolainaa 85000 ja luottokortilla 1000. Bruttotulot 2800e/kk ja lainaa on mun mielestä ihan tarpeeksi tuossa.
Auntolaina on yläkantissa, mutta autolaina sitten yli järjen. Tietysti järkevyys riippuu ammatista, onko töitä tarjolla varmast tulevaisuudessakin.
Asunnon arvo voi heitellä suhdanteitten mukana, mutta auton olen aina ostanut ilman lainaa, se on niin takuuvarmasti arvonsa menettävä vehje.
Kun asuntovelkaa on noinkin paljon hoidettavana 2000 euron bruttotuloilla, on aika tolkutonta ostaa kolmenkympin auto. Hyviä perusteita se vaatii tietysti muutenkin, kun pelkät pääomakustannukset ovat 500 euron luokkaa kuussa. Toivotaan ettet sairastu tai joudu työttömäksi.
Miksi sitten kyselet täällä onko sulla paljo vai vähän lainaa jos suoriudut kk-eristä moitteettomasti.. eihän sillon pitäs olla ongelmaa.. vai oliko jutunjuuri ihan joku muu.. ite emme uskalla ottaa tuollaisia lainoja, tosin auto 30000€ arvonen mut ei oo velalla ostettu..
täsmää.Et taida olla yksin makselemassa lainojasi.Eli sinulla on puoliso mukana.Netto palkkasi on noin 1600-1700 eur/kk.Asuntolainaan menee jo puolet nto tuloistasi ja semmoista lainaa ei pankki yleensä myönnä. 30,000 euron autoon saa maks. 60 kk maksuaikaa eli kk-lyhennykset korkoineen 600 eur/kk.Sitten se yhtiövastike ehkäpä 150 eur/kk.Eli sinulle jää satanen tai kaksi elämiseen mikäli et käytä sähköä ollenkaan ja auto seisoo parkkipaikalla seisonnassa.Pariskunnalle lainat ovat ihan kohtullisia mutta 30,000 autot ei osteta 100% rahoituksella vaan väliin annetaan 15-20,000 euron auto tai maksetaan käteisellä.
Olen sinkku ja asun yksin.Asuntoni arvo ei tule kovinkaan todennäköisesti laskemaan,remontoitu täysin hyvällä maulla 2007,lisäksi asun ydin keskustassa jossa asuntojen hinnat ovat aina pitäneet paremmin hintansa( kaikki putkirempat sun muut tehty).Autolainasta sen verran että lainaa tosiaan minulla on 28000€ mutta autoni arvo on suurinpiirtein 39000€-46000€.tienaan keskimäärin kk 1700€-2300€ käteen.lainoihin menee kk 1000€ ja 1000€ jää elämiseen.pärjään omasta mielestä ihan hyvin mutta ehkä hiukan olen itsekin sitä mieltä että ehkä sitä lainaa vosi olla vähemmankin.