Kestopuulevyistä

parvekkeen lattia?

Minulla on parveke jossa petonilattia.
Nyt suunnittelen siihen kestopuulaattoja.
Onko käytännöllinen ja muutenkin hyvä idea?
Miten puhdistaminen ja laattojen hoito onnistuu suurimmitta ongelmitta?
Onko kokemusta kenelläkään?????

3

614

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parvekkeellani

      laatat ihan ok, vähän hankalaksi koin puhdistuksen.Painavat nostella, jos halusi pestä ja alustan puhdistaa pölystä/roskista.Nykyisin myynnissä myös ns. mattona, rimoista koottuna ja saa rullattua kasaan. Molemmat melko kalliita, mut hyvät lasittamattomalle parvekkeelle.Nykyisin lasitettu parveke ja siinä kaislamatot,imurointi riittää ja talveks saa pois,kevyet käsitellä.

    • Kivikylän mies

      On hyvä jaloille lämpöisempi myös keväisin ja syksyisin.80cmx80cm ei liian painavia siivouksen kannalta.Keväällä kuusen neulaset syksyllä lehdet ja leivän murut siinä se siivous.
      Paksuus n.22mm ohuemmat notkuu jalkojen alla eikä tunnu mukavilta.N.15mm paksut tuntuvat painuvan liikaa.
      Kannattaa laatoittaa reunoja myöten ettei astu reunojen päälle nilkkaansa vinoon.Ps.matot vielä lisänä mukavuutta tuomassa.

    • niin ritilä ehkä hyvä

      Jos parvekkeella on lasit laittaisin Termomaton, mutta jos paljon roskaavia puita, niin ritilät voi olla käytännöllisempi ratkaisu. Tuo termomtto on lämmin jalalle ympäri vuoden ja suhteellisen hyvä puhdistaakkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      111
      737
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      529
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      485
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      482
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      17
      439
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      98
      413
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      411
    8. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      363
    9. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      362
    10. Haluat siis irl

      Ettemme ole missään väleissä?
      Ikävä
      43
      355
    Aihe