Entä muut ammattiryhmät ?
OTSIKKO:
Jyväskylän poliisit joutuvat evakkoon:
http://www.ksml.fi/mielipide/keskustelu/Jyväskylän-poliisit-joutuvat-evakkoon(114116).ece
OTSIKKO:
Jyväskylän poliisit joutuvat evakkoon:
http://www.ksml.fi/mielipide/keskustelu/Jyväskylän-poliisit-joutuvat-evakkoon(114116).ece
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kymmenen vuotta vanha talo, siis vuonna 1998 valmistunut talo, kärsii kosteus- ja sisäilmaongelmista.
No eihän se talo kärsi vaan talon käyttäjät.
Tuo talo on vain yksi esimerkki rakennnusteollisuutemme tieto-taitotasosta mitä rakentamiseen tulee.
Eikös se rakentajan vastuu ulotu juuri kymmenen vuoden päähän.
isolla rahalla jo vuosia huonoin lopputuloksin. Se tulee kalliiksi yhteiskunnalle, sillä tuo 10 vuoden vastuu koskee rakennuttajaa. Rakennuttajan velvollisuus on valvoa rakennushanketta niin, ettei rakennusvirheitä tehdä. Rakentajan vastuu loppuu käytännössä vastaanottotarkastukseen. Siinä vaiheessa ei yleensä homeongelma ole vielä aistittavissa eikä kukaan lähde availemaan uusia rakenteita tarkastakseen onko kaikki kunnossa. Tämä on ovela systeemi, jonka rakennusteollisuus on itselleen onnistunut lobbaamaan ymmärtämättömien poliitikkojen ansiosta. Urakoitsijoiden ei kannata tehdä huolellista jälkeä, koska saman rahan saa huonostakin laadusta.
laskea luikuria tai siitä sivusta jutustella jepeille. Ja siks ne pitää pelastaa. Kun ei niille voi puhua ja laki sanoo, ettei saa valehdella poliiseille. Jepet on niin kovia kyselemään, että pakostikin joutuisi tosi heikoille jäille ja sit ne ei pelastaisi sua vuorostaan ja siinähän sitten hukut, senkin valehtelija!
Vakava tilanne, tutkijat ja lääkärit eivät voi käyttää samoja argumenttejä mitä muille sairaille!
Mitä tekisi poliisi lääkärille, joka epäilisi sairastumisen johtuneen vain siitä, että poliisi pelkää mennä työpaikalleen?
Lääkärit pelkäävät kertoa poliiseille totuutta sairastelusta, pelkoa molemmilla rintamilla. Miten pärjäämme kun sekä poliisit että lääkärit sairastelevat?
Emme mitenkään, pakko korjata kiinteistö!
Osa on ollut evakossa oireilun vuoksi jo jonkin aikaa ja loputkin siirretään pois kesän aikana. Käyttökielto astuu voimaan 1.5.2008, mutta saivat vähän lisäaikaa uusien tilojen poliisikäyttöön muuttamista varten.
on poliiseilla nyt ympäri maata! Olisiko psykiatreista apua heillekin?
Onko astmalääkkeet jo loppuneet Jyväskylästä ja Forssasta?
Näitä pelkotiloja pitäisi hoitaa paremmin, ennen kuin niistä tulee näin vaikeita hoitaa. Mistä kukaan tietää, vaikka pelko jäisi takaraivoon ja oireita olisi jatkossakin?
että omapa on ongelmasi jos sairastut homeesta.Ei se oo ku luulotautia,homeitahan on ollut aina ja ovat meidän ystäviämme.
Onneksi edes jossain ymmärretään.
Homeet eivät aiheuta sairastumisia, vaan BAKTEERIT ja niiden erittämät myrkylliset aineenvaihduntatuoteet. Erityisen ongelmallinen on märkä betoni, koska betoniin käytetty hiekka sisältää haitallisia maaperäbakteereita, kuten esim. "sädesieniä".
tuollainen, todella ajattelematonta. Mutta tottahan se on, niin ne ihmiset ajattelevat. Minunkin entisellä työpaikalla ihmisillä on monenlaisia sairauksia, astmoja, poskiontelovaivoja, kasvaimia, nivelvaivoja, sydänoireita, joista iso osa varmasti johtuu talon sisäilmasta. Vedet tulleet katon läpi varmaan parikymmentä vuotta ja kellarissa seisonut enemmän tai vähemmän vettä koko rakennuksen olemassaolon ajan. Mutta ihmiset vain kiltisti ovat siellä, leikkauttavat elimiänsä ja syövät allergia-, astma-, reumalääkkeitä ym. Minä olen ilmeisesti niin heikkoa tekoa tai pahasti luulotautinen, että en kestänyt siellä.