Kestopuulevyistä

parvekkeen lattia?

Minulla on parveke jossa petonilattia.
Nyt suunnittelen siihen kestopuulaattoja.
Onko käytännöllinen ja muutenkin hyvä idea?
Miten puhdistaminen ja laattojen hoito onnistuu suurimmitta ongelmitta?
Onko kokemusta kenelläkään?????

3

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parvekkeellani

      laatat ihan ok, vähän hankalaksi koin puhdistuksen.Painavat nostella, jos halusi pestä ja alustan puhdistaa pölystä/roskista.Nykyisin myynnissä myös ns. mattona, rimoista koottuna ja saa rullattua kasaan. Molemmat melko kalliita, mut hyvät lasittamattomalle parvekkeelle.Nykyisin lasitettu parveke ja siinä kaislamatot,imurointi riittää ja talveks saa pois,kevyet käsitellä.

    • Kivikylän mies

      On hyvä jaloille lämpöisempi myös keväisin ja syksyisin.80cmx80cm ei liian painavia siivouksen kannalta.Keväällä kuusen neulaset syksyllä lehdet ja leivän murut siinä se siivous.
      Paksuus n.22mm ohuemmat notkuu jalkojen alla eikä tunnu mukavilta.N.15mm paksut tuntuvat painuvan liikaa.
      Kannattaa laatoittaa reunoja myöten ettei astu reunojen päälle nilkkaansa vinoon.Ps.matot vielä lisänä mukavuutta tuomassa.

    • niin ritilä ehkä hyvä

      Jos parvekkeella on lasit laittaisin Termomaton, mutta jos paljon roskaavia puita, niin ritilät voi olla käytännöllisempi ratkaisu. Tuo termomtto on lämmin jalalle ympäri vuoden ja suhteellisen hyvä puhdistaakkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2231
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1856
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1380
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      219
      1016
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1000
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      96
      993
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      22
      957
    8. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      80
      813
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      20
      794
    10. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      760
    Aihe